Jak na dłużej zachować urok walentynkowego bukietu? Jak przedłużyć piękno ciętych wiosennych kwiatów? Jeśli masz wątpliwości – zajrzyj do tego wpisu:
Walentynki za nami, a wiele domów zdobią wręczone wczoraj bukiety. Naręcza czerwonych róż wyglądają (i pachną!) zjawiskowo. Czy da się przedłużyć ten niesamowity efekt? A może chcesz zachować na dłużej w wazonie pierwsze wiosenne kwiaty? Podstawa to świeża woda, jednak istnieje jeszcze kilka trików, dzięki którym cięte okazy na dłużej będą cieszyć swoim widokiem:
Zabiegi pielęgnacyjne:
- Najważniejszy zabieg przed umieszczeniem bukietu w wazonie to przycinanie łodyg. Do tego zadania nadają się wyłącznie ostre, niepozostawiające poszarpanych brzegów noże. Sekator to ostateczność, gdyż miażdży łodygę, a jego stosowanie prowadzi do powstawania grzybów i bakterii.
- W przypadku wymiany wody należy ponownie przyciąć roślinę – tym razem skośnie, usuwając po 1-2 cm łodygi. Za każdym razem warto dokładnie wyczyścić wazon, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
- Jeszcze zanim roślina trafi do wazonu, należy usunąć wszystkie liście i kwiaty, które znajdą się pod powierzchnią wody (nie dotyczy kolców róż – te powinny zostać na swoim miejscu). Gnijące fragmenty rośliny mogą przyspieszyć zanieczyszczanie wody i powstawanie pleśni.
- Rośliny z sokiem mlecznym w pędach (na przykład maki) warto przed umieszczeniem w wazonie poddać dodatkowemu zabiegowi. Może brzmieć to zaskakująco, ale po przycięciu łodygi, końcówkę należy na kilka sekund zanurzyć we wrzątku lub nawet przypalić. Dzięki temu sok spłynie, ułatwiając usunięcie z łodygi – w ten sposób nie zablokuje on procesu pobierania wody, a bukiet nie straci na swoim uroku.
- Bukiet wiosennych kwiatów: tulipanów, narcyzów z innymi okazami wygląda pięknie, jednak dla zachowania go w dobrej kondycji trzeba przeprowadzić dodatkową ‘operację’. Po odcięciu łodygi, wspomniane kwiaty wydzielają lepki śluz – zabójczy dla innych kwiatów, gdyż blokuje on pobieranie wody. Narcyzy i tulipany przed ułożeniem w bukiet i umieszczeniem w wodzie powinny spędzić dobę w pojemniku ‘przejściowym’ dla oczyszczenia się ze śluzu.
Woda i stanowisko:
- Wodę w wazonie z ciętymi kwiatami warto wymieniać codziennie, nawet jeśli nic nie wskazuje na to, że jest zanieczyszczona. Niewidoczne dla oka mikroorganizmy przyspieszają obumieranie roślin. Dla dodatkowej ochrony przed bakteriami i grzybami warto również dokładnie umyć wazon, w którym stoi bukiet.
- Ciepła woda o temperaturze oscylującej wokół 40 stopni Celsjusza jest najlepsza dla roślin ciętych (za to zdecydowanie nie nadaje się do podlewania roślin w donicach). Jak to działa? Cieplejsza woda zawiera mniej tlenu, a proces obumierania zostaje spowolniony. Uwaga: odwrotnie dobieramy pomieszczenie dla ciętych roślin: to powinno być chłodniejsze niż dla roślin w donicach.
- Woda w wazonie powinna być przegotowana i przestudzona, dla usunięcia z niej tlenu.
zdjęcia: pixabay.com
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]