Wieże kwiatowe – jak odnieść sukces w pielęgnacji roślin ozdobnych

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wieże kwiatowe są spotykane niemalże we wszystkich polskich miastach, ale także są coraz bardziej popularne za granicą. Lubiane przez mieszkańców i turystów. Konstrukcja kwietników kaskadowych jest niezwykle prosta i mogłoby się wydawać, że stworzenie zachwycającej, bujnie ukwieconej kompozycji to przysłowiowa bułka z masłem. Czasami jednak rzeczywistość okazuje się być brutalna i sprawa nieco się komplikuje. Dlaczego Wieże Kwiatowe nie zawsze wyglądają jak te, ze zdjęć w folderach? Jaki jest tego powód? Postaramy się zmierzyć dzisiaj z tymi pytaniami, a także przygotowaliśmy kilka porad, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja roślin ozdobnych.

Wieża Kwiatowa nie zachwyca swoim wyglądem? Przyczyny mogą być rozmaite. Oto najczęstsze z popełnianych błędów.

Po pierwsze – błędy w doborze roślin:

  • Zastosowanie do obsadzeń gatunków i odmian roślin o niewłaściwym pokroju: wyprostowanym, kolumnowym – zamiast gatunków o pokroju krzaczastym lub przewisającym, roślin rozkrzewiających się lub pnączy.
  • Posadzenie razem roślin o zbyt dużej różnicy w tempie wzrostu oraz odmiennym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, światło i wodę.
  • Niewłaściwy dobór kolorystyczny, np. kompozycje zbyt pstrokate, kolory niewspółgrające ze sobą lub niedopasowane do charakteru miejsca.
pelargonia-kwitnie
Odpowiednia pielęgnacja roślin ozdobnych jest kluczem do zachwycającego wyglądu Wież Kwiatowych.

Po drugie – błędy w lokalizacji wież kwiatowych:

  • Nieodpowiedni dobór roślin pod względem ich wymagań świetlnych i stanowiska, np. gatunki światłożądne posadzone w cieniu, a cienioznośne w słońcu.
  • Ustawienie kwietników w miejscu nierównomiernie oświetlonych, np. obok drzewa lub dużego krzewu.
  • Zastosowanie przy ścianie budynku konstrukcji pełnej- okrągłej zamiast półpełnej lub ćwiartki, skutkiem czego do roślin przy ścianie budynku nie dociera wystarczająca ilość światła.
  • Lokalizacja miejscach kolidujących z ciągami komunikacyjnymi (chodnik, ścieżka rowerowa), co powoduje, że rośliny są cały czas potrącane i uszkadzane.
  • Ustawienie kwietników w miejscach nieobjętych monitoringiem, przez co zdarzają się akty wandalizmu (przewrócenie konstrukcji, wyrywanie kwiatów, itp.).

Po trzecie – nieodpowiednia pielęgnacja roślin ozdobnych:

  • Nieodpowiednio przygotowane podłoże – bez nawozów i substancji zwiększającej zdolność gleby do magazynowania wody (hydroabsorbent Terravit).
  • Rezygnowanie ze wbudowanego systemu nawadniania, szczególnie w przypadkach, gdy kwietnik stoi w trudnodostępnym miejscu.
  • Brak wykonanego we właściwym czasie i z właściwą częstotliwością nawożenia oraz prac pielęgnacyjnych.
  • Brak uzupełnień sadzonek roślin, gdy w pierwotnym ukwieceniu powstaną ubytki, czy to na skutek uschnięcia, czy też z powodu ich kradzieży lub aktów wandalizmu.
  • Brak specjalnych uszczelek na krawędziach kwietników, co sprawia, że kwiaty i pędy mogą zostać uszkodzone przy mocnym wietrze.
  • Ukwiecanie bezpośrednio w miejscu docelowym powoduje brak natychmiastowego efektu kwiatowej wieży. Nim rośliny się rozrosną, upływa trochę czasu i widoczne są wówczas blaszane elementy konstrukcji, co może wyglądać mało atrakcyjnie.
bujne-kwitnienie-roslin-ozdobnych
Odpowiednia pielęgnacja roślin ozdobnych sprawi, że będą bujnie kwitły.

Pielęgnacja roślin ozdobnych w Wieżach Kwiatowych

Podlewanie dopasowane do warunków atmosferycznych

Susza to największy przeciwnik roślin ozdobnych. Bez odpowiedniej ilości wody kwiaty i liście z pewnością nie będą w najlepszej kondycji. Dodatkowo za rzadkie podlewanie może doprowadzić do całkowitego uschnięcia sadzonek. Z drugiej strony nadmierna wilgoć w podłożu zwiększy ryzyko powstania chorób grzybowych. Dlatego tylko rozsądne i dopasowane do warunków atmosferycznych podlewanie roślin ozdobnych na Wieżach Kwiatowych pozwoli osiągnąć sukces. W trakcie mocnych upałów może być koniecznie dostarczanie wody nawet dwa razy dziennie.

Nawóz dla roślin ozdobnych

Do każdego podlewania, na 1 m³ wody powinien przypadać około 1 kg nawozu do roślin kwitnących. W ten prosty sposób zasilając kwiaty w wodę, jednocześnie dostarcza się im niezbędnych składników odżywczych. Dla najlepszego efektu stosunek pierwiastków azotu, fosforu i potasu, zawartych w nawozach, powinien wynosić kolejno 1-1-3. Tak zaopatrzona roślina szybko odwdzięczy się za opiekę bujnym kwitnieniem. Nie oznacza to jednak, że na doborze podłoża i nawozów kończy się troska o jej stan.

dlaczego pelargonia nie kwitnie nieprawidolowa pielegnacja roslin ozdobnych
Bez nawozu do roślin ozdobnych rośliny mogą kwitnąć słabiej lub wcale.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Co 2-3 tygodnie należy usunąć zeschnięte kwiaty i liście – to pozwala nie tylko oczyścić kwietnik kaskadowy ze szpecących, martwych części roślin, ale również ułatwia kontrolę nad chorobami grzybowymi.

Szybka reakcja w przypadku chorób grzybowych

Choroby grzybowe często pojawiają się na roślinach ozdobnych, szczególnie w przypadkach, gdy są one eksponowane przy wysokiej temperaturze i stosunkowo dużych opadach atmosferycznych. Nadmiernie wilgotna gleba w kaskadowym kwietniku to świetne warunki dla mączniaka prawdziwego.

Jak poznać skutki jego obecności? To łatwe: po odgarnięciu kwiatów na liściach widać biały nalot, który przypomina gładko zmieloną mąkę.

Podobnie wygląda kontrola występowania tak zwanej szarej pleśni. Systematycznie oczyszczając kwietnik z zeschniętych części roślin, poprawia się jego walory estetyczne, a także pozwala nadzorować stan zdrowia roślin.

bujne-kwitnienie-roslin-ozdobnych
Systematycznie oczyszczając kwietnik z zeschniętych części roślin, poprawia się jego walory estetyczne.

Jak poradzić sobie z mączniakiem?

Po ‘zdemaskowaniu’ choroby należy szybko skorzystać ze specjalnych środków grzybobójczych. Jednorazowy oprysk należy wykonać wieczorem lub nawet w nocy – ze względu na mały ruch pieszych i spokojniejszy wiatr, który mógłby roznosić substancję chemiczną. Aby środek dotarł równomiernie do każdej części rośliny, warto opryskać kwietnik z zewnątrz, a następnie rozgarnąć kwiaty, by móc dostarczyć go również do liści.

Jeszcze więcej na temat pielęgnacji i potrzeb roślin dla przestrzeni miejskiej znajdziesz w tym wpisie – klik.

Kwietniki kaskadowe jak z obrazka

Jeśli chcesz, aby Wieże Kwiatowe wyglądały jak te z katalogów, warto zastosować się do powyższych rad oraz powierzyć pielęgnacje roślin ozdobnych specjalistom. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z oferty Kompleksowej Usługi, która gwarantuje zawsze niebywały wygląd Wież Kwiatowych i niemal natychmiastowy efekt ukwiecenia miasta.

wieze-kwiatowe-bujnie-kwitna
Prawidłowa pielęgnacja roślin ozdobny pozwala osiągnąć efekt jak z obrazka.

Źródło: Na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Dyrskiej


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz