Trwały bukiet w wazonie – czy to możliwe?

Jak na dłużej zachować urok walentynkowego bukietu? Jak przedłużyć piękno ciętych wiosennych kwiatów? Jeśli masz wątpliwości – zajrzyj do tego wpisu:

Walentynki za nami, a wiele domów zdobią wręczone wczoraj bukiety. Naręcza czerwonych róż wyglądają (i pachną!) zjawiskowo. Czy da się przedłużyć ten niesamowity efekt? A może chcesz zachować na dłużej w wazonie pierwsze wiosenne kwiaty? Podstawa to świeża woda, jednak istnieje jeszcze kilka trików, dzięki którym cięte okazy na dłużej będą cieszyć swoim widokiem:

Zabiegi pielęgnacyjne:
  1. Najważniejszy zabieg przed umieszczeniem bukietu w wazonie to przycinanie łodyg. Do tego zadania nadają się wyłącznie ostre, niepozostawiające poszarpanych brzegów noże. Sekator to ostateczność, gdyż miażdży łodygę, a jego stosowanie prowadzi do powstawania grzybów i bakterii.
  2. W przypadku wymiany wody należy ponownie przyciąć roślinę – tym razem skośnie, usuwając po 1-2 cm łodygi. Za każdym razem warto dokładnie wyczyścić wazon, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
  3. Jeszcze zanim roślina trafi do wazonu, należy usunąć wszystkie liście i kwiaty, które znajdą się pod powierzchnią wody (nie dotyczy kolców róż – te powinny zostać na swoim miejscu). Gnijące fragmenty rośliny mogą przyspieszyć zanieczyszczanie wody i powstawanie pleśni.
  4. Rośliny z sokiem mlecznym w pędach (na przykład maki) warto przed umieszczeniem w wazonie poddać dodatkowemu zabiegowi. Może brzmieć to zaskakująco, ale po przycięciu łodygi, końcówkę należy na kilka sekund zanurzyć we wrzątku lub nawet przypalić. Dzięki temu sok spłynie, ułatwiając usunięcie z łodygi – w ten sposób nie zablokuje on procesu pobierania wody, a bukiet nie straci na swoim uroku.
  5. Bukiet wiosennych kwiatów: tulipanów, narcyzów z innymi okazami wygląda pięknie, jednak dla zachowania go w dobrej kondycji trzeba przeprowadzić dodatkową ‘operację’. Po odcięciu łodygi, wspomniane kwiaty wydzielają lepki śluz – zabójczy dla innych kwiatów, gdyż blokuje on pobieranie wody. Narcyzy i tulipany przed ułożeniem w bukiet i umieszczeniem w wodzie powinny spędzić dobę w pojemniku ‘przejściowym’ dla oczyszczenia się ze śluzu.

Woda i stanowisko:
  1. Wodę w wazonie z ciętymi kwiatami warto wymieniać codziennie, nawet jeśli nic nie wskazuje na to, że jest zanieczyszczona. Niewidoczne dla oka mikroorganizmy przyspieszają obumieranie roślin. Dla dodatkowej ochrony przed bakteriami i grzybami warto również dokładnie umyć wazon, w którym stoi bukiet.
  2. Ciepła woda o temperaturze oscylującej wokół 40 stopni Celsjusza jest najlepsza dla roślin ciętych (za to zdecydowanie nie nadaje się do podlewania roślin w donicach). Jak to działa? Cieplejsza woda zawiera mniej tlenu, a proces obumierania zostaje spowolniony. Uwaga: odwrotnie dobieramy pomieszczenie dla ciętych roślin: to powinno być chłodniejsze niż dla roślin w donicach.
  3. Woda w wazonie powinna być przegotowana i przestudzona, dla usunięcia z niej tlenu.

zdjęcia: pixabay.com