Wiosenne porządki w ogródku. Wybierz ogrodowe akcesoria

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Porządki w ogródku to świetny sposób na relaks. Nie zrażajcie się ogromem prac i już teraz wybierzcie ogrodowe akcesoria! Krok po kroku pokazujemy, jak szybko i sprawnie przygotować zieleniec do wiosenno-letniego sezonu.

Wybieramy ogrodowe akcesoria

Co warto mieć pod ręką? Oczywiście narzędzia, nasiona  i odpowiednie podłoże. Przydadzą się też: ogrodowe akcesoria: konewka do podlewania, łopatka, ewentualnie tzw. pazurki do wzruszania ziemi, małe grabki i jeśli będziesz samodzielnie przygotowywać rozsadę – miniszklarenka i doniczki uprawne. Warto mieć też sekator albo dobre nożyczki.

ogrodowe akcesoria lopatka makeithome

źródło: www.makeithome.pl

Pierwsza rzecz to przygotowanie rozsady dla roślin. Na początku kwietnia możemy zasiać do skrzynek wiele rodzajów – celozje, szałwię, werbeny , aksamitki, cynie czy floksy. Należy pamiętać o tym, by siedem dni przed posadzeniem kwiatów zahartować rozsadę i wystawić ją na przykład na balkon. Rośliny muszą się powoli przyzwyczajać do warunków panujących na zewnątrz.

dodatki-eko-oogród-makeithome.pl-elho-1

źródło: www.makeithome.pl

Mam już ogrodowe akcesoria… i co dalej?

Teraz zwróć uwagę na rodzaj ziemi do rozsadu – można ją kupić w punkcie ogrodniczym lub markecie, ale ogrodnicy nie zalecają kupna typowej ziemi ogrodniczej w workach, bo najczęściej ma bardzo dużo torfu w składzie, który działa jak gąbka: mocno nasiąka wodą i szybko przesycha. Najlepiej więc zainwestować w kompost w workach lub w specjalną ziemię do wysiewu.

ogrodowe akcesoria lopatka makeithome2

źródło: www.makeithome.pl

Kwiecień – czas na rozsady

W drugiej połowie kwietnia przyjdzie czas na rozsadę lwich paszczy czy roślin dwuletnich: niezapominajek, stokrotek  czy bratków. Gdy już nie będzie przymrozków, można zdjąć osłony na byliny –  warto wybrać jednak bardziej pochmurny dzień, by rośliny nie były narażone na skoki temperatur. Jeśli w ogrodzie mamy krzewy czy żywopłoty, czas je przyciąć do pożądanego kształtu. Możemy je też przesadzić, ale trzeba pamiętać, by obficie podlać rośliny wodą. Drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozem, a wokół drzewek iglastych rozrzucamy korę, by nie wyrosło zbyt dużo chwastów.

stół do sadzonek Green Basics Grow Table Elho makeithome (5)

źródło: www.makeithome.pl

Jeśli planujesz zakup nowych donic, warto wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Do wyboru są rozmaite ogrodowe akcesoria: drewniane, plastikowe, terakotowe, szkliwione.

  • Drewniane muszą być impregnowane, jeśli mają posłużyć na dłużej, ale trzeba się upewnić, czy użyty impregnat nie zaszkodzi twojemu zdrowiu (może przedostać się do podłoża, a stąd prosto do twoich warzyw).
  • Plastikowe donice są lekkie, ale te tanie, wykonane ze słabej jakości plastiku mogą szybko stracić kolor, kruszeć po zimie albo zachodzić różnymi wykwitami (nalotami).
Wniosek: warto zwrócić szczególną uwagę na jakość donic!

zdrowe powietrze dzieki roślinom donicze teraplast makeithomepl 2

źródło: www.makeithome.pl

Jak pielęgnować siewki?

Jeśli wysiane rośliny już wykiełkowały, należy je przenieść do ciepłego i jasnego miejsca z odpowiednią wilgotnością powietrza. Jeżeli siewki są zbyt gęste, trzeba je przepikować za pomocą ostrego patyczka. Zwykle trzeba zachować około pięciocentymetrowy odstęp pomiędzy siewkami. Jeśli ziemia rozmarznie, można wysiewać rośliny bezpośrednio do gruntu mak ogrodowy, groszek pachnący, smagliczkę czy chabry.

elho szklarenki makeithome.pl

źródło: www.makeithome.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz