Wiosenne kwiaty w domu – co i jak?

28 stycznia 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wiosenne kwiaty sprawią, że już w marcu można cieszyć oczy bogactwem barw. Jeśli nie pamiętałeś o nasadzeniu jesienią, nic straconego – stwórz kolorowy ogród w domowych warunkach!

kwiaty na wiosenną rabatęŹródło: www.houseoffabforless.blogspot.com

Doniczkowa uprawa wiosennych kwiatów to optymalne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują ogrodem lub takich, które nie nasadziły cebul jesienią. W domowej uprawie niepotrzebne są wielkie umiejętności, wymagane są jedynie donice kwiatowe, najzwyklejsza ziemia ogrodnicza i nieco miejsca na słonecznym parapecie.

kwiaty na wiosenną rabatęŹródło: www.californiamarkt.com

Zachęcamy do wizycie w centrach ogrodniczych i „uzbrojenia się” w podstawowy oręż do zwalczania zimowej szarugi – oto nasz top 6 najpiękniejszych wiosennych okazów, które zaproszą wiosnę do Twojego domu:

Tulipan

Standard wiosennej rabaty ogrodowej, nieodłączny element bukietów i roślina doniczkowa. Obecnie w sprzedaży dostępne są setki odmian tulipanów, które różnią się pod względem koloru, kształtu płatków i czasu kwitnienia.

kwiaty na wiosenną rabatęŹródło: www.driverlayer.com

Śnieżyczka

W Polsce jest to gatunek chroniony. Kwitnie pod koniec lutego i na początku marca, może być uprawiana w donicy kwiatowej, a na zewnątrz lubi miejsca takie jak trawniki, skalniaki i przestrzenie pod drzewami. To delikatny i zwiewny symbol nadchodzącej wiosny.

kwiaty na wiosenną rabatęŹródło: www.doyoumindifiknit.typepad.com

Narcyz

Kwitnie od marca do maja, w zależności od odmiany może mieć najróżniejsze barwy. Nie jest nadmiernie wymagający, przyjmie się praktycznie w każdej glebie, lubi słońce, ale nie pogardzi półcienistym stanowiskiem.

kwiaty na wiosenną rabatęŹródło: www.poznan.miastodzieci.pl

Krokus

Kwitnie niezwykle wcześnie, często nawet wówczas, gdy jeszcze zalega warstwa śniegu. W domowych warunkach nie musi zmagać się z tak trudnymi warunkami, należy jednak pamiętać, że podobnie jak narcyz lubi słońce, ale dobrze czują się też w lekkim cieniu. Krokus przybiera najróżniejsze barwy: od białej, poprzez odcienie fioletu, róż i żółć. To piękna roślina doniczkowa do wnętrz oraz ciekawy pomysł na to, by wykorzystać skrzynki kwiatowe na balkonach.

wiosenne rośliny doniczkoweŹródło: www.phoenixfm.com

Szafirek

Nazwę zawdzięcza swojej barwie: szafirowej, niebieskiej, białej, a nawet… różowej. Podobnie jak inne okazy na wiosenną rabatę, nie ma wielkich wymagań, sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach, donica kwiatowa, w której go nasadzisz, powinna mieć kolor, który stworzy kontrast wobec barwy płatków.

kwiaty na wiosenną rabatęŹródło: www.wymarzonyogrod.pl

Pierwiosnek

Znany również jako prymulka. To uroczy kwiat, który nie wymaga nadmiernej pielęgnacji, a za minimalną uwagę odwdzięcza się pięknymi, płatkami w barwach od fioletowej, poprzez żółtą, purpurową i fioletową. Pierwiosnek kwitnie od marca do kwietnia, nie osiąga dużych rozmiarów, zwykle dorasta do 20 cm, dzięki czemu pięknie wygląda w doniczce.

kwiaty na wiosenną rabatęŹródło: www.bialo-fiolet.blogspot.com

Dodaj komentarz