Iluminacje świąteczne a kryzys energentyczny – jak stworzyć magię świąt bez prądu?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Co z dekoracjami świątecznymi w przestrzeni publicznej? Czy obecna sytuacja na świecie i kryzys energetyczny zmusi włodarzy miast do szukania oszczędności w zakresie ozdób bożonarodzeniowych? Już teraz można usłyszeć głosy, że miejscowości mają w planach znaczne ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z iluminacji świątecznych. Czy to oznacza, że tak lubiany i wyczekiwany zimowy klimat nie będzie miał miejsca? Na szczęście mamy pomysł, który sprawi, że przestrzeń publiczna wciąż będzie zachwcać – wystarczy postawić na nowoczesne ozdoby świąteczne, które nie wymagają oświetlania.

Iluminacje świąteczne a kryzys energetyczny 

Ceny prądu szaleją. Podwyżka liczona już w setkach procentów sprawia, że zarówno zwykły Kowalski, jak i prezydent, burmistrz czy wójt musi zmierzyć się z tym problemem. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zmniejszenie zużycia prądu, by w starciu z kryzysem energetycznym wyjść obronną ręką. Nic więc dziwnego, że miasta poszukują oszczędności w kwestii, która od lat stanowi dużą część wydatków na energię, mianowicie iluminacji świątecznych. 

iluminacje-swiateczne-kryzys-energentyczny-rozwiazanie
Iluminacje świąteczne od lat stanowiły nieodłączny element Bożego Narodzenia. Czy będzie trzeba się z nimi pożegnać?

Decyzja jest naprawdę ciężka, ponieważ są to ozdoby, które na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Podświetlone lampkami budynki, drzewa, świąteczne konstrukcje (sanie Mikołaja, bombki czy Igloo) w ostatnim czasie stały się nieodłącznym elementem najbardziej popularnych miejsc, a migające światełka cieszyły nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych mieszkańców czy turystów. 

Ograniczenie iluminacji świątecznych z pewnością pozytywnie wpłynie na rachunki, jednak nie da się ukryć, że odbędzie się to kosztem klimatu, na który tak wiele osób czeka na cały rok. Nie zazdrościmy miastom konieczności podjęcia decyzji w tym temacie. Jednak brak lampek świątecznych z pewnością nie musi oznaczać brak dekoracji bożonarodzeniowych. Przygotowaliśmy 4 ciekawe pomysły, które sprawią, że przestrzeń wciąż będzie zachwycać na święta.  

Nowoczesne ozdoby świąteczne bez prądu

Zimą szybko przychodzi zmrok, dlatego świecące dekoracje świąteczne wydają się być najlepszym i najefektowniejszym pomysłem. Nie jest to bynajmniej jedyna opcja. Nowoczesne ozdoby świąteczne wcale nie potrzebują lampek, żeby zabłysnąć! 

duze-bombki-zastapia-iluminacje-swiateczne
Duże bombki rozstawione w różnych miejscach przestrzeni publicznych stanowią bardzo ciekawą dekorację świąteczną. Źródło: Miasto Rietberg

Bombki nie tylko na choinkę

Piękne okrągłe dekoracje zazwyczaj pojawiają się na choinkach. Duże bombki X-Mass Ball od TerraChristmas to zupełnie inna skala ozdabiania. Ich ogromne rozmiary sprawiają, że ich zastosowanie nie ogranicza się tylko do zawieszenia na bożonarodzeniowym drzewku. Mogą stanowić samodzielną, oryginalną dekorację przestrzeni publicznych. Co ważne bombki XXL w każdym mieście mogą prezentować się inaczej, ponieważ są one projektowane na indywidualne zamówienie. Zmienia się nie tylko wielkość, kolor, wykończenie, ale też sposób montażu. Dzięki temu wielkie nowoczesne ozdoby świąteczne doskonale nadają się do tworzenia bożonarodzeniowych kompozycji. Oto kilka przykładów z różnych miast:

Pleszew – duże bombki rozrzucone po całym rynku

Pleszew znany z kolorowych wielkanocnych dekoracji na święta Bożego Narodzenia zmienia się nie do poznania. 10 czerwonych bombek dodaje koloru na placu przed Urzędem Miasta i Gminy Pleszew. Nowoczesne ozdoby świąteczne umieszczone są na stalowych stojakach, które zostały przytwierdzone do nawierzchni. 

Grodzisk Wielkopolski – bombki skrojone na miarę potrzeb

Bombki XXL w Grodzisku Wielkopolskim powstały na podstawie indywidualnego projektu. Wyróżniają się kolorystyką: dwie zewnętrzne są niebieskie, a postawiona w środku szara. Barwy nie są przypadkowe, nawiązują do flagi miasta. To jednak niejedyny aspekt, który sprawia, że duże bombki są wyjątkowe. Każda została przystrojona naklejkami z życzeniami świątecznymi, logo Grodziska Wielkopolskiego, gwiazdeczkami i choinkami. Dekoracje stoją na ozdobnych stalowych podstawkach. 

indywidualnie-zaprojektowane-dekoracje-swiateczne-bez-oswietlania-dla-miast
Indywidualnie dobrany kolor i naklejki sprawiły, że postawione w centralnym punkcie Grodziska Wielkopolskiego, nowoczesne ozdoby świąteczne skupiają na sobie uwagę.

Muzeum II Wojny Światowej – modernistyczna architektura z nowoczesnymi dekoracjami

Robiący wrażenie, oddany do użytku w 2017 roku budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zyskał dekoracje świąteczne, których nie da się przeoczyć dwie okazałe piramidy składające się z 10 bombek. Każdy pojedyncza kula ma 80 cm średnicy, więc cała ozdoba mierzy aż 3 metry. Dodatkowo na powierzchni jednej z nich znajduje się naklejka z logo muzeum. 

Dekoracje świąteczne w ażurowej formie

Duże bombki, stożki przypominające bożonarodzeniowe drzewko i gwiazdki wszystkie te elementy wykonane cienkich, ale bardzo wytrzymałych pasków z włókna szklanego to kolejna propozycja, która zachwyca nawet bez oświetlenia. Sprawdź nasz wpis o ażurowych dekoracjach świątecznych.

Klasyczne figury bożonarodzeniowe

Aby uniknąć potrzeby oświetlania dekoracji świątecznych, warto postawić na oryginalne ozdoby, które przyciągają wzrok. Właśnie takie są klasyczne figurki bożonarodzeniowe w formie XXL. Najczęściej w przestrzeni publicznej można podziwiać renifera Rudolfa, ale nie jest to jedyna opcja. Przy choince zdecydowanie dobrze będzie wyglądała rzeźba św. Mikołaja najlepiej taka w skali 1:1 (największe podobizny sympatycznego pana przynoszącego prezenty to aż 180 cm wysokości). Do kompletu można dobrać uroczego bałwanka albo stworzyć krainę słodkości, wybierając figurki cukierków i lasek cukrowych. A przed wejściem do budynku warto postawić strażników w postaci dziadka do orzechów.  

Pełna oferta bożonarodzeniowych figur jest dostępna w katalogu dekoracji świątecznych od TerraChrsitams.  

Dekoracje kompatybilne z donicami XXL

Czy nie byłoby pięknie, gdyby dekoracja, zamiast pełnić tylko funkcję dekoracyjną, pozwalała też w bardzo estetyczny sposób przechować donice przez zimę, nie zmieniając jego lokalizacji? Budzące zachwyt ukwiecenia w donicach stanowią nieodłączny element wielu miast, jednak gdy sezon się kończy i znikają jednoroczne okazy, kolorowy pojemnik wypełniony tylko ziemią nie prezentuje się zbyt dobrze. Na szczęście nie trzeba go magazynować, może pozostać na swoim miejscu i dalej zachwycać, wystarczy dobrać mu odpowiednią świąteczną nakładkę.

choinka-w-donicy-alternatywa-dla-iluminacji-swiatecznych
W Ludwigsfelde donice zostają na swoim miejscu na zimę, ponieważ z dedykowaną nakładką stanowią piękną nowoczesną ozdobę świąteczną.

Takie rozwiązanie jest już znane w przypadku klasycznych donic Gianto, zobacz realizację z Lubina lub Oleśnicy. W tym sezonie szansę na przystrojenie mają również pojemniki o niestandardowych formach, takie jak Gianto Sito, Gianto Tablo, Gianto Grande czy Plane Ring Lux. Do wyboru jest klasyczna nakładka wykonana z wysokiej jakości girlandy – przypominająca choinkę oraz ażurowe dekoracje w kształcie kuli lub stożka. Masz donice z kolekcji Urbano od TerraForm i chcesz je przystroić? Skontaktuj się z opiekunem handlowym Terra Group, który pomoże dobrać odpowiednią nakładkę.

nowoczesne-ozdoby-swiateczne-bez-pradu-nakladki-na-donice
W tym sezonie szansę na przystrojenie mają również pojemniki o niestandardowych formach, takie jak Gianto Sito, Gianto Tablo, Gianto Grande czy Plane Ring Lux.

Piękne święta bez iluminacji

Nowoczesne ozdoby świąteczne to nie tylko mieniące się światełka. Czas jest trudny i poszukiwanie oszczędności zdecydowanie nie dziwi, jednak warto zamienić iluminacje na inne dekoracje bożonarodzeniowe, by przestrzeń publiczna mimo kryzysu energetycznego prezentowała się odświętnie. 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz