Kwietnik kaskadowy po sezonie – sprawdzone pomysły na jesienne dekoracje 

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jesień ma swoje prawa – niskie temperatury i coraz mniejsza ilość światła słonecznego sprawiają, że okres kwitnienia zbliża się już do kresu. Oczywiście nie w przypadku wszystkich gatunków, sprawdź, które rośliny będą cieszyć oko kwiatami nawet do pierwszych przymrozków. Nie oznacza to jednak, że razem z końcem września miasta muszą stać się szare i nudne. Czasami warto wymienić letnie nasadzenia na jesienne dekoracje, by otoczenia zachwycało jeszcze przez kolejne miesiące. W tym tekście pokażemy, że kwietnik kaskadowy nie musi znikać wraz z letnimi ukwieceniami. 

Jesienne dekoracje w wieżach

jesienna-wieza-kwiatowa-zabki
Jesienna aranżacja na kwietniku kaskadowym. Ząbki fot. Olga Staranowicz

Sezon letni to czas, w którym kwietnik kaskadowy gra pierwsze skrzypce w miejscowościach i nie schodzi ze sceny przez wiele miesięcy. Gdy sierpień ustępuje miejsca wrześniowi, a wraz z nim przychodzą silne opady, niższe temperatury, najbardziej powszechne rośliny zdobiące wieże kwiatowe (takie jak surfinie, pelargonie czy wilec) zaczynają tracić na atrakcyjności. Początek jesieni to dobry czas na prace pielęgnacyjne, profilaktyczne zabiegi dla ochrony przed podstawowymi chorobami i szkodnikami. Jednak należy pamiętać, że czas letnich dekoracji miejskich dobiega już końca.

Zwykle na pierwszą połowę października przypada moment, gdy obumarłe rośliny należy całkowicie usunąć z kwietnika kaskadowego. A następnie wybrać jedną z możliwości:

  • zdemontować i przenieść wieże kwiatowe do miejsca magazynowania, 
  • ozdobić kwietnik kaskadowy trwalszymi i odporniejszymi na warunki zewnętrzne roślinami, aby uzyskać jesienną dekorację miejską,
  • pozostawić konstrukcję samą sobie – jest ona wykonana z wytrzymałej ocynkowanej stali, więc w niezmienionym stanie powinna przetrwać nawet w przypadku najbardziej kapryśnej pogody, jednak trzeba się liczyć, że niczym nieozdobiony kwietnik kaskadowy nie będzie mógł pełnić swojej podstawowej roli. 

Dlaczego najlepiej postawić na jesienną aranżacja kwietnika kaskadowego?

Przede wszystkim przedłuża się dekoracyjną funkcję elementu i unika się sytuacji, gdy czekając na święta, wieża kwiatowa świeci pustkami (zerknij do naszego wpisu, by dowiedzieć się, jak przy pomocy specjalnej nakładki stalowa konstrukcja zmienia się w oryginalną choinkę). To jednak nie koniec, ponieważ pozostawiony w swoim docelowym miejscu kwietnik kaskadowy, pozwala na oszczędność czasu, pieniędzy i pracy, jakie trzeba by było przeznaczyć na demontaż, transport i magazynowanie. Nie wspominając, że w takim przypadku ryzyko zgubienia śrubki lub innego pojedynczego elementu konstrukcji znacznie wzrasta. 

Kwietniki miejskie – klasyczne jesienne ozdoby

oschatz-kwietniki-sezonowe-jesien (1)
Dzięki połączeniu wrzosów, kapusty ozdobnej, traw ozdobnych i żurawek udało się uzyskać oryginalny efekt. Źródło: Miasto Oschatz.

Stworzenie miejskich kompozycji jesiennych wcale nie musi być trudne. Najważniejsze jest zastosowanie roślin, które będą dostosowane do warunków panujących w tej porze roku. W pierwszym momencie może się wydawać, że wybór będzie ograniczony, ale to nieprawda. Kwietniki miejskie można z powodzeniem obsadzić, stosując wrzosy, chryzantemy – już te dwie opcje tworzą bardzo bogatą gamę kolorystyczną, począwszy od bieli, żółci, pomarańczy przez mocną czerwień, aż do róży i fioletów. 

Na tym jednak wybór się nie kończy, oprócz roślin kwitnących nadawać się będą gatunki ozdobne z liści. W tej kategorii króluje kapusta ozdobna, a tuż obok niej znajdują się równie piękne, co wytrzymałe rośliny: bluszczyk kurdybanek, gnafalium, plektrantus zwany też komarzycą, czy też bluszcz pospolity i barwinek. Nie można też nie wspomnieć o trawach ozdobnych. Sprawdź, jak potrafią nieziemsko się prezentować w jesiennych dekoracjach miejskich. 

By uzyskać zadowalający efekt, wystarczy kwietnik kaskadowy obsadzić wybraną rośliną w jednym lub wielu kolorach. Sprawdzony w wielu miejscach sposób, który gwarantuje satysfakcję. Zerknij do naszych wpisów o jesiennych kompozycjach w Warszawie i Legionowie czy Świnoujściu, a przekonasz się, że najprostsze rozwiązania są naprawdę dobre. 

Postaw na różnorodność

Zestawiając ze sobą różnokolorowe odmiany tej samej rośliny, można stworzyć ciekawe miejskie ozdoby. Naprzemiennie pojawiające się sadzonki chryzantemy w kontrastujących kolorach (czerwony i biały) zmieniają kwietnik kaskadowy w jesienną szachownicę, dwa odcienie kapusty ozdobnej rozłożone piętrowo lub diagonalnie – estetyczną i dobrze wyglądającą w każdym otoczeniu kompozycję. Jednak żeby stworzyć jesienną dekorację, obok której nikt nie przejdzie obojętnie, trzeba pójść o krok dalej. 

Odpowiedni dobór różnych kolorów i gatunków roślin, to prawdziwa sztuka, ale też sposób na aranżację niepowtarzalnego naturalnego arcydzieła. Jak to osiągnąć? Spójrz na przykłady.  

wieze-kwiatowe-w-jesiennej-odslonie
Różnorodne jesienne kompozycje robią piorunujące wrażenie.

Posadzone w pasach kapusty ozdobne razem z chryzantemami i zwieńczone ciekawym pióropuszem z trawy ozdobnej o ciemnym ubarwieniu. W tym przypadku różna wielkość i kolorystyka roślin tworzy wyraźne warstwy, które doskonale ze sobą współgrają. Niepodważalnym atutem dekoracji jesiennej jest fakt, że z każdym dniem będzie wyglądać nieco inaczej. Pąki chryzantemy będą się rozwijać, wzbogacając aranżację i dodając jej koloru.

Umiejętnie dobrane rośliny to podstawa, która wpływa na prezentację kwietnika kaskadowego, ale też na to, jak dekoracja jesienna wpasowuje się w okolicę. Bardzo ciekawa kompozycja powstała w Śmiglu. Zestawienie bordowych liści żurawki, zielonych akcentów w postaci jałowca i długich zwisających pędów barwinka to doskonały pomysł. Całość świetnie koresponduje ze zmieniającymi barwę koronami drzew. 

Dary jesieni w kompozycji

Po sezonie letnim kwietniki miejskie można również ozdobić w nieco inny sposób. Wielopiętrowy stojak daje ku temu wiele możliwości. Na wieżach kwiatowych w jesiennej odsłonie obok wcześniej wspomnianych roślin świetnie będą się prezentować naturalne elementy kojarzące się z tą porą roku. Mogą to być dynie, kwiaty słonecznika, suszone owoce jarzębiny, liście, gałązki jodły, sosny, świerku, żywotnika lub jałowca. Takie „strojenie” kwietnika kaskadowego może stać się specjalnym wydarzeniem dla mieszkańców. Jesteśmy przekonani, że nie tylko najmłodsi chętnie wzięliby w nim udział. 

Austriacka miejscowość Moosburg, poza kwiatami, do jesiennej dekoracji zastosowała  mech, figurki grzybów, lalki, a nawet sezonowe warzywa i owoce: dynię, kukurydzę, winogron. Moosburg pokazuje, że kwietnik kaskadowy może być również oryginalnym symbolem okolicy, który wyeksponuje jej najważniejsze atuty.

kwietniki-miejskie-przystrojone-na-jesien-dary-jesieni-2
Kwietniki miejskie przystrojone naturalnymi, jesiennymi ozdobami prezentują się spektakularnie.

Kwietnik kaskadowy w ogrodzie przystrojony na jesień

Podczas gdy naturalne ozdoby w miastach po sezonie letnim robią się coraz bardziej powszechne, jesienne dekoracje przed domem, na tarasie czy w ogrodzie to prawdziwy standard. Najczęściej można spotkać wrzosy w skrzynkach, dynie lub bukiety z liści. Takie ozdoby świetnie można wyeksponować na schodach wejściowych. Jednak co zrobić, żeby jesienne dekoracje nie zostały zasłonięte przez meble ogrodowe czy inne przedmioty na tarasie. 

Rozwiązaniem tego problemu są wszelkiego rodzaju stojaki. Chociaż kwietnik kaskadowy kojarzony jest głównie z przestrzenią miejską, może też stać się ciekawą jesienną dekoracją w ogrodzie. Stalowa konstrukcja obsadzona kapustą ozdobną czy wrzosami zmieni się w niespotykaną, niezwykle oryginalną, roślinną kolumnę. Sama wieża kwiatowa na tarasie prezentuje się spektakularnie, ale dla jeszcze lepszego efektu, wystarczy zestawić ją z latarniami czy innymi ozdobami. Dzięki temu uzyska się bardzo przyjemny kącik, który sprawi, że każdą wolną chwilę będzie się chciało spędzić na świeżym powietrzu.

kwietnik-kaskadowy-jesienne-dekoracje-ogrodu-2
Kwietnik kaskadowy może być niecodzienną i oryginalną jesienną dekoracją na tarasie lub w ogrodzie.

Jesień w kolorach

Koniec słonecznego okresu wiosenno-letniego nie musi oznaczać pożegnania z kwitnącymi kompozycjami miejskimi. Kwietnik kaskadowy świetnie nadaje się na różnorodne jesienne dekoracje, które nie tylko dodadzą uroku przestrzeni, ale dodatkowo wypełnią lukę pomiędzy latem i zimą. Dzięki temu bez dodatkowego nakładu pracy wieże kwiatowe po dwóch miesiącach będą gotowe na świąteczne strojenie. Warto wprowadzić w życie nieco kreatywnych pomysłów, aby stworzyć bajeczny klimat nawet w mniej niesprzyjającej aurze.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz