Jesień: czas na rośliny cebulowe

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Jesień to najlepszy moment na to, by rośliny cebulowe trafiły do podłoża i bezpiecznie „przezimowały”.  Już wiosną rozkwitną tęczą kolorów i staną się zapowiedzią słonecznych dni. Zobacz jak zapewnić sobie tak piękny widok:

Make it Home

Zakupy w Internecie to dzisiaj codzienność – oszczędność czasu, siły, cierpliwości, a bardzo często i pieniędzy. Nie musisz wychodzić z domu, by kupić donicę, lampę, a nawet fotel. W makeithome.pl znajdziesz wszystko, czego szukasz dla domu i ogrodu – niekończąca się skarbnica oryginalnych inspiracji stoi przed Tobą otworem!

 

Jak sadzić rośliny cebulowe 3 inspirowani naturą Medium

Jakie rośliny cebulowe wybrać?

Donice kwiatowe nadają się do praktycznie każdej rośliny cebulowej. Szczególnie popularnymi odmianami są te, które kwitną wczesną wiosną: hiacynt, irys, krokus, narcyz, tulipan lub szafirek. Storczyk już od dawna należy do grona najpopularniejszych kwiatów doniczkowych.

stroczyki donice nowoczesne (2)Źródło: www.makeithome.pl

Kiedy sadzić rośliny cebulowe w pojemnikach?

Właśnie teraz! Sadząc rośliny cebulowe jesienią dajemy im czas, by bezpiecznie i w cieple przeczekały zimę. Warto pamiętać, że kwiaty w pojemnikach powinny być sadzone około tydzień później wobec swoich kuzynów zimujących w gruncie – pamiętajmy o ogrodowych miejskich nasadzeniach na wiosnę!

Wynika to z faktu, iż donica kwiatowa gwarantuje wyższą temperaturę, a ta w efekcie może doprowadzić do przedwczesnego kwitnienia. Co ciekawe, dłuższe kwitnienie zauważa się nie u okazów trzymanych w ciepłych pomieszczeniach, ale na zewnątrz.

Jak sadzić rośliny cebulowe 2 inspirowani naturą Medium

Rośliny cebulowe a donice kwiatowe

Najlepsza donica kwiatowa dla rośliny cebulowej powinna mieć nie mniej niż 20 cm głębokości. Cebulki wyglądają niepozornie, ale już wkrótce dadzą one początek smukłym roślin, które bez problemu przewrócą mniejsze pojemniki lub zwyczajnie z nich „wyrosną”. W roli podłoża sprawdza się zwykła ziemia uniwersalna lub dedykowana roślinom doniczkowym.

stroczyki donice nowoczesne (1)Źródło: www.makeithome.pl

Jak sadzić rośliny cebulowe?

Rozsadzanie zaczynamy od wyłożenia płytkiej warstwy keramzytu lub innego drenażu. Otwarty odpływowe zapewnią odpowiednią cyrkulację wody i zminimalizują ryzyko gnicia korzeni. Nowo nasadzonych roślin nie nawozimy, a do pierwszych mrozów dbamy o odpowiednią wilgotność podłoża. Cebule układamy na głębokości odpowiadającej ich trzykrotnej wysokości, czyli w zależności od gatunku, będzie to od 5 do nawet 15 cm.

Jak sadzić rośliny cebulowe 1 inspirowani naturą Medium

Najlepszy efekt daje warstwowe sadzenie roślin cebulowych (tak zwana „lazania” sprawdza się również w przypadku doniczkowych kompozycji). W ten sposób kwiaty będą rozkwitać stopniowo, a gdy jeden gatunek obmurze, w jego miejscu natychmiast pojawi się nowy. Metoda jest prosta: na dno wędrują te kwiaty, które mają zakwitnąć jako ostatnie, a tuż przy powierzchni powinny znaleźć się rośliny pojawiające się w pierwszej kolejności.

Jak dbać o cebulki?

Rośliny cebulowe nie lubią chłodów. Po nasadzeniu donica powinna zostać więc dodatkowo zabezpieczona, np. styropianem. Doskonałym miejscem dla zimowania okazów będzie zacieniona, sucha piwnica. Podlewamy aż do nastania pierwszych mrozów.

rośliny cebulowe (3)

rośliny cebulowe (8)

zdjęcia: pixabay, fotolia

Zapisz

Dodaj komentarz