Jesień: czas na rośliny cebulowe

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jesień to najlepszy moment na to, by rośliny cebulowe trafiły do podłoża i bezpiecznie tam przezimowały.  Już wiosną rozkwitną tęczą kolorów i staną się zapowiedzią słonecznych dni. Poznaj tajnik sadzenia i pielęgnacji tych pięknych sezonowych kwiatów ogrodowych.

Jakie rośliny cebulowe wybrać?

Do najpopularniejszych i najwcześniej cieszących oczy gatunków kwiatów cebulowych należą tulipany, hiacynty, krokusy. Zaraz za podium wiosennych okazów znajdują się narcyzy, czosnki ozdobne, szafirki, cebulice, ale też zyskująca na popularności szachownica cesarska. Do tej długiej listy koniecznie trzeba dodać letnie kwiaty cebulowe, do których zaliczają się między innymi lilie, mieczyki i kanny. Różnica pomiędzy nimi a tymi, które zachwycają zaraz po zimie, jest znacząca. Wiosenne kwiaty cebulowe należy sadzić do ziemi jesienią, natomiast te kwitnące latem są wrażliwe na przymrozki, dlatego należy je wykopać na zimę i wkopać dopiero w kwietniu lub maju.

szachownica-cesarska-ciekawa-roslina-cebulowa
Szachownica cesarska – ciekawa roślina cebulowa.

Decyzje o tym, jakie kwiaty cebulowe kwitnące pojawią się w Twoim ogrodzie, musisz podjąć samodzielnie. Możesz postawić na rabatę monotematyczną i przystroić zakątek samymi tulipanami lub stworzyć miejsce, które będzie zachwycać różnorodnością odmian i kolorów kwiatów. W pierwszym przypadku polecamy pomiędzy cebule tulipanów wkopać gdzieniegdzie szachownicę cesarską. Roślina jest wyższa i będzie stanowić ciekawe urozmaicenie dla najbardziej popularnych wiosennych kwiatów. Jeśli marzy Ci się rabata mająca praktycznie wszystkie rośliny cebulowe, pamiętaj, aby dobrać je kolorystycznie. Ciekawym połączeniem są gatunki o kwiatach delikatnych, pudrowych kolory, w takim zestawieniu unikaj mocnych, ciepłych barw, takich jak czerwony, żółty czy pomarańczowy. Innym pomysłem jest stworzenie bajecznej rabaty pełnej kolorów i kontrastów.

wiosenna-kompozycja-z-roslin-cebulowych
Różne zestawienia roślin cebulowych pozwolą cieszyć się piękną i kolorową wiosenną rabatą.

Jak wybierać cebule, by cieszyć się pięknym kwitnieniem?

Cebule roślin mogą się od siebie znacząco różnić. Ich wygląd, wielkość, waga wpływa na sukces w kwitnieniu. Dlatego jeśli robisz zakupy ogrodowe stacjonarnie, koniecznie poświęć nieco więcej czasu na wybór dużych i zdrowych cebul.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze cebulek kwiatowych:

  • im większe cebule roślin, tym lepiej,
  • na powierzchni nie powinno być żadnych śladów pleśni czy uszkodzeń,
  • łupiny powinny mieć kolor złotobrązowy,
  • cebulka powinna być ciężka, jeśli jest podejrzanie lekka jak na swoją wielkość to zdecydowanie zły znak.
Jak sadzić rośliny cebulowe 3 inspirowani naturą Medium
Wygląd, wielkość cebul kwiatowych jest bardzo istotna.

Kiedy sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną?

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym terminem na sadzenie cebul roślin wiosennych jest przełom lata i jesieni. Dla tych, którym wiecznie brakuje czasu, mamy pocieszającą wiadomość. Czynność można wykonać nawet w listopadzie, oczywiście wszystko zależy od pogody i występowania przymrozków. Jeśli w Twoim otoczeniu temperatura nie spadła poniżej zera, możesz jeszcze sadzić cebule. Pamiętaj jednak, że wcześniej wsadzone do ziemi rośliny, będą miały większą szansę na zbudowanie okazałego systemu korzeniowego, co z pewnością wpłynie na ich zdrowie oraz kwitnienie.

Jak sadzić rośliny cebulowe?

Cebule roślin kwitnących należy sadzić do wcześniej przygotowanego stanowiska. Koniecznie zapewnij bogatą w składniki odżywcze i przepuszczalną glebę. W związku z tym do rabat o piaszczystej ziemi najlepiej dodać kompostu, a ciężkie, gliniaste podłoże rozluźnić np. piaskiem. Rośliny wiosenne cebulowe będą najbardziej zadowolone ze stanowiska słonecznego.

jak-sadzic-rosliny-cebulowe
Rośliny cebulowe lubią przepuszczalną glebę i słoneczne stanowisko.

Kolejną istotną kwestią jest głębokość sadzenia cebul. Jeśli pierwszy raz wkopujesz świeżo zakupione wiosenne kwiaty ogrodowe, na opakowaniu znajdziesz dokładną informację o tym, na jakiej głębokości ją umieścić. Jeśli nie masz oryginalnego opakowania, nie martw się, większość roślin cebulowych można posadzić według prostego schematu: odpowiednia głębokość sadzenia to trzykrotna wysokość cebulki. Dla nowo nasadzonych roślin nie stosuj nawozu, a do pierwszych mrozów zadbaj o odpowiednią wilgotność podłoża.

Jak rozmieścić na rabatach kwiaty cebulowe?

Najlepszy efekt daje warstwowe sadzenie roślin cebulowych (tak zwana „lazania” sprawdza się również w przypadku doniczkowych kompozycji). W ten sposób kwiaty będą pojawiać się stopniowo, a gdy jeden gatunek przekwitnie, w jego miejscu natychmiast pojawi się nowy. Metoda jest prosta: na dno wędrują te okazy, które mają zakwitnąć jako ostatnie, a tuż przy powierzchni powinny znaleźć się rośliny pojawiające się w pierwszej kolejności.

Czy wykopywanie roślin cebulowych jest konieczne?

To pytanie odnośnie wykopywania cebul wraca jak bumerang każdego roku. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre odmiany będą doskonale powtarzać, a inne wręcz przeciwnie. Pozostawione kwiatów w tym samym miejscu, będą się zagęszczać, co może doprowadzić do gorszego kwitnięcia, w takim przypadku zaleca się raz na jakiś czas (co około 3 lata) wykopać cebule. Najlepszym momentem na to jest lato, kiedy roślina zgubi liście. Takie cebule należy wysuszyć i przechowywać w skrzynce przykryte warstwą piasku w suchym i chłodnym miejscu. Dobra wiadomość jest taka, że wykopane zdrowe i duże cebule doskonale nadają się do ponownego posadzenia na jesień.

Uprawa roślin cebulowych w donicy

Większość gatunków roślin cebulowych można posadzić w donicach. Szczególnie popularnymi odmianami są te, które kwitną wczesną wiosną: hiacynt, irys, krokus, narcyz, tulipan lub szafirek.

wiosenna-kompozycja-z-roslin-cebulowych-w-donicy
Wiosenne kompozycje z roślinami cebulowymi w donicy.

Najlepsza donica dla rośliny cebulowej powinna mieć nie mniej niż 20 cm głębokości. Cebulki wyglądają niepozornie, ale już wkrótce dadzą one początek smukłym roślinom, które bez problemu przewrócą mniejsze pojemniki lub zwyczajnie z nich „wyrosną”. W roli podłoża sprawdzi się ziemia uniwersalna lub dedykowana roślinom doniczkowym. Sadzenie rozpocznij od wyłożenia płytkiej warstwy keramzytu lub innego drenażu. Otwory odpływowe zapewnią odprowadzanie nadmiaru wody i zminimalizują ryzyko gnicia korzeni.

Wrzesień i październik podobnie, jak w przypadku sadzenia cebul do ziemi, to świetny moment na przygotowanie donic z wiosennymi kompozycjami. Sadząc rośliny cebulowe jesienią, zapewnisz im czas, by bezpiecznie i w cieple przeczekały zimę. Warto pamiętać, że kwiaty cebulowe kwitnące w pojemnikach powinny być wsadzone do podłoża mniej więcej tydzień później wobec swoich kuzynów zimujących w gruncie. Wynika to z faktu, iż donica gwarantuje wyższą temperaturę, a ta w efekcie może doprowadzić do przedwczesnego kwitnienia. Co ciekawe, dłuższe kwitnienie zauważa się nie u okazów trzymanych w ciepłych pomieszczeniach, ale na zewnątrz.

rosliny-cebulowe-w-donicy
Wrzesień i październik podobnie, jak w przypadku sadzenia cebul do ziemi, to świetny moment na przygotowanie donic z wiosennymi kompozycjami.

Rośliny cebulowe nie lubią chłodów. Stojąca na zewnątrz donica powinna zostać dodatkowo zabezpieczona, np. styropianem. Doskonałym miejscem dla zimowania okazów będzie zacieniona, sucha piwnica.

Kwiaty cebulowe doskonałe urozmaicenie wiosny

Gdy kończy się zima, temperatura wzrasta, a słońca jest coraz więcej, nie ma nic lepszego niż widok roślin kwitnących wiosną. Jednak, żeby do tego doszło, trzeba już na jesień wziąć się za przygotowania. Na szczęście jak się okazuje, cebulowe kwiaty ozdobne wcale nie przysparzają większych problemów. Dlatego zdecydowanie polecamy je do ogrodów, miejskich rabat czy donic.

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz