Spójne ozdoby świąteczne miejskie – Oleśnica przeciera szlaki

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Święta za pasem, dlatego warto przyjrzeć się nieco bliżej, jak inne miasta wyglądały w zeszłym roku w tym okresie. Na pierwszy ogień wybraliśmy Oleśnicę, której serce, czyli rynek, wyglądało wprost bajecznie. Co przyczyniło się do takiego efektu? Naszym zdaniem przede wszystkim spójne ozdoby świąteczne miejskie (chociaż nie brakowało też dziecięcego szaleństwa), dzięki którym przestrzeń publiczna została udekorowana ze smakiem.

Ozdoby bożonarodzeniowe, ale najpierw plan

Wydawać by się mogło, że jest to rzecz oczywista. Dobry plan potrafi doprowadzić do nieziemskiego efektu. Wybór ozdób świątecznych miejskich z każdym rokiem jest coraz większy i przy określonym budżecie czasami można wpaść w pułapkę fantazyjnego miszmaszu. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed szalonym okresem bożonarodzeniowym, wiedzieć jakiego typu dekoracje wybrać, w jakiej ilości, określić przewodzącą kolorystkę, zastanowić się nad umiejscowieniem wszystkich elementów czy na przykład wybrać, który z nich będzie stanowił swego rodzaju dominantę.

rynek-w-olesnicy-dekoracje-swiateczne
Ozdoby świąteczne miejskie w Oleśnicy.

Zastanawiasz się, po co to wszystko? Odpowiedni plan na przestrzeń publiczną w okresie świątecznym sprawi, że:

  • unikniesz poczucia nadmiaru lub niewystarczającej liczby dekoracji,
  • ozdoby w podobnej formie i kolorystyce będą tworzyć jedną spójną całość,
  • sprytnie przemienisz letnie kwietniki w bożonarodzeniowe ozdoby,
  • odpowiednio dobrane i umiejscowione świąteczne elementy podkreślą piękno monumentów i zabytkowych budowli,
  • estetyczna przestrzeń zacznie przyciągać mieszkańców i turystów,
  • wyróżnisz się i dasz dobry przykład dla innych miast i miasteczek.
kule-swierkowe-na-latarnie
Kule świerkowe powieszone są niżej, dzięki temu wszystkie oczy skierowane są na nie, a na górze jest jeszcze miejsce na ażurową zawieszkę.

Latem kwiaty – w zimę stożki i kule świerkowe

W Oleśnicy wiedzą, jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wszystkie kwietniki, zarówno te umieszczone przed wejściem do ratusza, jak i zawieszone na lampach zostają na swoim miejscu na zimę. Jednak zamiast być smutnym wspomnieniem po przepięknie kwitnących roślinach, zmieniają się w ozdoby świąteczne miejskie. Dzieje się to za sprawą dedykowanych nakładek TerraChristmas. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to działa, sprawdź nasze wpisy o kulach świerkowych i choinkach stożkach

Cały teren wokół ratusza przystrojony jest właśnie takimi elementami. Również latarnie na uliczkach znajdujących się przy głównym placu posiadają nakładki. Dzięki temu jak po nitce do kłębka mieszkańcy i turyści prowadzeni są do punktu kulminacyjnego przygotowanych przez włodarzy bożonarodzeniowych dekoracji. Warto zwrócić uwagę, że nakładki na lampach nie są powieszone na samym szczycie, a o wiele niżej. Dzięki temu ozdoby świąteczne miejskie znajdują się na wysokości oczu przechodniów i nie sposób ich przeoczyć. Takie rozwiązanie pozwala udekorować latarnie dodatkowymi elementami w postaci ażurowych, świecących zawieszek. 

Szalony ciastek z choinkami w donicy

Na oleśnickim rynku stoi kilka dużych donic w szarym kolorze. One również zimują na dworze, dlatego włodarze miasta postanowili je przystroić. Miejsce roślin zajęły identyczne, jak w przypadku tych pilnujących wejścia do ratusza, choinki stożki. Dwie z nich pełnią szczególną funkcję, ponieważ stają się prywatnymi ochroniarzami pewnego specjalnego świątecznego gościa. 

Miejska fontanna stojąca z boku placu podczas zimowych miesięcy jest nieczynna. Aby zachować atrakcyjność tego miejsca w okresie bożonarodzeniowym, pojawia się tam figura ciastka. Jest to dekoracja, która wzbudza zachwyt szczególnie dzieci, chociaż dobrze wiemy, że także i tych nieco starszych. Dużo ludzi zatrzymuje się, by zrobić sobie z nim wspólne zdjęcie. W kadrze znajdą się też wspominani wcześniej ochroniarze, którzy stoją dokładnie po lewej i prawej stronie bajkowej postaci. 

figura-duze-choinki-w-donicy
Figura ciastka w towarzystwie choinek w donicy.

Zwieńczenie sukcesu – duża choinka

Nie można mówić o udanych dekoracjach, jeśli w głównym punkcie miasta nie pojawi się duża choinka. Oleśnicki rynek w zeszłym roku zdobiło gigantyczne, 10-metrowe drzewo, które praktycznie równało się z pomnikiem Nike. Jego pień został sprytnie przykryty świąteczną iluminacją w kształcie bombek. Natomiast na gałązkach zawieszono: mniejsze, tradycyjne w kolorze złotym i srebrnym kule, a także o wiele większe ażurowe, które dodatkowo są podświetlane. Całość została zwieńczona lampkami choinkowymi i gwiazdą na czubku. 

duza-choinka-w-olesnicy
Duża choinka otoczona ozdobami świątecznymi.

Drobne akcenty w dobrym smaku

Tajemnicą sukcesu i naprawdę spójnego efektu jest dobór akcesoriów na nakładach, powtarzający się na wszystkich tego typu dekoracjach. Na girlandach świerkowych pojawiają się bombki w dwóch kolorach: czerwony i złotym. Dodatkowo wieczorem każda z miejskich świątecznych ozdób rozświetla się dzięki wielu tysiącom ledowych światełek. Występują one w zimnym odcieniu (nakładki i kolumna pomnika), a także ciepłym (główna choinka, ażurowe zawieszki na lampy). Łącznikiem są iluminacje znajdujące się pod bożonarodzeniowym drzewkiem, które zawierają zarówno zimne, jak i ciepłe barwy. 

swiateczne-nakladki-na-kwietniki
Wejście do ratusza tutaj również występują spójne ozdoby świąteczne miejskie.

Ozdoby świąteczne miejskie zmieniają oblicze rynku

Ozdoby świąteczne miejskie w Oleśnicy zostały zaplanowane na w każdym najdrobniejszym szczególe. Dzięki czemu rynek prezentuje się przepięknie zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto podziwiać takie realizacje i czerpać z nich inspiracje, a podobne rozwiązania wprowadzać też do innych miast.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz