Otoczenie galerii handlowej – jak stworzyć przyjazną przestrzeń

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Galeria handlowa to jeden z najczęściej odwiedzanych punktów na mapie miasta, zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Aby zaoferować klientom największą dostępność produktów, a przy tym maksymalną wygodę, takie obiekty bardzo często zmieniają się w małe miasteczka, które są w stanie spełnić praktycznie wszystkie potrzeby gości. Warto pochylić się nad otoczeniem galerii handlowej, ponieważ dobrze zaprojektowana przestrzeń zewnętrzna może sprawić, że zadowolenie z wizyty odwiedzających znacznie wzrośnie, a co ważniejsze będą oni chcieli odwiedzać to miejsce jak najczęściej.

Nie ulega wątpliwości, że głównym celem w przypadku wizyty w galerii handlowej są kompleksowe zakupy. Jednak aby wypad był naprawdę udany, ważnym aspektem są nie tylko różnorodne sklepy i usługi, ale też strefy gastronomiczne, rozrywka, ale także estetyka. Prawidłowe połączenie wszystkich składników pozwoli stworzyć miejsce idealne na przyjacielskie spotkanie czy zaplanowanie wolnego od pracy dnia z całą rodziną. Większość obiektów bardzo dobrze prezentuje się w środku, ale jeśli chodzi o przestrzeń zewnętrzną galerii handlowej, wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia.      

Plac przed galerią handlową

Otoczenie galerii handlowej bardzo często ogranicza się tylko do ogromnego, ciągnącego się po horyzont parkingu. Oczywiste jest, że nie da się pominąć w planie miejsc do pozostawienia pojazdów, ale w zewnętrznej przestrzeni tkwi o wiele większy potencjał. Dobrze zaprojektowana plac może stać się największą atrakcją dla najmłodszych, ale też tych nieco starszych. Wystarczy zadbać o strefę relaksu, atrakcje dla dzieci, rośliny czy małą architekturę. 

jak-zaplanowac-strefe-relaksu-w-otoczeniu-galerii-handlowej
Otoczenie galerii handlowej ma w sobie wielki potencjał, wystarczy dobrze umeblować plac, by cieszyć się funkcjonalną przestrzenią.

Dlaczego odpowiednia aranżacja placu przed galerią handlową jest taka istotna? Przede wszystkim, dlatego że jest to pierwsza przestrzeń, którą zobaczą odwiedzający, i z pewnością, jeśli będzie prezentować się znakomicie i wyróżniać się funkcjonalnością stanie się wizytówką kompleksu. Dodatkowo obszerny plac idealnie nadaje się do zagospodarowania miejsca na przerwę pomiędzy wizytami w kolejnych sklepach. 

Co powinno znaleźć się na placu przed galerią handlową?

  • Strefa relaksu, a w zasadzie strefy relaksu, ponieważ jeden punkt dla wszystkich odwiedzających galerię handlową to stanowczo za mało. Ławki, siedziska, leżaki to elementy, których nie może zabraknąć, ale do pełnego sukcesu trzeba jeszcze zadbać o odpowiednią atmosferę. Nawet najwygodniejszy mebel nie zda egzaminu, gdy będzie postawiony na pełnym słońcu, szczególnie w upalny sierpniowy dzień. Najlepiej zaplanować strefę odpoczynku pod drzewem lub zapewnić specjalne zadaszenie, np. żagle przeciwsłoneczne.
  • Roślinność – to prawdziwy must have każdego otoczenia galerii handlowej, który potrafi całkowicie odmienić przestrzeń. Najlepszą opcją jest zieleń posadzona bezpośrednio w gruncie, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to doskonale do tego zadania sprawdzają się duże donice.    
  • Mała architektura – to niezwykle ważny aspekt, zaczynając od tych użytkowych jak lampy, stojaki na rower, śmietniki, po te, które poprawiają wygląd otoczenia – rzeźby, fontanny, wodotryski, sztuka uliczna. 
  • Atrakcje dla dzieci – wiele galerii handlowych posiada sale zabaw, w których można zostawić pociechy, aby w spokoju i bez marudzenia nad uchem udać się w tournée po sklepach. Jednak specjalne atrakcje na dworze, mogą sprawić, że wycieczka do galerii handlowej stanie się czymś naprawdę wyjątkowym dla najmłodszych. 
  • Punkty gastronomiczne – duża przestrzeń przed galerią handlową to idealne miejsce dla popularnych food trucków. Niezależnie czy będzie to mała przekąska, lody, kawa, czy pełnoprawny obiad z pewnością na świeżym powietrzu będzie smakował o wiele lepiej. Dobrej jakości lokal gastronomiczny na kółkach może wręcz zachęcić do odwiedzin galerii handlowej.  
large-pots-have-become-the-showcase-of-the-shopping-mall-landscape2
Zieleń i kwiaty, atrakcje dla dzieci, ławki, fontanna to wszystko powinno znaleźć się w otoczeniu galerii handlowej.

Sekret idealnej przestrzeni zewnętrznej galerii handlowej

Aranżowanie okolicy wokół galerii handlowej może wydawać się skomplikowane, ale wystarczy przestrzegać kilku zasad, by stworzyć przyjazną dla gości zewnętrzną przestrzeń. Poznaj nasze 3 punkty, które sprawią, że plac nabierze wyjątkowego charakteru. 

  1. Prawidłowo dobierz skalę

Nie da się ukryć, że budynek galerii handlowej to prawdziwy gigant, z tego też względu plac wokół niego do najmniejszych nie należy. Obszerna otwarta przestrzeń potrzebuje małej architektury odpowiednio dobranej do swojej skali. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się duże obiekty lub standardowej wielkości, ale w większej liczbie. Nie przestrzeganie tej zasady, sprawia, że elementy “giną” w przestrzeni, a sam plac wygląda na niezagospodarowany i pusty. 

Prawidłowo dobraną małą architekturę dobrze widać przed Galerią Handlową Dodenhof położonej niedaleko Bremy. Na placu pojawiły się ogromne donice od TerraForm (największa Gianto Grande ma aż 160 cm wysokości). Aby jeszcze lepiej umeblować otwartą przestrzeń, zostały usytuowane w grupach po trzy, tworząc tym samym bardzo intrygujące aranżacje. Duże donice mają jeszcze jedną zaletę. Można w nich posadzić drzewa, które będą dawać upragniony cień lub stworzyć bardzo ciekawą, bujną kompozycję roślinną – koniecznie zobacz, jak można stworzyć prawdziwy kwitnącą przestrzeń publiczną w samym centrum miasta.  

otoczenie-galerii-handlowej-w-duzych-donicach-mozna-stworzyc-przepiekne-punktowe-ogrody
Trzy bogato ukwiecone, ogromne donice to niezwykle oryginalny element dekoracji na placu przed galerią handlową.
  1. Wyróżnij się

Otoczenie galerii handlowej daje szerokie pole do popisu. Charakterystyczne elementy są jak najbardziej wskazane. Po pierwsze dlatego, że będą stanowiły idealny punkt spotkań dla odwiedzających grup – to spore ułatwienie i wygoda. Po drugie zachęcają do wykonania przy nich zdjęcia, które później z pewnością wyląduje na profilach społecznościowych i będzie stanowiło idealną promocję tego miejsca. 

Jakie elementy pozwolą się wyróżnić? Przed Galerią Handlową Dodenhof znajduje się bardzo ciekawa instalacja artystyczna – skaładająca się z krzeseł ogrodowych pomalowanych na wyraziste, mocne kolory. Doskonale prezentują się w towarzystwie równie barwnych ogromnych donic. Pomysłów jest naprawdę wiele, jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, zajrzyj do naszego wpisu o sztuce ulicznej. 

sztuka-uliczna-ciekawy-pomysl-na-aranzacje-placu-przed-galeria-handlowa
Kolorowe duże donice i krzesła to niezwykle ciekawa instalacja artystyczna.
  1. Zmianom mów „zdecydowane tak”

Wraz z porami roku powinno zmieniać się też otoczenie galerii handlowej. Dzięki temu niezależnie od miesiąca plac będzie wyglądał zachwycająco. Latem możliwości jest najwięcej. To zdecydowany czas kwiatów, pluskające wody z fontanny i stref relaksu. Gdy większość roślin przejdzie w stan spoczynku, a dzień będzie coraz krótszy, warto postawić na przyciągające wzrok rzeźby i dekoracje z oświetleniem. Zimą i wiosną nie zapomnij o ozdobach świątecznych – oczywiście w dużej skali. Zobacz wpis o bombkach XXL i jedynych w swoim rodzaju ogromnych pisankach. 

kompozycja-kwiatowa-w-donicy
Dekoracje zewnętrznej przestrzeni galerii handlowej powinny być dobrane do pory roku. Lato to najlepszy czas na piękne kompozycje roślinne.

Galeria handlowa miejsce, które zapadnie w pamięć

Dobrze zagospodarowane otoczenie wokół galerii handlowej jest równie ważne, co estetyczne wnętrze. Charakterystyczna i dobrze zaplanowana zewnętrzna przestrzeń z pewnością zachęci do chwili odpoczynku, a także częstszych odwiedzin. 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

2 komentarze do “Otoczenie galerii handlowej – jak stworzyć przyjazną przestrzeń”

Dodaj komentarz