Przestrzeń miejska jest produktem społecznym jak i tworem, który wpływa na poziom życia. Jest cenna dla lokalnej społeczności, która deklaruje tęsknotę za naturą. Z drugiej strony nie chce ona opuszczać aglomeracji. Naturalnym skutkiem takiego stanu rzeczy jest rosnąca popularność tymczasowych przedsięwzięć z zielonymi akcentami w rolach głównych.
źródło: www.terraform.pl
Należy jednak pogodzić interes lokalnej społeczności z interesem publicznym. W tym celu przeprowadza się szereg analiz. Coraz częściej wdraża się też proces edukacji i partycypacji mieszkańców. Warto pójść krok danej i przewidzieć tymczasowe zagospodarowanie przestrzeni, nadając funkcję, którą ma uzyskać nowym zagospodarowaniem. Projektant może wdrożyć wnioski do projektu docelowego.
źródło: www.terraform.pl
Tymczasowe zagospodarowanie to trend ogólnoświatowy. Wprowadzanie „mobilnej zieleni” w awangardowej oprawie jest wyrażone np. w akcji park’ing day. Będzie przydatne przy wyłączeniu ulic z ruchu kołowego, chwilowe zmiany będą też pomocne w procesie ograniczenia miejsc parkingowych.
źródło: www.terraform.pl
Warto sprawdzić dopasowanie kolorów i formy przed wdrożeniem „stałych” koncepcji. Na rynku jest wiele możliwości wprowadzania tymczasowego zagospodarowania. Ważne jednak jest nie tylko to, by było ono estetyczne i wyrażało docelową funkcję, ale dawało też możliwość eksperymentowania.
źródło: www.terraform.pl
Zagospodarowanie tymczasowe nie jest tylko etapem przed inwestycją. Często to właśnie ono jest docelowym działaniem. Lokalna społeczność ma zróżnicowane potrzeby, a nie każda przestrzeń może być stale zarezerwowana dla jednej inicjatywy.
źródło: www.terraform.pl
Czy Twoje rozwiązanie spotka się z dobrym przyjęciem? Czy będzie udane? Upewnij się!
Nie zawsze proponowane rozwiązania uchodzą w głosie społeczeństwa jak i środowiska branżowego za udane. Przyczyn kiepskich nowoprojektowanych przestrzeni jest wiele, jednak kilka przoduje:
- przestrzeń odpowiada tylko wąskiej grupie użytkowników bądź odpowiada na wąski zakres problemów
- pominięto głos użytkowników bądź specjalistów
- społeczeństwo nie jest gotowe na daną zmianę
Pierwsze dwa są oczywiste i dobry projektant ich nie popełnia. Jednak zdarza się, że punkt trzeci już tak. Założenia są słuszne, innowacyjne, jednak projekt spotyka się z krytyką. Warto wdrożyć proces edukacji mieszkańców, a także stworzyć zagospodarowanie tymczasowe, które będzie pokazywało przyszłą funkcję miejsca. Wnioski z danych badań należy wdrożyć w projekt zagospodarowania docelowego.
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]