Drzewka ozdobne w donicach – pomysł na magiczną, zielną przestrzeń w mieście

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Czy w miastach mogą pojawić się drzewka ozdobne w donicach, które najczęściej spotykane są w ogrodach? Ozdobne (również owocowe) okazy są przecież wyjątkowo atrakcyjne i w każdym sezonie prezentują się inaczej. Chociaż może wydawać się niemożliwe, pomysł na drzewka ozdobne w donicach świetnie sprawdza się w przestrzeni publicznej, dzięki temu w głównych punktach miasta pojawiają się piękne, oryginalne okazy. Przedstawiamy bardzo udany przykład kompozycji kwiatowych w samym centrum miejscowości Kindberg.

Drzewka ozdobne w donicach – czy to się uda?

Na samym początku warto obalić pewien mit – drzewka ozdobne wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla przydomowych zieleńców. Wielu sądzi, iż są one delikatne i wymagają pieczołowitej pielęgnacji, a narażony na zanieczyszczenia oraz sól w podłożu system korzeniowy nie stworzy solidnej podpory dla okazałej korony.

drzewka-ozdobne-w-donicach-piekna-miejska-przestrzen
Drzewka ozdobne w donicach świetnie sprawdzają się na placach.

By uniknąć narażania bryły korzeniowej na sól w glebie, wystarczy posadzić drzewka ozdobne w donicach. Duże pojemniki zapewnią roślinie wystarczająco przestrzeni do rozwoju, a dodatkowo umieszczona nieco wyżej zieleń z pewnością nie zostanie przeoczona przez przechodniów. Drzewka ozdobne w donicach spełnią funkcję dominaty, by kompozycja kwiatowa pięknie się prezentowała warto dookoła pnia posadzić np. rośliny zwisające – wilec ziemniaczany doskonale sprawdza się w tej roli. Więcej na temat nasadzeń w pojemnikach znajdziesz w naszym wpisie o drzewach w donicy.  

Kindberg i jego miejski ogród

Na drzewka ozdobne w donicach zdecydowała się między innymi austriacka miejscowość Kindberg. Na placu ze specjalnie zaprojektowaną strefą relaksu. Została ona wykonana przede wszystkim z betonu, dlatego koniecznie trzeba było dodać trochę zieleni. W konstrukcji pojawiła się miejsca na nasadzenia bezpośrednio do gruntu, ale oprócz tego włodarze postanowili dodać jeszcze więcej roślinnych akcentów. Drzewka ozdobne w donicach okazały się strzałem w dziesiątkę. Kolorowe pojemniki wraz z kwiatami i soczystą zielenią świetnie ożywiają betonowy plac. Całość tworzy bardzo przyjemny zakątek, w którym mogą wypoczywać mieszkańcy i turyści. 

donice miejskie donice xxl kindberg terraformpl 10
Kindberg przeciera szlaki i pokazuje, że miejska przestrzeń może stać się prawdziwym ogrodem.

Kluczem do sukcesu okazała się różnorodność gatunków, wielkości, kolorów. Na placu cała znajduje się cała plejada gatunków kwitnących i ozdobnych z liści, między innymi: paciorecznik, pelargonia, wilec ziemniaczany, psianka (solanum laciniatum), lantana pospolita czerwona, werbena patagońska. Dzięki takiemu podjeściu w Kindberg powstała zielona przestrzeń, której nie powstydziłby się żaden, nawet najbardziej doświadczony, ogrodnik.

donice miejskie donice xxl kindberg terraformpl 12
Różnokolorowe kwiaty w donicach miejskich sprawiają, że centrum Kindberg prezentuje się jeszcze lepiej.

Drzewka ozdobne w donicach 

Co ważne, gdy drzewka ozdobne w donicach XXL osiągną odpowiedni wiek, mogą zostać przesadzone w docelowe miejsce, w którym będzie ono miało zagwarantowane podłoże w tradycyjnym wydaniu – być może będzie to szkoła lub przedszkole? Tak zaczyna się miejski event z naturą w tle! To także świetny sposób na zazielenianie innych lokalizacji w przestrzeni publicznej po wcześniejszej ekspozycji roślin w najbardziej problematycznych, pozbawionych gleby lokalizacjach, zobacz więcej ujęć drzewek ozdobnych w donicach Gianto z miasta Kindberg.

Kliknij w miniaturę, by zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Kindberg, Austria | źródło: www.terraform.pl

Miejski plac w najlepszym wydaniu

W Kindberg powstała miejska przestrzeń, z której warto brać przykład. Pokazuje, że nawet betonowy plac może stać się bajkową strefą wypoczynku dla mieszkańców. A ogrom kwitnących okazów to świetna sprawa dla pszczół i innych zapylaczy.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

2 komentarze do “Drzewka ozdobne w donicach – pomysł na magiczną, zielną przestrzeń w mieście”

  1. Uwielbiam takie rozwiązania 🙂 Żałuję, że na ulicach i ryneczkach polskich miast nie widujemy tylu pięknych drzewek i kwiatów. Ale i tak muszę przyznać, że coraz więcej można ich spotkać. Oby tak dalej!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz