Chryzantema w przestrzeni miejskiej. Garść pomysłów z Polski

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Mamy jesień, która jak zawsze przeniosła ze sobą piękne rośliny ozdobne, w tym popularną dekorację (nie tylko!) nekropolii – chryzantemę. Obalamy mit na jej temat i wskazujemy dodatkowe pomysły na jej ekspozycję również na chodnikach i placach. Podpowiadamy,  jak sprawić, by we wspólnych przestrzeniach zaprezentowała się możliwie najlepiej.

Czas „odczarować” chryzantemę i dać jej należne miejsce pośród kanonu dekoracji dla przestrzeni publicznych, a nawet domowych wnętrz czy ogrodów. Ta piękna roślina, od dekad zarezerwowana wyłącznie dla dekoracji nekropolii, z powodzeniem sprawdzi się również i w innych zastosowaniach. Uprzedzenia warto odstawić na boczny tor i dać chryzantemie szansę na nowe zaistnienie w naszej świadomości.

Czas na nieco teorii – chryzantema to bylina, należy do rodziny roślin astrowatych, a jej znana powszechnie nazwa pochodzi od od nazwy „złocień ogrodowy” lub „chryzantema ogrodowa (Chryzantemum x hortorum syn. Dendranthema x hortorum). Chryzantema występuje w dziesiątkach odcieni i w zróżnicowanych wielkościach.

Chryzantema w miejskich dekoracjach

To właśnie wysoka odporność na trudne warunki atmosferyczne i efektowny wygląd sprawiły, że tak często sięgamy po chryzantemę, dekorując nekropolię. Te same atuty sprawiają jednak, że świetnie nadaje się ona do dekoracji miast – nie wymaga nadmiernie wiele pielęgnacji, wobec czego pięknie zaprezentuje się nawet podczas kapryśnej jesiennej aury.

Chryzantema w mieście – najciekawsze pomysły

Poprzedniej jesieni Świnoujście postawiło na chryzantemę w skrzynkach kwiatowych oraz kaskadowych kwietnikach. Warto podkreślić wyjątkowo ciekawe zestawienie kolorystyczne – wysokie wieże kwiatowe obsadzono tak, by stworzyć spirale i poziome pasy, z kolei skrzynie wypełniono dwoma naprzemiennymi odcieniami rośliny.

Świnoujście | źródło: www.wiezekwiatowe.pl, www.atech-pl.eu

 

W poprzednich sezonach w Warszawie podziwialiśmy chryzantemę w dwumetrowych i nieco mniejszych kwietnikach kaskadowych. Największe modele obsadzono podobnie jak w Świnoujściu – tworząc kolorowe spirale. Z kolei nieco niższe dekoracje z chryzantemą urozmaicono dodatkowo kapustą ozdobną.

Warszawa | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

 

W zeszłym roku Świdnicy pojawiły się kompozycje z chryzantemą  nasadzoną bezpośrednio w podłożu… ale nie była to „zwyczajna” rabata! Wykorzystując częściowo wkopane w podłoże wielkie donice, stworzono wrażenie wylewania się z nich roślin. Co za efekt!

Świdnica (woj. lubuskie) | źródło: www.terraform.pl

 

Minionej jesieni w Zielonej Górze chryzantemą obsadzono donice miejskie – pojawiła się ona w towarzystwie innych sezonowych roślin. Ileż tu kolorów!

jesienne donice kwiatowe ukwiecenie miasta jesienią donice na jesień 1

Zielona Góra | źródło: www.terraform.pl

 

To tylko kilka podstawowych pomysłów na jesienne dekoracje w przestrzeniach publicznych, które zgromadziliśmy podczas minionego sezonu. Chętnie uzupełnimy je o kolejne, tegoroczne inspiracje. Na jakie zastosowanie chryzantemy zdecydowano się w Twoim mieście? Daj znać!

Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz