Jesienne kwiaty – sposób na przedłużenie lata

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Może się wydawać, że razem z końcem lata przekwitają wszystkie rośliny, nadchodzą ponure i coraz krótsze dni. Prawda nie musi być tak brutalna. Zanim przyjdzie listopad jest duża szansa, że uda się nacieszyć pięknymi, słonecznymi momentami w otoczeniu spadających, kolorowych liści. Zmieniające się barwy drzew to nie jedyna warta obserwacji atrakcja przyrody. Nawet się nie spodziewasz, jak wiele kwiatów kwitnie do późnej jesieni!

Podczas gdy w parkach i lasach można podziwiać całą plejadę barw, jesień w ogrodzie wcale nie musi być szara i przytłaczająca. Zobacz, które gatunki kwitną o tej porze roku i przekonaj się, że w niczym nie są one gorsze od „letnich” roślin. Jesienne kwiaty ogrodowe sprawią, że krajobraz nabierze niepowtarzalnego klimatu i uroku, a przy tym skutecznie oddali myśli o nieubłaganie zbliżającej się zimie.

co-kwitnie-jesienią-dalia
Jesienne kwiaty miododajne dostarczają pożywienia zapylaczom.

Wrzos – król jesiennych kompozycji

W centrach ogrodniczych największe triumfy święcą wrzosy. Są to rośliny wieloletnie o średniej wielkości (15-60 cm), które słyną z obfitego kwitnięcia. Od sierpnia do nawet do października cieszą wzrok fioletowymi, różowymi, czerwonymi czy białymi kwiatami. Nic dziwnego, że jest to jeden z ważniejszych elementów naturalnych dekoracji jesiennych, który doskonale odnajdzie się w domowym zaciszu, jak i na zewnątrz.

Jeśli marzą Ci się jesienne kwiaty na tarasie lub balkonie, posadź wrzos w donicy. Pamiętaj, że te rośliny nie lubią wietrznych stanowisk. Dlatego sadzonki umieszczone w skrzyniach na balustradach na wysokim piętrze nie będą szczęśliwe. Natomiast gdy chcesz urozmaić ogród, koniecznie postaw na kilka, a nawet kilkadziesiąt sztuk. Dzięki temu stworzysz piękny kwietny dywan. By uzyskać najlepszy efekt, warto zadbać o odpowiednie otoczenie. Wrzos będzie świetnie się prezentował na pagórku, zestawiony z trawami ozdobnymi (turzycami, rozplenicami), wrzosowisko dobrze uzupełnić jedną lub kilkoma większymi roślinami, np. cisem, sosną lub brzozą.  

Z czym łączyć wrzosy w doniczce?

Samodzielnie posadzony wrzos w doniczce to świetna klasyczna jesienna dekoracja tarasu, balkonu czy domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby urozmaicić tę kompozycję. Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zestawienie kilku odmian o różnej kolorystyce kwiatów. Natomiast jeśli zależy Ci na unikalnym elemencie wystroju, połącz wrzos z innymi roślinami: kapustą ozdobną, starcem popielatym czy turzycą lub naturalnymi ozdobami: dynią, szyszkami, kasztanami, kwiatem lotosu suszonym.

Sekretem udanej jesiennej kompozycji  jest dobranie odpowiedniej kolorystyki. Możesz łączyć ze sobą różne barwy np. fioletowe wrzosy ze srebrzystymi, zielonymi roślinami lub brązowe, czerwone dodatki takie jak dynia czy kasztany z różowymi, pomarańczowymi kwiatami.

wrzosowe-jesienne-kompozycje
Wrzosy posadzone jeden obok drugiego stworzą w ogrodzie fioletowe dywany. Te jesienne kwiaty nadają się też do donic czy skrzynek.

Dalia – najpiękniejsze jesienne kwiaty ogrodowe

Warto czekać do późnego lata, by móc cieszyć się jesiennymi kwiatami dalii. Szczególnie że do wyboru są tysiące odmian i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Rośliny dzielą się pod względem wysokości (od 20 cm do nawet 180 cm) i typu kwiatów: kuliste, pomponowe, półkaktusowe, kaktusowe, anemonowe czy kryzowe. Oprócz tego dalie różnią się kolorystyką kwiatów. Gama barw jest niezwykle szeroka od białej, zielonkawej żółtawej, przez lawendową, różową, pomarańczową, aż po czerwoną i ciemno-purpurową.

Przepis na obfite kwitnienie dalii

Jeśli chcesz cieszyć się przepięknymi jesiennymi kwiatami dalii, wystarczy, że będziesz przestrzegał kilku zasad.

  1. Rośliny powinny być posadzone na słonecznym stanowisku.
  2. Regularnie usuwaj przekwitnięte kwiatostany.
  3. Pamiętaj o nawożeniu – nawozem do roślin kwitnących.
  4. Do wyższych odmian dalii stosuj podpórki.
  5. Bacznie obserwuj, czy na jesiennych kwiatach nie pojawiają się mszyce. W razie czego działaj od razu.
  6. Po pierwszym przymrozku wykop dalię stosując do tego widły, przechowuj karpy w suchym i zimnym (około 5°C) pomieszczeniu do następnej wiosny.
rośliny kwitnące jesienią
Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że te przepiękne jesienne kwiaty ogrodowe będą zachwycająco piękne.

Astry – ulubione kwiaty Marcina

Astry – często nazywane marcinkami ze względu na to, że bukietami wykonanymi właśnie z tych kwiatów najczęściej obdarowuje się Marcinów, których imieniny w październiku i listopadzie wypadają aż 6 razy. Niewątpliwą zaletą tej rośliny jest fakt, że od końca lata do pierwszych przymrozków będzie niezawodną ozdobą ogrodu. Podobnie jak w przypadku dalii odmian jest wiele. Wysokości zaczynają się od 20 cm aż do 2 metrów. Te jesienne kwiaty ogrodowe kwitną bardzo obficie na niebiesko, bordowo, fioletowo, różowo i biało. Z jednego pędu można uzyskać nawet kilkanaście kwiatostanów.

astry-to-piekne-jesienne-kwiaty
Astry to piękne byliny kwitnące jesienią.

Gdzie sadzić astry?

Dla marcinków znajdź w ogrodzie słoneczne, przewiewne stanowisko. Dobrze, żeby gleba była żyzna i przepuszczalna. Jesienne kwiaty będą zadowolone, gdy będziesz je podlewać obficie, lecz rzadko. Astry świetnie prezentują się w towarzystwie wrzosów, traw ozdobnych czy krzewów z barwnymi liśćmi. Niewysokie odmiany sprawdzą się na brzegach rabat, natomiast te wyższe posadzone z tyłu staną się doskonałą dominantą w kompozycji. Są to rośliny odporne na mróz, dlatego nie wymagają zimowego okrywania. Wystarczy po przekwitnieniu przyciąć pędy nisko nad ziemią.

Jeżówka purpurowa – piękna i odporna

Jeżówka purpurowa zawdzięcza swoją nazwę dużemu kulistemu środkowi, który wygląda jak najeżony. Stąd też łacińskie słowo Echinacea wywodzi się od „echinos”, co po grecku oznacza właśnie jeża. Dookoła centralnego punktu kwiatostanu pojawiają się płatki. Oprócz ciekawej prezencji jeżówka ma jeszcze jedną dużą zaletę. Jest praktycznie bezobsługowa. Wystarczy posadzić ją na stanowisku słonecznym, zadbać o żyzną glebę (chociaż w przypadku przeciętnej nie powinna narzekać) o pH 6-8, by aż do października podziwiać jej jesienne kwiaty.   

Ciekawostka: jeżówka purpurowa wyróżnia się silnym systemem korzeniowym. Najbardziej odporne odmiany, do których zalicza się Magnus, z powodzeniem poradzą sobie w ogrodzie na dachu!

Czy jeżówka jest wieloletnia?

Niskie wymagania uprawowe, długotrwałe kwitnienie to powód, dla którego wielu początkujących miłośników ogrodów zadaje sobie dwa pytania. Czy jeżówka zakwitnie za rok i czy będzie zachwycać wyglądem przez kolejne kilka sezonów? Jeśli też się nad tym zastanawiasz, nie będziemy dłużej trzymać Cię w napięciu. Tak, jeżówka purpurowa jest to zalicza się do bylin kwitnących jesienią. Dlatego raz posadzona będzie cieszyć oko kilka lat. Co prawda, z jej kwitnienie z czasem może się osłabić. W takim przypadku wiosną należy ją odmłodzić, ręcznie dzieląc kępę lub przy pomocy małego sekatora.

co-kwitnie-jesienią-jeżówka
Jeżówki purpurowe to mało wymagające byliny kwitnące jesienią.

Pnącza kwitnące jesienią

Jesienną porą warto zwrócić uwagę na wijące się po murach, ogrodzeniach czy specjalnych podpórkach rośliny. Najbardziej znany winobluszcz będzie z dnia na dzień zmieniał kolorystykę liści, tworząc, szczególnie na ścianach budynków, barwną, dynamiczną elewację. To nie wszystkie możliwości tej grupy zieleni, ponieważ istnieją też pnącza kwitnące jesienią – zaliczają się do nich kobea pnąca, wilec czy powojnik.   

co-kwitnie-jesienią-kobea-pnąca

Kobea pnąca – ze względu na niewystarczającą mrozoodporność w Polsce traktowana jest jako roślina jednoroczna. Wysiewa się ją na przełomie lutego i marca, by od lipca do pierwszych przymrozków cieszyć się jej kwiatami. Kobea z łatwością wspina się nawet do wysokości 3 – 4 metrów wysokości. Lubi stanowiska słoneczne i osłonięte. W przypadku niewystarczającej ilości promieni słonecznych istnieje ryzyko, że nie zakwitnie. Kobea pnąca będzie się nadawała zarówno do gruntu, doskonały pomysł na ukwiecenie pergoli, jak i do pojemników oraz skrzyń, to rozwiązanie świetnie sprawdzi się na balkonie czy tarasie.

co-kwitnie-jesienią-wilec-inspirowani-naturą

Wilec purpurowy – jednoroczne pnącze, które kwitnie od lipca do końca września. Roślina nie jest trudna w uprawie. Należy ją wysiać w kwietniu lub w maju. W ciągu sezonu jest w stanie urosnąć do  2 – 3 metrów. To idealna wysokość, by stworzyć naturalną osłonę ogrodu przed sąsiadami. Świetnie sprawdzi się posadzona w wiszących donicach czy skrzyniach balkonowych. Wilec purpurowy ma duże, lejkowate kwiaty w kolorze niebieskim, fioletowym, różowym lub białym w zależności od odmiany. Niestety, żeby podziwiać je w pełnej krasie trzeba mieć szczęście, ponieważ otwierają się po zmroku, a zamykają do południa.

co-kwitnie-jesienią-powojnik

Powojnik – roślina, którą możesz cieszyć dłużej niż przez jeden sezon. Jest to wieloletnie pnącze, które kwitnie od maja do końca września. Bardzo dobrze wspina się po ogrodzeniu, kratkach i specjalnych konstrukcjach ogrodowych. Powojnik ma wiele odmian, a co za tym idzie, zachwyca kwiatami w różnych kształtach i kolorach od fioletowych, purpurowych, przez różowe, czerwone, aż do białych. Zaleca się przycinanie pędów, ponieważ zabieg ten sprzyja zagęszczeniu i obfitemu kwitnieniu.

Jesienne kwiaty w przestrzeni publicznej

Nie wszyscy są szczęśliwcami, którzy posiadają ogród, taras czy balkon, lub mają umiejętności, odpowiednią wiedzę i czas, by sadzić i pielęgnować rośliny kwitnące jesienią. Dlatego im polecamy spacer po mieście. Coraz częściej w przestrzeni publicznej, nawet po zakończeniu lata, można podziwiać dopasowane do pory roku roślinne kompozycje w dużych donicach lub wieżach kwiatowych. Królują tam chryzantemy, kapusta ozdobna, wrzosy, bluszcz czy trawy ozdobne. Jeśli zastanawiasz się, czy rośliny kwitnące jesienią na pewno nadają się do przestrzeni publicznych, zajrzyj do naszego tekstu, w którym obalamy podstawowe mity na temat sezonowych naturalnych dekoracji miejskich.  

miejska-donica-plane-ring-jesienne-kwiaty
Jesienne kwiaty w donicy Plane Ring.

Jesień czas na kwiaty

Koniec lata nie oznacza, że przyroda nieubłaganie zapada w sen zimowy. Istnieje sporo roślin, które do pierwszych przymrozków będą cieszyć Twoje oczy pięknymi kwiatami kwitnącymi do późnej jesieni. Jeśli masz własny ogród lub balkon, koniecznie zaplanuj w nich jesienne kompozycje. W przeciwnym razie pozostaje Ci szukać kwiatów w miejskich rabatach czy specjalnych kaskadowych konstrukcjach. 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

1 komentarz do “Jesienne kwiaty – sposób na przedłużenie lata”

  1. Jak widać i jesienią możemy sadzić kwiaty i cieszyć się pięknym ogrodem czy balkonem. Warto postawić na ładny kwietnik oraz podstawki, które pomogą nam odpowiednio przechowywać rośliny i ułatwiać pielęgnację.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz