Jakie kwiaty kwitną wiosną?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Z utęsknieniem czekamy na wiosnę! Kolory i zapachy pierwszych kwiatów sprawiają, że pożegnanie zimy staje się naprawdę łatwe – zobacz, jakie okazy już wkrótce zobaczysz w donicach lub ogrodzie:

co kwitnie w marcu (3)

Na przedzie stawki

Białe, zwiewne, delikatne i bajecznie pachnące – przebiśniegi (i śnieżyce) co roku pojawiają się jako pierwsze. Tak spieszy im się na powierzchnię, że często kwitną w resztkach śniegu, a na dodatek w półcieniu.

co kwitnie w marcu (7)

W drugiej kolejności na świecie meldują się krokusy występujące we niezliczonych odmianach kolorystycznych. Te piękne kwiaty wymagają nieco bardziej nasłonecznionego stanowiska.

co kwitnie w marcu (4)

Podium wiosennej stawki zamykają cebulice (syberyjska oraz dwulistna) – osiągające od 10 do 30 cm wysokości. Jeśli zagwarantujemy im wilgotną glebę i średnio nasłonecznione stanowisko, możemy się spodziewać, że pięknie przyozdobią ogród lub donice, kwitnąc w kolorach białym i błękitnym.

co kwitnie w marcu (5)

Nieco później, bo na początku kwietnia, kwitną śnieżniki. Obecnie na rynku dostępne są rozmaite odmiany tej pięknej rośliny, różniące się przede wszystkim kolorami i wielkością. Wszystkie z nich mają jednak podobne wymagania: wilgotna gleba i słoneczne stanowisko wystarczą, by móc cieszyć się ich pięknem.

snieznik

W wiosennym ogrodzie można spotkać też przylaszczki, których uprawę możemy z czystym sumieniem polecić nawet najmniej wprawionym adeptom sztuki ogrodniczej. Kwiaty kwitną zarówno w cieniu, jak i słońcu, bez większego znaczenia jest również rodzaj gleby. Przylaszczka jest praktycznie samowystarczalna – rozmnaża się przez podział lub rozłogi, jednak nie lubi przesadzania. Raz nasadzona powinna zostać w tym samym miejscu.

co kwitnie w marcu (2)

Co i jak?

Przebiśniegi, cebulice, krokusy oraz śnieżniki to rośliny cebulowe, co wymusza konkretny sposób uprawy (kliknij, by poczytać o nich więcej!). Najpopularniejszym rozwiązaniem jest sadzenie cebulki w donicy lub glebie na głębokości porównywalnej z trzema jej długościami. Optymalny czas na tę operacje to późny wrzesień i wczesny październik. Po tym, jak cebulka spełni swoje zadanie, na przełomie czerwca i lipca warto wydobyć ją z ziemi, by jesienią ponownie powtórzyć nasadzenia.

co kwitnie w marcu (1)

Największa zaleta wiosennych kwiatów jest jednocześnie ich największą… wadą. Imponują bujnym rozrostem w marcu i na początku kwietnika, jednak później szybko obumierają, a ich miejsce świeci pustką. Rozwiązania są dwa: można połączyć rośliny cebulowe z gatunkami kwitnącymi później (lub dłużej) lub nasadzić je „warstwowo”, tak by nowe rośliny wypierały od spodu przekwitnięte okazy. Ten pomysł szczególnie dobrze sprawdza się podczas uprawy we wnętrzach przy użyciu donic kwiatowych.

wiosenne kwiaty

 zdjęcia: www.pixabay.com

Dodaj komentarz