Podsumowanie sezonu bożonarodzeniowego 2021 – najpiękniejsze ozdoby świąteczne w miastach

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wiele osób narzeka, kiedy już w połowie listopada zaczynają pojawiać się ozdoby świąteczne w miastach, jednak gdy wraz z końcem stycznia przychodzi pora na ich demontaż, znaczna część ludzi najchętniej pozwoliłaby, aby zostały na swoim miejscu jeszcze dłużej. Dzieje się tak dlatego, że dekoracje świąteczne przez prawie całe trzy miesiące zdążyły już wpisać się w otoczenie i bez nich centrum czy przyuliczne latarnie będą wyglądały pusto i smutno. 

Jeśli Was też dopada z tego powodu chandra, mamy na to dwa rozwiązania. Po pierwsze codzienne wypatrywanie pierwszych oznak wiosny, a po drugie zaplanowanie jeszcze lepszych ozdób świątecznych na przyszłych rok. By Wam to ułatwić, przygotowaliśmy podsumowanie sezonu 2021, przeczytajcie, obejrzyjcie realizacje i zainspirujcie się. 

W oczekiwaniu na wiosnę

Wypatrywanie pierwszych oznak wiosny to zajęcie, które pomaga przetrwać szarobury luty i początek marca. Z dnia na dzień zauważysz, że słońce zachodzi coraz później. Co da niezwykłe poczucie, że masz więcej czasu. To też świetny moment by, zamiast do pracy przyjechać autem, postawić na spacer. Dzięki temu będziesz miał masę okazji do zaobserwowania, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie pojawiają się pierwsze przebiśniegi, pąki na gałązkach krzewów i drzew. W bardzo łatwy sposób możesz oczyścić głowę z natłoku myśli po trudnym dniu w pracy, słuchając śpiewu ptaków. 

Natomiast zanim miejska roślinność pobudzi się do życia, będzie trzeba poczekać nieco dłużej. Rozpoczęcie sezonu wiosennego będzie miało miejsce na początku marca, kiedy to ku radości mieszkańców klomby, donice i kwietniki wypełnią się kolorowymi bratkami. W tym czasie również zaczną pojawiać się wielkanocne ozdoby. Jeśli w Twoim mieście nie ma jeszcze tradycji przyozdabiania przestrzeni miejskiej, koniecznie zerknij do naszych wpisów o dużych jajkach, ażurowych dekoracjach czy ozdobach z płyty PCV.

Najpiękniejsze ozdoby świąteczne w miastach

Jednak zanim zające i jajka w pełni opanują przestrzeń publiczną, przyjrzyjmy się, jakie ozdoby świąteczne w miastach zrobiły największą furorę w 2021 roku.

Świetlna Stolica Polski – podium dla Trzebiatowa 

W konkursie na Świetlną Stolicę Polski pierwsze miejsce zdobył Trzebiatów, który zdeklasował swoich rywali Ostrów Wielkopolski i Bielsko-Białą. Na ten sukces mieszkańcy zachodnio-pomorskiego miasta pracowali jak mrówki, motywując do głosowania coraz większe grono znajomych i członków rodzin. Niewątpliwe podstawą do osiągnięcia najwyższego szczebla w tym wyzwaniu były przepiękne, oryginalne iluminacje świąteczne. Cały rynek po zmroku stawał się magicznie rozświetloną krainą. Lampki pojawiły się nie tylko na ogromnej choince miejskiej, ale też na ratuszu, wieżach kwiatowych, a nawet drzewach. Dodatkowo bożonarodzeniowego drzewka pilnowały gotowy do odlotu renifer wraz z saniami i roztańczony bałwanek (oczywiście one również były ubrane w setki małych żaróweczek). Plac przy ratuszu najpiękniej prezentował się przykryty warstwą śniegu, z resztą zobaczcie sami.

Urokliwe miasteczko – Rietberg

Obok tej realizacji nie dało się przejść obojętnie. Tajemnicą dekoracyjnego sukcesu niemieckiej miejscowości Rietberg są spójne ozdoby świąteczne, które pojawiają się w wielu miejscach w centrum. Dzięki temu każdy spacerowicz czuł się, jakby podążał za wyznaczoną świąteczną ścieżką. Podobny efekt został osiągnięty w Rybniku, koniecznie zobacz nasz wpis o tamtejszych dekoracjach ażurowych. 

Rietberg postawił na duże bombki marki TerraChristmas w kolorze czerwonym i srebrnym. Podczas gdy inni zazwyczaj decydują się na dwie, trzy kuliste dekoracje lub jedną piramidę, niemieckie miasto postanowiło zaszaleć. Na całej powierzchni rynku znalazło się 25 pojedynczych dużych bombek i aż 3 piramidy. Zostały one zamontowane pod główną choinkę – to świetny zabieg, w przypadku ogromnego naturalnego drzewa okrągłe dekoracje idealnie dopasowują się do jego skali, ponieważ ich średnica to aż 1 metr. Pozostałe z nich są porozrzucane wzdłuż głównej ulicy. Efekt był zachwycający. 

Dekoracyjna piramida na miarę współczesnej architektury

Piramida z bombek jest coraz bardziej popularna, jeśli chodzi o ozdoby świąteczne w miastach. Chociaż zawsze robi duże wrażenie na przechodniach, to okazuje się, że w odpowiednim otoczeniu można odkryć drzemiący w niej jeszcze większy potencjał. Właśnie to udało się osiągnąć przed bardzo oryginalnym i nowoczesnym budynkiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Ciężko znaleźć odpowiednie dekoracje bożonarodzeniowe dla współczesnego budownictwa. Bogato zdobiona choinka, oświetlony św. mikołaj w saniach czy samolocie, mogłyby całkowicie zaburzyć odbiór takiego miejsca. Jednak piramida z dużych bombek jest okazałą i minimalistyczną ozdobą, która dzięki naklejce z logo stała się dodatkowo reklamą. Trzeba przyznać, że takie niecodzienne zestawienie robie spore wrażenie.

Namysłów pełen pomysłów

Pomysł z Namysłowa dosłownie zwalił nas z nóg, może nie jest to tak duża realizacja jak w przypadku Rietberga, ale czasami mały pomysł potrafi osiągnąć wielki sukces. Gdy przychodzi sezon zimowy, donice miejskie pustoszeją, ale wcale nie musi tak być. W zeszłym roku w Namysłowie na ulicy przy rynku zostały ustawione wysokie wazony kwiatowe. Oprócz funkcji dekoracyjnej spełniają dodatkową całoroczną rolę, zmuszają piratów drogowych do zdjęcia nogi z gazu. By podczas zimy nie stały puste, włodarze Namysłowa postanowili przemienić je w świąteczne stroiki. Do stworzenia takiej ozdoby wystarczą gałązki igliwia i ażurowe kule. Koniecznie zapamiętajcie ten pomysł, ponieważ może on się przydać nie tylko w przestrzeni publicznej. Równie dobrze sprawdzi się jako świąteczna dekoracja ogrodu. 

Nietypowe kolory bombek

Nie jest tajemnicą, że duże bombki jako ozdoby świąteczne w miastach to nasz konik. Dlatego każde miejsce, w którym pojawia się tak niezwykle ciekawa dekoracja, cieszy nas niezmiernie. W tych dwóch przypadkach nawet bardziej niż zwykle, gdyż Grodzisk Wielkopolski oraz Busko-Zdrój postanowiły odejść od klasycznej bożonarodzeniowej czerwieni i zaprezentować bombki XXL w niebieskim, a nawet czarnym kolorze. To, co dodatkowo nadaje im indywidualnego charakteru to wykonane na zamówienie naklejki, dzięki którym można przekazać życzenia, dodać logo, klimatyczne grafiki jak choinki czy renifery. 

Dekoracje świąteczne dla osiedli

Najczęściej ozdoby świąteczne pojawiają się głównych punktach miast. Jednak coraz częściej można je spotkać w miejscach nieco oddalonych od rynku. Żywym przykładem na to są duże bombki, które dekorowały warszawskie osiedla. Okazała piramida zdobiła przestrzeń Wspólnoty Mieszkaniowej Żoliborz Artystyczny Kaliny Jędrusik. Natomiast nieco inną dekorację, chociaż również składającą się z bombek, można podziwiać przy Apartamentach Murano. Dekoracje zostały zawieszone na drzewach – podobne rozwiązanie od lat stosują Słubice.

Galeria Bursztynowa świeci przykładem

Ozdoby świąteczne w miastach to nie tylko te na placu czy zawieszone na przyulicznych latarniach. Co sezon również galerie handlowe szykują się na Boże Narodzenie. To od tego, jak prezentują się wnętrza, w głównej mierze zależy, czy klienci będą chętnie spędzać tam przedświąteczny czas. W tym aspekcie niezwykle dobrze spisała się Galeria Bursztynowa z Ostrołęki.

Zaaranżowane zostało stanowisko Świętego Mikołaja – zobacz wpis o tym, jak powinno wyglądać biuro dostarczyciela prezentów. Oprócz tradycyjnego tronu pojawiły się również małe bombki ustawione na estetycznych obręczach. Przy dużych przestrzeniach, jakie oferują centra handlowa wiszące dekoracje świąteczne to zdecydowanie najlepszy pomysł, ponieważ dzięki nim wnętrze wydaje się bardziej proporcjonalne i unika się wrażenia pustki. Z tego względu do stropu zamontowane zostały małe bombki, gwiazdki i ażurowe globusy, w większej, otwartej części restauracyjnej również postawiono na ten typ ozdób. Duże, świecące ozdoby przypominające wielkie śnieżne kule umilały klientom jedzenie posiłków.  

Do zobaczenia za rok

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Ozdoby świąteczne w miastach muszą odstąpić miejsca innym, bo już za niedługo zaczną pojawiać się pierwsze wiosenne ukwiecenia i dekoracje wielkanocne.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz