Rola parków w przestrzeni miejskiej

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Życie w miastach ma swoje plusy, jednak wymaga ono od nas wielu wyrzeczeń – ograniczony dostęp do natury, pośpiech, stres – to wszystko odbija się na naszym zdrowiu. Możliwość obcowania z przyrodą dają nam parki – i to już od kilku stuleci!

Rosną miasta, rosną parki

Co ciekawe,parki nie zawsze towarzyszyły życiu w miejskich skupiskach. Pierwsze z nich, które w dużej mierze przypominały już obiekty znane nam, współczesnym, pojawiły się dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Ich powstawanie było równoznaczne z rosnącą liczbą ludzkich domostw.

Można się więc pokusić o stwierdzenie, iż obecność parków jest wyznacznikiem tępa rozwoju miast.
Tylko dla elit?

Doceńmy życie w miastach, takim jak jest obecnie, ponieważ nasi przodkowie nie mogli sobie pozwolić na większość „luksusów”, które dla nas są czymś oczywistym. Poza poczuciem ciasnoty i izolacji od natury, zmagać się trzeba było m.in. z brudem czy brakiem miejsc wypoczynku, jakie należą się każdemu, bez względu na pozycję społeczną – teraz jest to oczywiste, ale…

rola parków w przestrzeni miejskiej (3)

W XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych „tereny przyjemności”, czyli twory obecnie znane jakie parki, były dedykowane głównie klasom wyższym, znudzonym miejskim życiem. Miały one być namiastką, sielskiego wiejskiego życia, niegdyś odbieranego jako prestiżowego. Tymczasem w Europie parki wywodziły się z ogrodów przykościelnych, a ukojenie w nich znajdowały głównie klasy niższe.

rola parków w przestrzeni miejskiej (3)

Sztuka w parku

Dopiero po upływie dekad uzmysłowiono sobie, że miejski parki jest miejscem spotkań różnych klas, a nawet galerią sztuki i siłownią „pod chmurką” – czyli ogólnodostępną. Z czasem w parkach zaczęły się pojawiać pierwsze place zabaw i mała architektura. Rolę edukacyjną parków dostrzeżono dopiero na początku XIX wieku w Anglii. Rewolucja przemysłowa wywarła duże piętno na ludziach, którzy niemal całkowicie zatracili kontakt z naturą. W publicznych zieleńcach pojawiały się więc imitujące stawy oczka wodne i kanały, a dla wygody spacerowiczów: ławki, siedziska, a nawet toalety czy minirestauracje.

rola parków w przestrzeni miejskiej 2

Współczesne parki

Od tego momentu rola parków pozostaje niezmienna. Należące do Samorządów obiekty są pielęgnowane przez cały rok, nierzadko przez specjalistyczne podmioty – efekty są tego warte. Rodzime parki często stanowią ostoję zieleni dla mieszkańców, w których bezpiecznie i aktywnie czas spędzają całe rodziny – znajdziemy w nich nie tylko drzewa, ale również mnogość dodatkowych elementów, w tym kwietniki z kolorowymi roślinami czy okazy w donicach. Warto wspomnieć również o parkach tematycznych, na przykład „dzikich parkach”, gdzie ingerencję człowieka ograniczono do niezbędnego minimum.

IMG 6949

źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Na co dzień w parkach można spotkać biegaczy i rowerzystów, młodszych, pragnących zabawy, jak i starszych, poszukujących wypoczynku. Warto korzystać z oferty miejskich parków – spacer, nawet zimą, to ogromne korzyści dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

rola parków w przestrzeni miejskiej (3)

zdjęcia: pexels.com, wiezekwiatowe.pl

Dodaj komentarz