Jesień w odcieniach fioletu – czas na wrzos

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Lato dobiega powoli końca, jednak nie musimy się tym przejmować. Jesienią możemy postawić na piękne wrzosy, których niektóre odmiany kwitną nawet do końca grudnia, ciesząc oko i wynagradzając coraz mniejszą ilość słońca.

Kto z nas nie zachwycił się nigdy widokiem pól wrzosowych, sięgających po sam horyzont? W zaciszu własnego domu lub tarasu możemy utworzyć trochę mniejszą, jednak równie urokliwą hodowlę tych pięknych roślin. A zatem – doniczka w dłoń i do dzieła!

wrzos inspirowani naturą 1
heather

Wrzos to roślina zdecydowanie kwaśnolubna, i o taką ziemię powinniśmy się zatroszczyć, chcąc posadzić te urokliwe rośliny na swoim balkonie czy parapecie kuchennym. Dodatkowo wrzosy lubią miejsca dobrze nasłonecznione, jednak zadowolą się także półcieniem. Warto pamiętać, że różne odmiany rozkwitają w innym czasie – są takie, które kwitną już pod koniec lipca, i takie, które kwiaty posiadają jeszcze pod koniec grudnia.

wrzos inspirowani naturą 3

Warto dodać, że wrzosy to rośliny wieloletnie, które nie lubią zimna. Z tego powodu, jeśli pragniemy posadzić je w ogrodzie, na okres zimy należy okryć je np. igliwiem lub kartonami, które ochronią roślinę przed zimnem, zwłaszcza jeżeli zabraknie śniegu, który tworzy naturalną barierę ochronną przed chłodem.

wrzos inspirowani naturą 2

Zapewne mało kto wie, ale nazwa łacińska wrzosu – Calluma – oznacza ni mniej ni więcej, tylko miotełkę. Kiedyś używano tej pięknej rośliny do sprzątania właśnie, jednak jej pierwotna rola już dawno przeminęła, a wrzos stanął się bardzo popularną rośliną ozdobną na okres jesieni/zimy.

wrzos w skrzynkach kwiatowych

W naturalnym środowisku wrzos porasta najczęściej skały, i tak też można zaaranżować go w obrębie własnego ogrodu, jeśli dysponujemy wolnym miejscem np. na skalniaku czy rabacie. W bardziej domowych warunkach, na balkonie czy tarasie, dobrze spiszą się skrzynki kwiatowe lub ciekawej formy donice, umożliwiające zamocowanie na balustradzie balkonu.

wrzos1

Przy wyborze donicy czy skrzynki przeznaczonej do zasadzenia wrzosu, warto zainwestować w taki pojemnik, który zapewni roślinie odpowiednią wentylację oraz stały dostęp do wody i substancji odżywczych. Takie wyjście zagwarantuje roślinie najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju, a nam przyniesie wiele satysfakcji z długiej uprawy.

wrzos 25

W swoim asortymencie holenderska marka Elho prezentuje niezwykle urokliwe skrzynki balkonowe, które idealnie spiszą się przy hodowli wrzosów w zaciszu własnego balkonu. Skrzynki te posiadają stabilne mocowanie, które zapewnia bezpieczeństwo montażu na poręczy, jednocześnie tworząc ze skrzynią jednolitą i stylową kompozycję, którą niezwykle podkreśli piękno wrzosu. A może coś w większej skali? Miejskie kwietniki z wrzosem wyglądają imponującą i w piękny sposób wprowadzają do okolicy nową porę roku, która wcale nie musi być ponura!

jesienne kaskadowe konstrukcje kaskadowe TerraFoto: www.wiezekwiatowe.pl

Od dzisiaj każdy może stworzyć kawałek Prowansji, z którą kojarzony jest wrzos, na swoim balkonie, tarasie, ogrodzie… Wystarczy odrobina wyobraźni, cierpliwości, a efekty, które pojawią się po upływie niewielkiego czasu, wynagrodzą nam wszelkie wysiłki związane z posadzeniem tych wdzięcznych roślin!

zdjęcia: fotolia, wiezekwiatowe.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz