Roślinne pożegnanie zimy – najbardziej znane wiosenne kwiaty
Po długich zimnych miesiącach nawet najwięksi fani mroźnych i krótkich dni z utęsknieniem czekają na wiosnę! Kolory i zapachy pierwszych kwiatów sprawiają, że pożegnanie zimy staje się naprawdę łatwe. Jesteśmy przekonani, że wiosenne kwiaty, to rozwiązanie na chandrę i brak dobrego humoru. Wystarczy tylko wybrać się na spacer do ogrodu, lasu lub parku. Zobacz, jakie okazy już wkrótce pojawią się w Twoim otoczeniu.
Na przedzie stawki – biały kwiat wiosenny
Białe, zwiewne, delikatne i bajecznie pachnące – przebiśniegi (i śnieżyce) co roku pojawiają się jako pierwsze wiosenne kwiaty. Tak spieszy im się na powierzchnię, że często kwitną w resztkach śniegu, a na dodatek w półcieniu. Chociaż można by uznać niecierpliwość za cechę negatywną i narażanie się na porażkę w kwitnieniu ze względu na mrozy, przebiśniegi są przygotowane na trudne warunki. Posiadają specjalne białe ubarwienie, które sprawia, że ujemne temperatury nie są w stanie zrobić im krzywdy. Z pewnością ucieszą spragnione wiosny oczy już na przełomie lutego i marca.
Krokusy ulubione kwiaty wiosenne w miastach
W drugiej kolejności na świecie meldują się krokusy występujące we niezliczonych odmianach kolorystycznych. Te piękne kwiaty wiosenne wymagają nieco bardziej nasłonecznionego stanowiska. Krokusy bardzo często pojawiają się na miejskich trawnikach, skwerach i parach tworząc piękne rozległe dywany kwiatowe. Ten widok przyciąga mieszkańców, tym samym zachęcając do spacerów i uważnego tropienia pierwszych oznak wiosny.
Cebulice i szafirki prezentują niebieskie kwiaty wiosenne
Niebieskie kwiaty wiosenne to oczywiście cebulice (syberyjska oraz dwulistna) – osiągające od 10 do 30 cm wysokości. Jeśli zagwarantujemy im wilgotną glebę i średnio nasłonecznione stanowisko, możemy się spodziewać, że pięknie przyozdobią ogród lub donice.
Na początku kwietnia na niebiesko kwitną śnieżniki. Chociaż obecnie na rynku dostępne są rozmaite odmiany tej pięknej rośliny, różniące się przede wszystkim wielkością, ale też barwą kwiatów inną niż kolor nieba – białą, różową, fioletową. By ozdobiały Twój ogród w pełnej okazałości, zapewnij im wilgotną glebę i słoneczne stanowisko.
Niebieskie kwiaty wiosenne mają również kwitnące nieco później szafirki. Niecodziennie wyglądająca roślina do złudzenia przypomina kiść winogron (pewnie dlatego nazywana jest też “grape hiacynth”) lub owoce jagody kamczackiej. Nie przepadają za zastojami wody, dlatego podłoże, w którym się je sadzi powinno być zdrenowane i przepuszczalne. Dostarczenie odpowiedniej ilość promieni słonecznych sprawi, że w kwietniu będziesz mógł cieszyć się oryginalnymi kwiatami szafirków.
Gwiazdy wiosennego kwitnienia – hiacynt, tulipan, żonkil
Bez dwóch zdań – ta trójka należy do najbardziej kojarzących się z nadejściem wiosny roślin. Nikomu nie trzeba przedstawiać charakterystycznego jegomościa z żółtymi kwiatami – rozpoznać żonkila i skojarzyć z budząca się do życia przyrodą potrafią już dzieci w przedszkolu. Równie znane są hiacynty – niezwykle dekoracyjne wiosenne kwiaty o silnej woni. Mogą przybierać szeroką gamę kolorów od białego, przez niebieski, po pomarańczowy czy różowy. Jednak jeśli chodzi o mnogość gatunków, to muszą one ustąpić innej roślinie cebulowej, czyli tulipanom. Te wiosenne kwiaty potrafią wprawić w osłupienie praktycznie każdego, szczcególnie jeśli są posadzone gęsto.
Wiosenne rośliny cebulowe – co i jak?
Przebiśniegi, cebulice, krokusy oraz śnieżniki to wiosenne kwiaty należące do roślin cebulowych, co wymusza konkretny sposób uprawy (kliknij, by poczytać o nich więcej!). Najpopularniejszym rozwiązaniem jest sadzenie cebulki w donicy lub glebie na głębokości porównywalnej z trzema jej długościami. Optymalny czas na tę operacje to późny wrzesień i wczesny październik. Bardzo ważne jest, aby po kwitnieniu nie ścinać od razu rośliny. Pozostawione liście będą odpowiedzialne za odżywianie i wzmacnianie cebuli. Jeśli pozostawisz je do całkowitego wyschnięcia, masz dużą szansę na powtórzenie kwitnienia w przyszłym roku. Jeśli tam, gdzie hiacynty, tulipany posadzisz byliny, budzące się do życia rośliny wieloletnie zasłonią gatunki cebulowe, dzięki temu Twój ogród będzie się przez cały czas świetnie prezentował.
Dzieje się na krzewie – żółte wiosenne kwiaty
Aby znaleźć żółte kwiaty wiosenne, nie trzeba tylko rozglądać się za roślinami cebulowymi. Niektóre krzewy jeszcze zanim pojawią się pierwsze listki, całą swoją energię przeznaczają na wytworzenie kwiatów. Do jednych z najbardziej znanych gatunków należy forsycja. Ma ona ogromny wkład w kolorowaniu szaro-burej pozimowej aury, ponieważ na przełomie marca i kwietnia większość gałązek ubiera się jaskrawo żółte, dzwoneczkowate kwiaty. Jesteśmy przekonani, że nawet jeśli nie kojarzysz jej z nazwy, z pewnością domyślasz się, o który krzew chodzi.
Pora na spacer – wiosenne kwiaty leśne
Jeśli nie w ogrodzie to z pewnością wiosenne kwiaty można podziwiać w lesie. Na przełomie lutego i marca warto wybrać się na spacer i przeczesać runo wzrokiem, by odnaleźć wspaniałe okazy, które często zakwitają nawet przed pojawieniem się liści na roślinie.
Wiosenne kwiaty leśne to między innymi:
- zawilec gajowy i zawilec żółty – urocza roślina z białymi lub żółtymi kwiatami wiosennymi i z wyostrzonymi listkami,
- przylaszczka pospolita – zachwyca niebieskimi kwiatami i charakterystycznymi liśćmi, co ciekawe na noc lub w przypadku deszczowej pogody jej kwiaty mogą się zamykać. Ten gatunek można również uprawiać w domowym ogrodzie. Kwiaty kwitną zarówno w cieniu, jak i słońcu, bez większego znaczenia jest również rodzaj gleby. Przylaszczka jest praktycznie samowystarczalna – rozmnaża się przez podział lub rozłogi, jednak nie lubi przesadzania. Raz nasadzona powinna zostać w tym samym miejscu.
- miodunka ćma – jej cechą charakterystyczną są kwiaty o różnych barwach od różowego (wczesne stadium) po fioletowo-czerwony, dzięki temu z łatwością rozpoznasz ją w lesie.
- podobiał pospolity – może nieco przypominać popularny mlecz, jednak znaczącą różnicę stanowi fakt, że są to wczesnowiosenne kwiaty leśne, które kwitną jeszcze przed pojawieniem się liści.
Wiosenne kwiaty pierwszy krok do sezonu
Największa zaleta wiosennych kwiatów jest jednocześnie ich największą… wadą. Imponują bujnym rozrostem w marcu i na początku kwietnika, jednak później szybko obumierają, a ich miejsce świeci pustką. Rozwiązania są dwa: można połączyć rośliny cebulowe z gatunkami kwitnącymi później (lub dłużej) lub nasadzić je „warstwowo”, tak by nowe rośliny zasłaniały przekwitnięte okazy. Ten pomysł szczególnie dobrze sprawdza się podczas uprawy we wnętrzach przy użyciu donic kwiatowych.