Donice miejskie w Starnberg zwiększają bezpieczeństwo turystów

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Donice miejskie najczęściej pojawiają się w reprezentatywnych miejscach, w których niemożliwe jest posadzenie roślin w gruncie, czyli na przykład na placach, przed ważnymi budynkami publicznymi. Nie jest to ich jedyne zastosowanie. Duże donice mogą zapewniać bezpieczeństwo korzystającym ze strefy ruchu pieszego, wyznaczać strefy parkowania czy być częścią ciekawie zaprojektowanej plaży miejskiej. Wszystkie te zastosowania można zaobserwować w położonym nad malowniczym jeziorem niemieckim miasteczku Starnberg. 

Turystyczne miasteczko – Starnberg 

Starnberg to niewielka miejscowość znajdująca się w południowej części Niemiec. Turystów przyciąga swoim otoczeniem – jest położona bezpośrednio przy jeziorze Starnberger See, które zapewnia malownicze widoki. Bliska odległość oraz bardzo dobre połączenie komunikacyjne z dużą metropolią (od Monachium dzieli ją tylko 25 km) sprawia, że jest chętnie obierana za cel wakacyjnych podróży. Historia pokazuje, że tendencja nie powstała wczoraj. Już od wieków Starnberg był oblegany przez najbogatszych mieszkańców i właśnie dzięki nim w okolicy jeziora powstawały okazałe zamki, pałace i wille, które dodatkowo zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.  

Duże donice poprawiają estetykę i bezpieczeństwo

Tam, gdzie przewija się wiele turystów, należy przede wszystkim zatroszczyć się o dwa aspekty. Pierwszym z nim jest estetyka miejsca, która powinna być na najwyższym poziomie. Zadbana przestrzeń pozytywnie wpłynie na nastrój wypoczywających oraz zachęci do ponownych odwiedzin. Po drugie bardzo istotną sprawą jest bezpieczeństwo turystów. Szczególnie tam, gdzie ruch drogowy jest znacznie zwiększony i bezpośrednio przylega do stref przeznaczonych dla pieszych.

donice-miejskie-odgradzaja-strefe-ruchu-pieszego-od-ulicy1
Donice miejskie odgradzają strefę ruchu pieszego od ulicy.

Mogłoby się wydawać, że są to dwie niezależne sprawy, jednak Starnberg udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. W miejscowości pojawiły się duże donice, które dbają zarówno o estetykę jak i bezpieczeństwo. Wzrok przechodniów przyciągają nie tylko piękne roślinne kompozycje, ale też niebieski kolor, który przypomina barwę tafli wody w przyległym jeziorze. Donice miejskie umieszczone są wzdłuż Bahnhoplaftz, a ich położenie wcale nie jest przypadkowe. Część z nich odgradza ulicę od strefy ruchu pieszego, dzięki temu przestrzeń jest chroniona przed wypadkami czy atakami terrorystycznymi, a przechodnie mogą czuć się bezpieczni. Jest to niezwykle istotne w miejscach, w których przewija się bardzo dużo liczba aut i o nieplanowane zdarzenie jest bardzo łatwo. Druga grupa dużych donic pojawia się przy wyznaczonych na jezdni parkingach, pokazując początek i koniec strefy. Świetne rozwiązanie, by w estetyczny sposób uporać się ze źle zaparkowanymi pojazdami. 

duze-donice-miejskie-w-turystycznym-miescie
Duże donice wyznaczają strefę przeznaczoną do parkowania.

Odblaskowe naklejki na donicach

Donice z pięknymi kwiatami zwracają na siebie uwagę w ciągu dnia. Dzięki niewielkiej odblaskowej naklejce mogą również być zauważalne również po zmroku. Włodarze miasta zdecydowali się na umieszczenie na ściankach pojemników właśnie tego typu dodatków. To niecodzienne podejście jest godne naśladowania, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo nawet w nocy. 

Materiał, z którego wykonane są duże donice Terraform, świetnie nadaje się umieszczania na ściankach ozdobnych naklejek z herbem miasta lub logo, ale też odblaskowych elementów. Dobrej jakości naklejka nałożona na wyczyszczoną i odtłuszczona powierzchnię będzie się dobrze trzymać niezależnie od warunków pogodowych. Przetrwa mróz, deszcz czy ostre słońce i będzie spełniać swoją funkcję przez wiele lat. 

Starnberg pokazuje, jak zaaranżować plażę miejską

Oprócz klasycznych donic Gianto w Starnberg pojawiają się nieco niższe i szersze pojemniki Gianto Sito. Niezwykle oryginalne forma pozwala stworzyć przepiękne kompozycje roślinne, (koniecznie zobacz, jak wyglądają obsadzone donice przed Galerią Handlową Dodenhof). Posadzone w donicy kwiaty znajdują się na mniejszej wysokości i dzięki temu dzieciom czy osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich łatwiej jest je podziwiać.

Donice miejskie zostały umieszczone w bardzo ciekawie zaprojektowanej przestrzeni publicznej. Przed okazałym budynkiem Hotelu Bayerischer Hof Starnberg znajduje się skwer przypominający plażę miejską. W wyznaczonej przestrzeni pojawił się piasek, a na nim drewniane łódki, beczki, dekoracja przypominająca pomost oraz wcześniej wspomniane donice miejskie z kwiatami i drzewkami. Do tego, aby zatrzymać się tam nieco dłużej, zachęcają leżaki plażowe. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowe miejsce. Przypadnie do gustu dorosłym, którzy będą mogli powylegiwać się na słońcu, ale też najmłodszym uwielbiającym zabawę w piasku.

Niebieskie donice w Starnberg

Estetyczne donice miejskie z oryginalnymi kompozycjami roślinnymi to świetne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu turystycznych miejscowościach. Starnberg podobnie jak miejscowość Attnang Pucheim (zobacz miasteczko udekorowane brązowymi donicami) postawiło na jednolite barwy. Niebieski kolor jest niezwykle trafny, bo nawiązuje do znajdującego się w pobliżu jeziora. Donice miejskie prezentują się fenomenalnie czy to na miejskiej plaży, czy przy ulicy, a przy tym wpływają na bezpieczeństwo okolicy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dużych donic? Odwiedź stronę TerraForm.   


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz