Nastała wiosna, a wraz z nią również porządki – także pośród domowych roślin. Zajrzyjcie, by dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o przesadzaniu okazów doniczkowych:
Czy przesadzanie roślin jest naprawdę konieczne?
Tak. Rośliny wciąż się rozwijają i wytwarzają nowe korzenie, do czego potrzebują substancji pokarmowych z podłoża. Ciasnota w doniczce jest więc niedopuszczalna!
Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?
Wskazówką, która powinna skłonić nas do przesadzenia roślin są wystające z otworów w dnie doniczki korzenie lub bryła korzeniowa wydobywająca się ponad krawędź pojemnika. Rośliny młodsze i szybkorosnące będą tego wymagały średnio co roku, najlepiej wiosną. Nigdy nie należy przesadzać roślin w okresie owocowania i kwitnienia.
Czy należy przesadzać również duże okazy?
Tak… i nie. Często jest tak, że donica kwiatowa jest zbyt duża i zbyt ciężka, by łatwo wymienić jej zawartość. W przypadku starszych, rosłych okazów, należy wymienić jedynie wierzchnią glebę.
Jakiej wielkości powinna być nowa donica kwiatowa?
Zasada jest prosta: mniejsze okazy wymagają mniejszego pojemnika, o średnicy około 4 cm większej od poprzedniego. W przypadku większych donic, różnic powinna wynosić do 10 cm. Warto zainwestować w donice kwiatowe z systemem uprawnym, które sprawią, że kolejne przesadzanie będzie wymagało jedynie zmiany pojemnika.
Kiedy podlewać rośliny?
Aby ułatwić sobie pracę, należy podlać roślinę jeszcze przed przystąpieniem do przesadzania – gleba dobrze namoknie i łatwo da się usunąć z pojemnika. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o podlaniu po przesadzeniu: zaraz po zmianie donicy należy dostarczyć roślinie nawet więcej wody niż zazwyczaj, i to nawet przez okres 3 tygodni. Chcąc dokładnie monitorować poziom w wody w pojemniku, warto wybrać donice ze wskaźnikiem.
Czy po przesadzeniu trzeba nawozić roślinę?
Nie. Po przesadzeniu warto odczekać nawet miesiąc, zanim ponownie zasilimy roślinę, najlepiej nawozem organicznym, dopiero później mineralnym.
Co to jest drenaż i czy warto go stosować?
Stosując drenaż, można łatwo odprowadzić nadmiar wody, a jednocześnie zapewnić korzeniom dostęp do tlenu, dlatego warto uzupełnić pojemniki o ten element. Drenażem może być specjalny keramzyt, pokruszona porcelana lub drobne kamienie. Innym rozwiązaniem są pojemniki wyposażone w system podwójnego dna.
Co zrobić z poplątanymi korzeniami?
Jeśli są zbyt poskręcane, należy je rozluźnić, dzięki czemu roślina zacznie szybciej wytwarzać nowe. Nadmiernie długie warto skrócić, a przegnite lub chore usunąć.
Czy można stosować zwykłą glebę z ogrodu?
Nie. Dla roślin doniczkowych może być ona zabójcza, ponieważ często zawiera nasiona chwastów lub larwy szkodników. Najprostszym rozwiązaniem jest wizyta w sklepie ogrodniczym.
Na jakiej głębokości sadzić rośliny?
Najlepiej na tej samej, na której roślina była w poprzednim pojemniku. Zawsze należy zachować odstęp około 1,5 cm od górnej krawędzi donicy.
zdjęcia: www.stocksy.com