Kompleksowy poradnik – jak przesadzać kwiaty

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Uprawa roślin doniczkowych dostarcza wiele radości. Każdy nowy liść, kwiat wywołuje szeroki uśmiech. Jednak by do tego doszło, trzeba odpowiednio zadbać o domową zieleń. Zapewnienie odpowiednich warunków oświetleniowych, wilgotności czy regularnego podlewania to podstawa, ale na tym obowiązki się nie kończą. Przesadzanie kwiatów, szczególnie wśród początkujących ogrodników, wzbudza niemałe przerażenie. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten kompleksowy poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie dręczące Cię pytania. Zapoznaj się z nim, a z pewnością po chwili okaże się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Czy przesadzanie roślin jest naprawdę konieczne?

Tak. Rośliny wciąż rosną i wytwarzają nowe korzenie, dlatego z biegiem czasu w doniczce będzie coraz mniej przestrzeni. Co może spowodować słabszy dostęp do powietrza czy składników odżywczych. Taka sytuacja w najgorszym przypadku może prowadzić do gnicia, ale też wpływać na ogólny wygląd kwiatka (wolniejszy wzrost, oklapnięte liście). Oprócz tego należy pamiętać, że nowe podłoże będzie bogate we wszystko, co roślina potrzebuje i da jej potężnego, energetycznego kopa, który sprawi, że zacznie pięknie się rozwijać. 

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Wskazówką, która powinna skłonić do przesadzenia kwiatów, są korzenie wystające z otworów na dnie doniczki lub bryła korzeniowa wydobywająca się ponad krawędź pojemnika. Najkorzystniejszą porą do tego zabiegu będzie wiosna i lato, natomiast przesadzania roślin lepiej unikać jesienią i zimą. Wtedy większość gatunków ze względu na zmniejszoną ilość naturalnego światła spowalnia swój wzrost, a dostarczenie składników odżywczych w nowym podłożu najpewniej spowoduje wyciąganie się pędów do słońca.

jak-przesadzac-kwiaty
Wiosna to najlepszy czas na przesadzanie roślin.

Rośliny młodsze i szybkorosnące będą wymagały przesadzenia średnio raz w roku, natomiast starsze okazy co około 2-3 lata. Gdy sadzonki są w trakcie owocowania, kwitnienia, warto się wstrzymać do zakończenia tego okresu.

Przygotowania do przesadzania kwiatów domowych

Przesadzanie kwiatów powinno bardziej przypominać dobrze zaplanowane działanie niż spontaniczną akcję. Po pierwsze, dlatego że przed rozpoczęciem zabiegu trzeba mieć odpowiednie podłoże, nową doniczkę, czas, a także miejsce do pracy. O wszystkich tych aspektach najlepiej pomyśleć wcześniej niż w momencie wyciągnięcia bryły korzeniowej z pojemnika. Po drugie, im lepiej będziesz przygotowany, tym lepsze uzyskasz efekty, a Twoje rośliny podziękują Ci za to pięknymi przyrostami. Więc jak się przygotować do przesadzenia kwiatów?

  • Inwentaryzacja roślin – przed przesadzeniem kwiatów najlepiej przejrzeć wszystkie swoje okazy. Sprawdzić, które z nich przerosły już swoją doniczkę i potrzebują wymiany. Dobrze też jest spisać, jaki to gatunek, jakiego podłoża potrzebuje, jakiej średnicy jest stary pojemnik i jakiej wielkości powinien być nowy. Dzięki takiej liście o wiele łatwiej będzie Ci sprawdzić, co już masz, a co jeszcze potrzebujesz dokupić. 
  • Planowanie przesadzania roślin – wybierz dzień, w którym nie masz dodatkowych obowiązków ani zaplanowanych wizyt gości, przesadzanie kwiatów może potrwać dłużej, niż zakładałeś na samym początku, szczególnie gdy okaże się, że korzenie stworzyły prawie nierozplątywalną strukturę. Pośpiech może doprowadzić do niepotrzebnych uszkodzeń roślin. Jeśli Twoja kolekcja jest liczna, podziel pracę na kilka dni. Weź również pod uwagę, że część okazów woli przesadzanie na sucho (kaktusy, sukulenty), a część na mokro (rośliny, które nie wolno doprowadzić do przeschnięcia maranty, calathee). 
  • Przygotowanie stanowiska – nie ma co ukrywać, przy przesadzaniu kwiatów jest duże ryzyko stworzenia bałaganu. Dlatego odpowiednio przygotowane stanowisku pozwoli ograniczyć go do minimum. Oprócz podłoża, nowej doniczki warto mieć pod ręką kilka przydatnych przedmiotów:
    • rękawiczki jednorazowe – nikt nie lubi ziemi pod paznokciami, dodatkowo będą stanowiły ochronę przed toksycznym sokiem roślin, 
    • pojemnik na zużytą ziemię – w tej roli sprawdzi się plastikowe pudełko (lepiej większe niż mniejsze) lub specjalna mata do przesadzania roślin, ale też np. rozłożona na podłodze gruba folia,
    • pojemnik na nową ziemię – nie jest to konieczne, ale ułatwi to nabieranie i transportowanie substratu, dzięki temu ograniczy jego rozsypywanie substratu, natomiast w przypadku przygotowania podłoża samodzielnie jest niezbędny, ponieważ umożliwia dokładne wymieszanie wszystkich składników. 

Stanowisko możesz przygotować zarówno na podłodze (zagwarantuje odpowiednio dużą przestrzeń pracy), jak i na stole (zalecamy w przypadku dużej liczby roślin do przesadzenia, Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny).

przygotowanie-do-przesadzania-roslin
Przy przesadzaniu kwiatów jest duże ryzyko stworzenia bałaganu, dlatego odpowiednio przygotowane stanowisku pozwoli ograniczyć go do minimum.

Jak przesadzić roślinę krok po kroku?

Pierwszym krokiem przy przesadzaniu kwiatów jest wyjęcie rośliny z doniczki. W przypadku tych plastikowych pracę możesz sobie ułatwić poprzez delikatnie uciskanie ścianek pojemnika. Gdy korzenie wyszły przez dziurki odpływowe, przez co nie da się oswobodzić kwiatka bez ich uszkodzenia, można rozciąć doniczkę. Co prawda straci się pojemnik, ale sadzonki wyjdą z tego starcia obronną ręką. 

Po uwolnieniu delikwenta pora przystąpić do usuwania starego podłoża, a także martwych czy zgniłych korzeni. Zadanie wymaga nieco delikatności i skupienia, ponieważ zależy nam, aby nie uszkodzić żadnej części rośliny. Jednak gdy wraz z ziemią będą opadały fragmenty korzeni, nie wpadaj w panikę. To normalne i nawet najbardziej prawionemu ogrodnikowi takie rzeczy się zdarzają. Jeśli w trakcie przesadzania roślina straci duży fragment bryły korzeniowej, dobrze jest przyciąć jej pędy. Dzięki temu nawet niewielka liczba korzeni będzie w stanie utrzymać roślinę.

Przed włożeniem sadzonki do nowej doniczki na jej dnie umieść drenaż (z keramzytu lub kamyczków) oraz świeże podłoże, tak by zajęło około ⅓ wysokości pojemnika. Następnie pora na przymierzenie bryły korzeniowej. Ma to na celu sprawdzenie, czy po dodaniu podłoża kwiat nie będzie usadowiony, ani za wysoko, ani za nisko. Wszystkie korzenie muszą być przykryte, natomiast nad ziemią powinna znaleźć się część rośliny, z której wychodzą liście.

przesadzanie-kwiatow-krok-po-kroku
Najwięcej czasu przy przesadzaniu roślin należy poświęcić na usuwanie starego podłoża z przestrzeni między korzeniami.

Dodatkowo dobrze jest zostawić trochę miejsca na wierzchu, ponieważ wypełnienie pojemnika po brzegi, z pewnością spowoduje trudności przy podlewaniu. Mając na uwadze wszystkie te aspekty, dosyp lub zredukuj podłoże na dnie. Na koniec dodaj górną warstwę substratu. W trakcie tego zadania raz na jakiś czas stuknij doniczką o podłogę lub stół, pozwoli to wniknąć podłożu w wolne przestrzenie między korzeniami.

Po przesadzeniu roślin przede wszystkim należy wstrzymać się z obfitym podlewaniem. Nie pomoże to kwiatom, a może zaszkodzić. Świeże podłoże mocniej wchłania wodę, a taka “napita” ziemia ograniczy dostęp korzeniom do powietrza, a to w połączeniu z długo utrzymującą się wilgocią, to gotowy przepis na gnicie. Roślinę możesz delikatnie podlać, jednak jeśli podczas przesadzania korzenie uległy uszkodzeniu, lepiej wstrzymać się z dostarczaniem wody do czasu aż rany się zagoją (wystarczy 1 dzień). Dzięki temu zapobiegniesz ryzyku infekcji, która również może doprowadzić do gnicia.

FAQ – przesadzania kwiatów

Sprawa z pozoru może wydawać się prosta, ale gdy przychodzi czas na czyny pojawiają się dodatkowe problemy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dzięki nim przesadzanie kwiatów z pewnością pójdzie jak z płatka. 

Czy przesadzać kwiaty po zakupie?

W tym przypadku istnieją dwie szkoły. Jedna mówi o tym, by pozostawić kwiatka na 2-3 tygodnie w celu aklimatyzacji w nowym środowisku lub wstrzymać się z przesadzaniem rośliny nawet dłużej do wiosny, jeśli była ona zakupiona późną jesienią lub zimą. Dzięki takiemu podejściu kwiat nie będzie narażony na dodatkowy stres. Jednak jeśli masz ciężką rękę do podlewania, musisz bardzo uważać, by jej nie przelać.

Drugie podejście zaleca przesadzić kwiaty od razu po zakupie. Dzięki temu od razu będziesz mógł sprawdzić, jak wygląda system korzeniowy (czy roślina nie była przelana, czy nie gniją jej korzenie) i w razie problemu szybko zareagować. Taka kontrola zapobiega sytuacji, w której świeżo przyniesiony ze sklepu okaz, wydawać by się mogło bez powodu, z dnia na dzień traci w oczach.   

przesadzanie-kwiatow-kiedy
Jeśli postanowisz przesadzić rośliny zaraz po zakupie, będziesz mógł sprawdzić, jak wygląda system korzeniowy i w razie problemu szybko zareagować.

Czy jesienią można przesadzać kwiaty doniczkowe?

Powszechnie odradza się przesadzanie kwiatów poza sezonem. Dostarczenie wartości odżywczym w świeżym podłożu, pobudzi roślinę do rozwoju. Jednak będzie miała ona za mało światła i jej pędy w poszukiwaniu promieni słonecznych będą się wydłużać. Liście będą mniejsze, a przerwy między nimi większe. 

Istnieją dwie możliwości, kiedy to przesadzanie kwiatów jesienią jest dozwolone lub nawet konieczne. Po pierwsze, gdy roślina została przelana i marnieje w oczach. Wtedy należy wymienić jej podłoże, a gnijące korzenie usunąć i zastosować środek przeciwgrzybiczy. Druga sytuacja dotyczy okazów, które przez cały rok są sztucznie doświetlane. Dla tych kwiatów nie ma różnicy pomiędzy sezonem letnim a zimowym, dlatego przesadzanie można wykonać w dowolnym momencie.     

Jakiej wielkości powinna być nowa donica kwiatowa?

To jaką należy wybrać doniczkę będzie zależało między innymi od typu rośliny. Dla niektórych za dużo miejsca w pojemniku może doprowadzić nie tylko do powolniejszego wzrostu (sadzonka będzie poświęcać energię na rozrost bryły korzeniowej, zamiast przeznaczyć ją na nowe pędy, liście czy kwiaty), to także zwiększa ryzyko przelania. Z tego względu przy mniejszych okazach lepiej wybrać doniczkę o średnicy około 2 cm większej niż poprzednia. Dla większych roślin, które nie wymagają corocznego przesadzania, nowy pojemnik może mieć więcej zapasu. 

 przesadzanie-roslin-jaka-doniczka
Jakiej wielkości powinna być nowa donica kwiatowa?

Przesadzanie roślin – na mokro czy sucho?

Jeśli chodzi o przesadzanie roślin metodą na mokro lub sucho, wszystko zależy od jej gatunku, a także czy chcemy całkowicie wymienić podłoże – w takim przypadku łatwiej usunąć substrat, gdy jest suchy. Jednak w przypadku kwiatów, które muszą mieć stale wilgotną ziemię, nie należy dopuścić do całkowitego przeschnięcia. “Napite” korzenie będą mniej kruche, co zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia. Z drugiej strony kaktusy i sukulenty lepiej przesadzać na sucho – chyba że podłoże z włókna kokosowego jest tak zbite, że za nic w świecie nie da się go usunąć. Wtedy zaleca się namoczenie bryły korzeniowej przez kilka minut i dopiero po tym podjęcie próby oswobodzenia korzeni.    

przesadzanie-sukuletow-poradnik
Kaktusy i sukulenty lepiej przesadzać na sucho.

Przesadzanie roślin a nawożenie

Po przesadzeniu roślin domowych należy się wstrzymać z nawożeniem. Świeże podłoże dostarczy sadzonce bardzo dużą ilość składników odżywczych. Dlatego odczekaj nawet miesiąc, zanim ponownie zasilisz kwiaty, najlepiej na początku substancjami organicznym, dopiero później mineralnymi. Niektóre gotowe mieszanki substratu są wzbogacone o dodatkowy nawóz, dzięki temu zasilanie składnikami odżywczymi nie jest koniecznie nawet przez kilka miesięcy. W takim przypadku termin rozpoczęcia nawożenia dostosuj do informacji na opakowaniu produktu.

Co to jest drenaż i czy warto go stosować?

Stosując drenaż, można łatwo odprowadzić nadmiar wody, a jednocześnie zapewnić korzeniom dostęp do powietrza, dlatego warto uzupełnić pojemniki o ten element. Drenażem może być specjalny keramzyt, pokruszona porcelana lub drobne kamienie. Innym rozwiązaniem są pojemniki wyposażone w system podwójnego dna.

czy-drenaz-jest-konieczny-dla-roslin-doniczkowych
Stosując drenaż, można łatwo odprowadzić nadmiar wody.

Czy podczas przesadzania kwiatów należy pozbyć się całkowicie starego podłoża?

Jeśli jest to podłoże produkcyjne, niedostawane do potrzeb roślin (np. sukulenty, które nie przepadają za długotrwałą wilgocią w ziemi), zaleca się jak najdokładniejsze usunięcie substratu. W przeciwnym wypadku dalej będzie istniało ryzyku gnicia korzeni. Gdy roślina była już przez Ciebie wcześniej przesadzana, np. rok temu, wystarczy, że dodasz świeżego podłoża tak, by wypełnić nową doniczkę. Jednak jeśli z kwiatem od lat nie było nic robione, dobrze jest całkowicie wymienić ziemię, by dostarczyć mu składników odżywczych na całej powierzchni bryły korzeniowej. 

Co zrobić z poplątanymi korzeniami?

Gdy wyciągasz sadzonkę z doniczki, a tam wita Cię bryła skręconych ze sobą korzeni, nie odwracają wzroku i nie udawaj, że tego nie ma. Splątane dolne części rośliny nie mają odpowiednio dużo przestrzeni dla siebie, to pogarsza rozwój, pobieranie wody czy składników odżywczych. Dlatego jeśli chcesz, by kwiat dalej pięknie się rozwijał, musisz poświęcić chwilę i delikatnie porozdzielać korzonki. Twoja roślina później z pewnością odwdzięczy Ci się pięknymi przyrostami.

przesadzanie-roslin
Warto poświęcić trochę czasu, by oswobodzić splątane korzenie.

Przesadzanie roślin to czysta przyjemność

Przesadzanie roślin to zabieg konieczny, który potrafi zająć trochę czasu i przysporzyć stresu nie tylko kwiatom, ale też Tobie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwieje wszystkie wątpliwości i sprawi, że wymiana doniczek i podłoża stanie się przyjemną pracą, która daje dużo satysfakcji. 

Dodaj komentarz