Jeśli zastanawiasz się nad prostą w uprawie rośliną, która będzie zachwycać swoimi zielonymi pędami z sercowatymi liśćmi, epipremnum może okazać się najlepszym wyborem. Poznaj odmiany i szczegóły uprawy tej rośliny doniczkowej.
Doniczkowy klasyk – epipremnum złociste
Epiremnum złociste inaczej epipremnum aureum zdecydowanie jest jedną z najpopularniejszych pnących roślin. Z pewnością wpływa na to fakt, że ta odmiana zalicza się do bardzo prostych w uprawie gatunków. Nie ma wygórowanych wymagań, dlatego jest polecana szczególnie dla początkujących sympatyków domowej dżungli. Dodatkowo będzie rosnąć na parapecie (z wyjątkiem południowego), ale też w głębi pomieszczenia i sprawdzi się tam lepiej niż inne odmiany roślin doniczkowych.
Duża wytrzymałość i łatwość w uprawie to nie jedyne walory epipremnum złocistego. Zielone pnącze robi furorę wśród roślin ozdobnych. Przede wszystkim ze względu na błyszczące, sercowate liście, na których pojawiają się żółto-białe wybarwienia. Kolejną sprawą jest to, że epipremnum aureum doskonale radzi sobie w nieco ciemniejszych miejscach i często jest jedyną opcją na zazielenienie przestrzeni (pamiętaj, że mamy tutaj na myśli pomieszczenia z oknem, żadna roślina doniczkowa nie przetrwa bez dostępu do światła). Jednak w przypadku cienistych kątów trzeba się liczyć, że jasne wybarwienie zacznie zanikać, a sadzonka może rosnąć nieco wolniej.
Do wyboru do koloru – odmiany epipremnum
Co ciekawe epipremnum złociste to nie jedyna odmiana tego gatunku. Na rynku jest wiele kultywarów o zachwycających liściach z żółtymi, białymi, zielonymi wybarwieniami.
Najpopularniejsze odmiany epipremnum:
- epipremnum neon – znany również pod nazwą golden photos wyróżnia pięknym neonowym wybarwieniem, ten niecodzienny kolor potrafi rozświetlić wnętrze i doskonale komponuje się z innymi roślinami zielonymi,
- epipremnum marble queen – swoją nazwę zawdzięcza zielono-białym marmurkowym wybarwieniu, nieco jaśniejszymi liśćmi może się pochwalić siostrzany kultywar – snow queen,
- epipremnum n’joy – ma nieco mniejsze liście od klasycznego epipremnum złocistego, jednak ich wygląd wynagradza tę różnicę. Blaszki liściowe są zielone z białymi ciapami,
- epipremnum happy leaf – wyróżnia się na tyle innych rodzajów epipremnum dużą ilością białych wybarwień, niekiedy liście są całkowicie pozbawione zielonego barwnika, a ich kształt jest mocno zaokrąglony,
- epipremnum pinnatum – młode liście tej odmiany są wąskie i wydłużone, im roślina starsza, tym większe i powycinane liście zaczyna wytwarzać. W dorosłym stadium przypomina nieco monsterę czy rhaphidophorę tetraspermę potocznie zwaną monsterą minimą. Jeśli na liściach pojawiają się białe wybarwienia, najprawdopodobniej masz do czynienia z odmianą pinnatum variegata,
- epipremnum cebu blue – cechą, która kradnie serca kolekcjonerów roślin, jest kolor. Oszałamiające błękitno-srebrne liście są wąskie. W dorosłym stadium mogą pojawić się dziury i wcięcia,
- epipremnum global green – najnowsza odmiana epipremnum, charakteryzuje się zielonym wybarwieniem z ciemnozielonymi plamkami.
Odmian tej rośliny zwisającej jest na tyle dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Natomiast dla niezdecydowanych mamy radę: poszczególne kultywary prezentują się bardzo dobrze w kompozycji. Więc możesz pokusić się o stworzenie zielonej ściany, stosując różne odmiany epipremnum – wspaniały efekt murowany!
Tajniki pielęgnacji epipremnum
Nie ma co ukrywać, wymagania epipremnum nie są wygórowane. Jedną z największych zalet efektownej rośliny pnącej jest to, że bardzo szybko wybacza nieprawidłową pielęgnację. Istnieje więc bardzo duża szansa, że po przelaniu czy przesuszeniu uda się ja odratować. Z tego względu jest ona jedną z roślin pokojowych polecanych dla początkujących, która pojawia się domach, na klatach schodowych czy biurach.
Wymagania w uprawie epipremnum
Aby cieszyć się zdrowym i pięknie rosnącym epipremnum należy zapewnić mu przepuszczalne, próchnicze podłoże, dostęp do rozproszonego światła i umiarkowane podlewanie. Ale co to w ogóle oznacza?
Wymagania epipremnium:
- podłoże – sprawdzi się ziemia uniwersalna, ale warto dodać do niej perlitu, dzięki temu będzie bardziej przepuszczalna i zmniejszy ryzyko gnicia korzeni,
- stanowisko – praktycznie każdy miejsce w pomieszczeniu będzie dobre, poza skrajnymi przypadkami takimi, jak południowy parapet (liście mogą poparzyć się od bezpośrednio padających promieni słonecznych) czy zupełnie ciemny kąt bez dostępu do światła (w łazience bez okna w dłuższej perspektywie przetrwają jedynie sztuczne rośliny).
- podlewanie – nie jesteśmy fanami porad w stylu „podlewaj raz na tydzień”, ponieważ w każdym pomieszczeniu panują nieco inne warunki, dlatego podłoże będzie przesychać w różnym tempie. Podlej epipremnum, gdy większa część podłoża przeschnie. Jak to sprawdzić? Palcem, patyczkiem drewnianym lub higrometrem.
Roślina ma mało wygórowane wymagania, jeśli chodzi o wilgotność czy temperaturę powietrza. Sprawdzi się w praktycznie każdych warunkach. Jeśli zależy Ci, na szybkim wzroście i dużych liściach, od wiosny do jesieni zasil epipremnum nawozem uniwersalnym lub do roślin zielonych – stosuj zalecaną na opakowaniu dawkę.
Rozmnażanie epipremnum
Rozmnażać epipremnum złociste, ale też każdą inną odmianę, można poprzez ukorzenianie części pędów rośliny. W tym celu należy uciąć pęd po węzłem (jest to miejsce, z którego wychodzą korzenie powietrzne) i wsadzić do wody. Następnie poczekać aż sadzonka wypuści korzenie. Pamiętaj o regularnej wymianie wody, aby zminimalizować ryzyko rozwój bakterii, które mogą doprowadzić do gnicia rośliny. Ten sposób jest naprawdę prosty i w zdecydowanej większości kończy się sukcesem. Nowe sadzonki możesz dosadzić do swojej matecznej rośliny, by ją zagęścić, lub podarować szczepki bliskiej osobie.
Jak prowadzić epipremnum?
Epipremnum należy do pnących roślin pokojowych. Oznacza to, że z biegiem czasu pędy rośliny będą się wydłużać i wtedy będziesz musiał podjąć decyzję: czy prowadzić ją po paliku, czy pozwolić jej swobodnie zwisać. W naturze epipremnum wspina się po drzewach i taki wariant najbardziej mu odpowiada.
Jeśli zależy Ci na dużych liściach, lepiej zainwestuj w podpórkę. Chociaż i bez palika przy użyciu swoich korzeni powietrznych roślina może zacząć się wspinać nawet po ścianie. Wygląda to efektownie, ale nie uniknie się uszkodzeń.
Ciekawostka: epipremnum jest blisko spokrewnione z monsterą, dlatego prowadzone na paliku kwiaty doniczkowe mogą zacząć wytwarzać powycinane i podziurawione liście.
Epipremnum sprawdzi się również jako roślina wisząca. Swobodnie opadające pędy stworzą piękną naturalną dekorację. Jednak trzeba mieć na uwadze, że ten sposób prowadzenia może doprowadzić do wydłużania pędów i wypuszczania coraz mniejszych liści.
Sprawdzone i piękne kwiaty doniczkowe
Epipremnum z pewnością zalicza się do wdzięcznych roślin zielonych. Jest łatwa w uprawie, wybacza błędy i przede wszystkim pięknie się prezentuje. Duża liczba odmian pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Masz w swojej kolekcji epipremnum?
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]