Jak dbać o choinkę w donicy?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
W tym roku w Twoim domu zagości naturalna choinka w donicy? Świetnie, będziesz cieszyć się zapachem lasu i urokiem żywego drzewka. Zobacz, jak o nie dbać, by doczekało wiosny:

  1. Wybierz zdrowe drzewko

Zastanawiasz się, jak poznasz w pełni „zdrowe” świąteczne drzewko? Przede wszystkim po miejscu, w którym jest ono sprzedawane. Rośliny sprzedawane okazjonalnie, w supermarketach, najczęściej wzrastały w glebie, a zaledwie kilka tygodni temu trafiły do pojemnika, tracąc przy tym część korzeni.

jak-dbac-o-choinke-1

Podczas zakupów skieruj się więc do centrum ogrodniczego i wybierz drzewko od początku uprawiane w donicy – stale będzie zdatne do pobierania wody. Przyjrzyj się mu uważnie: obecność odbarwionych igieł, pleśni lub ślady żerowania szkodników powinny być przeciwwskazaniem do zakupów – nie tylko spędzisz święta przy mizernym drzewku, ale również narazisz dom i domowników na kontakt z czynnikami chorobotwórczymi.

Ciekawostka: „Choinka” która w najlepszej kondycji, bez tracenia wielu igieł i przy minimalnej pielęgnacji dotrwa do wiosny, to jodła.  

  1. Zminimalizuj czas przebywania choinki we wnętrzu

Postaraj się, by właśnie zakupione drzewko jak najmniej czasu spędziło w ciepłym, domowym wnętrzu. Ulokuj ją w pokoju dopiero w dzień Wigilii i usuń stamtąd już po świętach. Pamiętaj, że okres świąteczny przypada w czasie wegetacji roślin. ‘Choinka’, która „przebudziła się” ze snu wskutek ciepła w domowym wnętrzu będzie narażona na szok termiczny.

jak-dbac-o-choinke-1

  1. Zadbaj o ustawienie drzewka

Podstawa to lokalizacja jak najdalej od źródeł ciepła – temperatura w pomieszczeniu z drzewkiem nie powinna przekraczać 20°C. Już po świętach ‘choinka’ nie powinna trafić od razu na dwór, dlatego warto stopniowo przyzwyczajać ją do niższej temperatury w widnej piwnicy lub przedsionku, jednocześnie osłaniając donicę styropianem. Wraz z nastaniem wiosny ‘choinka’ może zostać przesadzona bezpośrednio do podłoża.

akcesoria Elho

  1. Pamiętaj o pielęgnacji

Świąteczne drzewko, jak każda roślina doniczkowa, wymaga nieco pielęgnacji. Pamiętaj o codziennym sprawdzaniu nawodnienia i ewentualnym uzupełnieniami niedoborów wody. Tylko ‘choinka’ mająca odpowiednie warunki nie będzie tracić nadmiernie wielu igieł.

akcesoria Elho

Wesołych Świąt!

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz