Choinka w donicy – ekologiczne świąteczne drzewko od a do z

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Choinka w donicy to coraz bardziej popularna alternatywa dla ciętego czy sztucznego świątecznego drzewka. Odpowiednio szkółkowana, ze zdrowymi korzeniami ma wielkie szanse na przyjęcie się w gruncie i tym ekologicznym aspektem bije na głowę swoich konkurentów. Dzięki czemu nawet po Bożym Narodzeniu wciąż będzie cieszyć Twoje oko w ogrodzie. 

Jeśli zaliczasz się do osób, u których po raz pierwszy pojawi się choinka w donicy, z pewnością będziesz mieć wiele pytań, dlatego przychodzimy Ci z pomocą. Z tego wpisu dowiesz się, na jaki gatunek się zdecydować, na co zwrócić uwagę przy zakupie drzewka, jak pielęgnować choinkę w donicy, co zrobić, by w świetnej kondycji przetrwała święta, a następnie bez problemu przyjęła się w gruncie. W skrócie wszystko, co powinieneś wiedzieć, decydując się na tę opcję.  

W czym choinka w donicy jest lepsza od pozostałych?

Do niedawna spór o to, jakie powinno być świąteczne drzewko, dotyczył dwóch możliwości: żywej i sztucznej choinki. Zwolennicy pierwszej opcji wskazywali na naturalne pochodzenie, piękny zapach i niepowtarzalny klimat, a także szybki rozkład. Natomiast Ci drudzy zaznaczali, że wykonana z wysokiej jakości syntetycznych materiałów alternatywa pozostaje w domu na lata w przeciwieństwie do jednorazowego ściętego drzewka. Dodatkowo nie trzeba po niej codziennie sprzątać, bo nie gubi igieł. 

choinka-doniczce-jaka-wybrac
Choinka w doniczce to kompromis pomiędzy ściętym a sztucznym świątecznym drzewkiem.

Dyskusja pojawia się przed każdymi świętami i z tej dwójki ciężko wskazać, które świąteczne drzewko będzie lepszym wyborem. Złotym środkiem okazuje się być choinka w donicy. Jej największą zaletą jest fakt, że kupujesz drzewko wraz z całą bryłą korzeniową, dlatego zamiast wyrzucać ją na śmietnik, będziesz mógł posadzić ją do gruntu. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale także zwiększa szansę, na to, że roślina iglasta będzie się świetnie prezentować przez okres świąteczny.

Świerk pospolity, kłujący, serbski, a może jodła kaukaska?

gdzie-kupic-choinke-w-doniczce
Poszczególne okazy różnią się od siebie zapachem, szybkością opadania igieł, a nawet tego czy ich końce będą kłujące.

To, na jaki gatunek drzewka iglastego się zdecydujesz, będzie miało wpływ nie tylko na Twój portfel czy wygląd choinki w donicy. Poszczególne okazy różnią się od siebie zapachem, szybkością opadania igieł, a nawet tego czy ich końce będą kłujące. O tych wszystkich aspektach należy pamiętać podczas wyboru choinki w donicy. 

Najbardziej popularne gatunki to:

  • Świerk pospolity – jest to najczęściej pojawia się w domach jako bożonarodzeniowe drzewko. Po pierwsze ze względu na przystępną cenę, po drugie za piękny soczyście zielony kolor, a po trzecie wspaniały zapach. Świerk pospolity ma krótkie, gęste igły, które niestety mają dużą tendencję do opadania. 
  • Świerk kłujący (srebrny) – to nie przypadek, że w nazwie tej rośliny iglastej pojawia się taki przymiotnik. Jego igły są bardzo kłujące i trzeba na to uważać przy transportowaniu czy ubieraniu choinki w donicy. Na tle innych wyróżnia się przepięknym, niecodziennym srebrzystym kolorem. Ma sztywne gałązki i igły, które pozostaną na swoim miejscu o wiele dłużej niż w przypadku wcześniej opisywanego okazu.
  • Świerk serbski – jest przyjemniejszy i mniej kłujący podczas dotyku niż w przypadku świerka srebrnego. Ma przyjemny, delikatnym zapach i wąski pokrój. Jego igły od góry są zielone, a od spodu niebieskawe.
  • Jodła kaukaska – to gatunek, który w najlepiej zniesie nieprzychylne, mieszkaniowe warunki. Nie straci wiele igieł i przy minimalnej pielęgnacji będzie świetnie prezentował się znacznie dłużej niż świerki. Dodatkowo nie kłuje, a igły są przyjemne w dotyku. Drzewko ma gęsty pokrój, dlatego nawet z samymi lampkami prezentuje się świetnie. Jednak taka choinka w donicy nie będzie miała mocnego zapachu, a posadzona w ogrodzie będzie obarczona największym ryzykiem, że nie poradzi sobie podczas mroźnych zim. 

Gdzie kupić choinkę w donicy?

Choinkę w donicy można kupić już niemal wszędzie. Od centrum ogrodniczego, szkółek roślinnych, po markety budowlane czy zwykle supermarkety. Aby znaleźć zdrowe, wysokiej jakości świąteczne drzewko, które będzie miało największą szansę na późniejsze posadzenie w ogrodzie, najlepiej wybrać profesjonalną szkółkę. 

Dlaczego zakup żywych świątecznych drzewek w supermarkecie to nie najlepszy pomysł? W takich miejscach częściej kusi się niewygórowaną ceną niż jakością. Co może doprowadzić do sytuacji, że z pozoru pięknie wyglądająca choinka w doniczce jest zwykłym ściętym świerkiem bez korzeni lub, w trochę lepszym przypadku, nie być od początku uprawiana w pojemniku. 

Druga wersja dotyczy tak zwanych choinek kopanych – ich wzrost odbywał się w gruncie i dopiero przed okresem świątecznym przesadza się je do donic. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że w pojemniku znajduje się tylko część systemu korzeniowego. Reszta zostaje odcięta szpadlem podczas wykopywania. Co ma kolosalny wpływ na to, czy drzewko przyjmie się po świętach w ogrodzie. 

choinka-w-donicy-jak-pielegnowac
Aby znaleźć zdrowe, wysokiej jakości świąteczne drzewko, które będzie miało największą szansę na późniejsze posadzenie w ogrodzie, najlepiej wybrać profesjonalną szkółkę. 

Jak znaleźć idealną choinkę w doniczce?

Oczywiście, istnieje szansa, że w zwykłym sklepie znajdzie się wysokiej jakości choinka w donicy lub w profesjonalnie prezentującym się centrum ogrodniczym zdarzy się bubel. Dlatego by mieć pewność, że nie kupuje się kota w worku, potrzebne będą dokładne oględziny świątecznego drzewka. 

Na samym początku zwróć uwagę na ogólny wygląd – wielkość, pokrój, kolor, rozmieszczenie gałązek. W końcu choinka w donicy będzie dekoracją w Twoim domu, więc przede wszystkim musi się Ci podobać i pasować do wnętrza. Gdy znajdziesz już odpowiedniego kandydata, przyjrzyj się mu uważnie: obecność odbarwionych igieł, pleśni lub ślady żerowania szkodników powinny być przeciwwskazaniem do zakupów – nie tylko spędzisz święta przy mizernym drzewku, ale również narazisz dom, a szczególnie swoją kolekcję roślin na czynniki chorobotwórcze.

Czy wybrane przez Ciebie świąteczne drzewko jest w dobrym stanie, sprawdzisz odpowiadając na poniższe pytania. 

choinka-w-doniczce
Choinka w donicy będzie dekoracją w Twoim domu, więc przede wszystkim musi się Ci podobać i pasować do wnętrza.
  • Czy okaz był od początku uprawiany w doniczce? – żeby się tego dowiedzieć, sprawdź, czy z dziurek na spodzie pojemnika wystają korzenie, spróbuj wyciągnąć drzewko z doniczki – te z rozbudowanym systemem korzeniowym nie powinny łatwo dać się wyciągnąć, a gdy bez większego problemu uda się Ci to zrobić, a ziemia między korzeniami od razu odejdzie to znak, że choinka została niedawno wsadzona do pojemnika, a nie w nim uprawiana. 
  • Czy igły są mięsiste, błyszczące i jednolitego koloru? 
  • Czy gałązki są bez złamań i uszkodzeń powstałych podczas transportu?
  • Czy na choince wolna od szkodników: przędziorków, mszyc? Czy nie pojawiają się galasy?

Jeśli na wszystkie z nich odpowiedzieć brzmi „TAK” , gratulację, właśnie znalazłeś idealną choinkę w doniczce. 

Czas najwyższy, czyli kiedy kupić choinkę w donicy?

Choinka w donicy powinna być kupiona do dwóch tygodni przed Wigilią, by mogła zostać stopniowo przyzwyczajona do wyższych temperatur, jakie panują wewnątrz. Szczególnie gdy przedtem stała w mrozie, na zewnątrz. Taki okaz, zanim pojawi się na swoim docelowym miejscu w salonie czy jadalni, najlepiej postawić na kilka dni w chłodnym garażu, budynku gospodarczym lub klatce schodowej. Dopiero potem może trafić do salonu (temperatura nigdy jednak nie powinna przekraczać 20°C). Pojemnik produkcyjny nie grzeszy atrakcyjnym wyglądem, więc warto dla choinki wybrać dodatkową osłonkę – zerknij do naszego wpisu o tym, jak wybrać donicę dla świątecznego drzewka.

Takie stopniowe przyzwyczajanie do domowych warunków, pozwoli roślinie iglastej uniknąć stresu, który może doprowadzić nie tylko do gorszego wyglądu, ale też całkowicie zaprzepaścić szansę na przyjęcie się drzewka w ogrodzie. Dlatego nawet jeśli od razu po zakupie, masz niekontrolowaną ochotę postawić choinkę w salonie i ją udekorować, postaraj ugasić zapał i wstrzymać się na przynajmniej kilka dni. 

Choinka w doniczce – jak dbać?

Stanowisko. Pamiętaj, że choinka w doniczce nie przepada za nadmiernie wysoką temperaturą. Zbyt ciepłe otoczenie „wyrwie” drzewko z zimowej hibernacji, przez co może mieć ono trudności z późniejszą aklimatyzacją w ogrodzie. Unikaj też umiejscowienia choinki w pobliżu okien ze względu na ryzyko przeciągów i bliskość przesuszających powietrze grzejników. Drzewko, które docelowo ma trafić na zewnątrz, nie może spędzić w ciepłym pomieszczeniu więcej niż tydzień.

zywa-choinka-w-doniczce
Unikaj też umiejscowienia choinki w donicy w pobliżu okien ze względu na ryzyko przeciągów i bliskość przesuszających powietrze grzejników.

Podlewanie. Twoja choinka to roślina jak każda inna – wymaga podlewania. Odradzamy ślepe podążanie za radami, by codziennie dostarczać wody świątecznemu drzewku. Ze względu na indywidualne warunki, jakie panują w mieszkaniach, nie do końca można znaleźć uniwersalną częstotliwość podlewania. Rób to za każdym razem, gdy uznasz, że podłoże jest suche. Kontroluj podłoże palcem lub za pomocą bambusowego patyczka.
Zapomnij jednak o nawożeniu – nadmiernie odżywiona roślina rozpocznie wegetację i zostanie pobudzona do wzrostu.

Hartowanie. Ten proces ułatwia roślinę ponowną aklimatyzację na zewnątrz. Stopniowo zmniejszaj temperaturę, przenosząc ją do garażu, piwnicy, korytarza lub pomieszczenia gospodarczego – możesz ją tam pozostawić na około 2 tygodnie. Dopiero na końcu może ona trafić na świeże powietrze. 

Co z choinką w donicy po świętach?

Po Bożym Narodzeniu i okresie hartowania umieść choinkę w donicy w osłoniętym od wiatru zakątku ogrodu lub balkonu. W mroźniejsze dni przyda się jej dodatkowa osłona z agrowłókniny lub słomianej maty, a do tego podstawa ze styropianu. Nie ma miejsca na pośpiech – choinka najlepiej przesadzić do podłoża, dopiero gdy ryzyko przymrozków minie (niektórzy czekają aż do połowy maja, jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego zerknij do naszego wpisu o „Zimnej Zośce”. 

Istnieje ryzyko, że choinka w doniczce, która za długo stała w cieple zacznie wypuszczać nowe przyrosty. Wtedy bezpieczniej będzie przezimować ją w pomieszczeniu i dopiero na wiosnę przenieść na zewnątrz.

Jeśli nie masz ogrodu, choinka w donicy wciąż może być opcją dla Ciebie. Po pierwsze możesz ją podarować rodzinie lub znajomym, którzy mają własną działkę. Po drugie możesz ją zachować i uprawiać na balkonie. Dzięki temu w przyszłym roku znowu stanie się piękną, bożonarodzeniową dekoracją. 

mala-choinka-w-doniczce
Jeśli nie masz ogrodu, podaruj choinkę w donicy rodzinie lub znajomym, którzy mają własną działkę.

Choinka w doniczce – najlepszy wybór na święta

Choinka w donicy to z pewnością świetna alternatywa dla ciętego czy sztucznego drzewka. Takie rozwiązanie jest niezwykle ekologiczne, ponieważ pozwala przez Boże Narodzenie cieszyć się pachnącą, piękną rośliną iglastą, a także zdobyć dodatkowy okaz do swojego ogródka. Zdecydowanie jest to najlepszy wybór, szczególnie jeśli planujesz święta w duchu zero waste.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

Dodaj komentarz