Choinka w donicy: co i jak?

23 listopada 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jeśli kochasz naturę i cenisz sobie niepowtarzalny aromat żywego drzewka, w te święta wybierz okaz w donicy. Zobacz jak sprawić, by bożonarodzeniowa choinka przetrwała jeszcze przez długie lata:

donice elho TerraFormŹródło: www.makeithome.pl

Po czym poznać zdrowe drzewko?

Wybierając świąteczną choinkę, nie działaj pochopnie. Drzewko, które na pierwszy rzut oka wygląda zdrowo, w rzeczywistości może chorować. Zwróć uwagę na to, czy nie występują ślady żerowania szkodników: poznasz je po brunatnych lub żółtych śladach. Choinka, którą chcesz po świętach posadzić w glebie, powinna być uprawiana w donicy już na etapie szkółki. Okazy z plantacji, przeniesione do pojemnika na krótko przed sprzedażą nie mają dużych szans na przeżycie.

donica brussels diamond roundŹródło: www.makeithome.pl

Najpopularniejsze świąteczne drzewka to jodły i świerki, ale od kilku sezonów zauważalny jest nowy trend. Szczególnie popularne stają się karłowate odmiany sosen, jałowców, czy cyprysów, a także… podświetlane choinki z polietylenu, które poza sezonem sprawdzają się również jako ciekawe lampy podłogowe.

podświetlana choinka kevin (7)Źródło: www.nunoni.pl

Ile czasu drzewko może przebywać we wnętrzu?

Pamiętaj, że świąteczne drzewko w donicy, umieszczone w ciepłym pomieszczeniu, zostaje wybudzone z zimowej hibernacji. Soki zaczynają krążyć, pojawiają się młode pędy, a choinka „ma wrażenie”, że nastała wiosna. Najbardziej optymalny czas dla drzewka, które ma zostać bez szkody przeniesione do ogrodu, to około tydzień. Choinka przed przeniesieniem do wnętrza powinna zostać najpierw„zahartowana”. Stopniowo przyzwyczajaj więc roślinę do ciepła: umieść ją na kilka dni w piwnicy lub na oszklonym tarasie, a dopiero później przystrój świątecznymi dekoracjami. Pamiętaj, że temperatura w pomieszczeniu z doniczkową choinką nie powinna być wysoka. W tak krótkim czasie roślina nie zdąży się wybudzić, a niespodziewane ochłodzenie nie będzie dla niej szokiem.

donica brussel diamond roundŹródło: www.makeithome.pl

Kiedy przenieść drzewko do ogrodu?

Jeśli choinka nie została „wybudzona” z zimowego snu, możesz przenieść ją do ogrodu, jednak pamiętaj o tym, by osłonić donicę tekturą lub specjalną agrowłókniną. Donice kwiatowe ze zwykłego plastiku sprawdzą się w pomieszczeniach, jednak decydując się na ogrodową wersję dekoracji, postaw na donice z polietylenu, betonu syntetycznego lub drewna. Więcej o ochronie ogrodowych okazów przeczytasz tutaj.

donica Sof Round High Elho Terraform.plŹródło: www.makeithome.pl

Jeśli jednak drzewko przebywało w ciepłym pomieszczeniu ponad tydzień, przechowaj je do wiosny pod dachem. W tym czasie pamiętaj o systematycznym podlewaniu, a po ustaniu przymrozków, możesz wynieść ją na zewnątrz. Pamiętaj, że choinka przetrwa bezpośrednio w glebie tylko wówczas, gdy temperatura osiągnie około 15 stopni Celsjusza.

donica brussel diamond roundŹródło: www.makeithome.pl