Zastanawiasz się, co zrobić z choinką po świętach? Daj drzewku drugie życie!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Choinki bożonarodzeniowe to jeden z ważniejszych symboli świąt w naszej kulturze. Chociaż zwyczaj przystrajania drzewka iglastego przywędrował do nas zza granicy, w tym momencie nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Wiele osób decyduje się na zakup sztucznego drzewka, gdyż taka dekoracja może posłużyć domostwu wiele lat. Mimo tego, w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie żywymi choinkami w doniczkach – takie drzewko prezentuje się bardziej naturalnie i pięknie pachnie, co ma ogromny udział w stworzeniu prawdziwej atmosfery świąt. Powstaje zatem pytanie: co zrobić z choinką po świętach?

Sadzenie choinki w doniczce w ogrodzie

To oczywiste, że wolimy uniknąć wyrzucenia pięknego drzewka iglastego na kompost; dlatego też, jeśli udało Ci się zakupić choinkę w doniczce, możesz spróbować ją przesadzić do swojego ogrodu, aby na stałe dołączyła do roślinnych dekoracji na zewnątrz. Musisz jednak być uważny, gdyż zdarza się, że producenci oszukują swoich klientów, sprzedając im zwykłe, cięte choinki włożone do donicy. Dlatego też warto sprawdzać przed zakupem, czy choinka jest ukorzeniona.

Jeśli wszystko jest w porządku i Twoja choinka ma korzenie, możesz zacząć przygotowywać się do przesadzenia jej na zewnątrz. Będziesz potrzebował łopatkę bądź szpadel i ziemię ogrodniczą. Na początku warto wystawić choinkę na dwór w doniczce, aby stopniowo zaczęła się przyzwyczajać do temperatury panującej na zewnątrz. Po kilku dniach możesz ją wyciągnąć z doniczki i przesadzić do przygotowanego dołu w ogrodzie. Co ważne, choinki powinno się sadzić podczas dodatnich temperatur – poczekaj zatem na ustąpienie mrozów! Pamiętaj też, aby użyć odpowiedniej ziemi ogrodniczej, która zadba o dobre przyjęcie się choinki w glebie. W popularnych sklepach możesz zakupić nawet specjalną ziemię do sadzenia drzew iglastych.

Drzewko bożonarodzeniowe w przestrzeni miejskiej

Sadzenie choinki po świętach na terenach zielonych przy swoim osiedlu

Jeżeli mieszkasz w bloku lub kamienicy i nie masz swojego ogródka na własność, nie musisz wcale spisywać swojej świątecznej choinki na straty. Możesz ją wykorzystać jako dodatkowy element zazielenienia obszarów osiedla, na którym mieszkasz. Wiele osób zwraca uwagę na zaniedbane tereny miejskie, na których próżno szukać ładnych krzewów czy kwiatów – a co dopiero zadbanego trawnika! Dlatego też wiele mieszkańców zaczęło wychodzić z inicjatywą i samodzielnie wdrażać projekty przywrócenia zieleni w tych miejscach; mogą to być drobne pasy zieleni przy wejściu do bloku czy podwórza kamienic. Warto zaktywizować sąsiadów do takiego gestu albo przynajmniej ich powiadomić, że zamierzamy posadzić coś w tym miejscu.

Jako że tereny miejskie nie zawsze mają dobrą ziemię, możesz potrzebować w takiej sytuacji szpadla i większej ilości ziemi ogrodniczej. Zdarza się, że kopiąc dziurę na swoją choinkę, znajdziesz fragmenty gruzu czy starych cegieł, na których drzewko niestety nie wyrośnie. Po wkopaniu choinki pamiętaj o jej odpowiednim zabezpieczeniu – możesz postawić samodzielnie przygotowaną tabliczkę z napisem informującym o tym, że dajesz drzewku drugie życie… lub po prostu zabezpieczyć ten fragment terenu drewnianymi palikami i jutowym sznurkiem. Dzięki temu choinka będzie mogła się dobrze ukorzenić, a Ty nie będziesz się martwić tym, że psy sąsiadów przewrócą drzewko chwilę po przesadzeniu.

Drzewko w donicy

Dekoracje z gałązek iglastych

Jeżeli nie masz do dyspozycji żadnego terenu zielonego, w którym mógłbyś posadzić choinkę, spróbuj wykorzystać gałązki iglaste jako podstawę swojej nowej dekoracji mieszkania. Gałązki świerku wcale nie muszą pasować tylko do Świąt Bożego Narodzenia! Możesz z nich wykonać zimowy stroik na drzwi bądź skomponować je ze swoimi ulubionymi kwiatami ciętymi. Tak przygotowany bukiet z pewnością upiększy Twój stół w jadalni czy wnętrza salonu.

Niektóre kreatywne osoby decydują się również na pocięcie pnia choinki. Z okrągłych „plastrów” drewna można wyczarować naprawdę ciekawe dekoracje; jeśli chcesz wymyślić jakieś interesujące zajęcie dla swoich dzieci, możecie namalować na plastrach drewna drobne pejzaże, a następnie powiesić je w domu. Innym pomysłem może być wykonanie z nich podstawek pod kubek z herbatą!

Pamiętaj też, że bożonarodzeniowa choinka wcale nie musi kończyć swojego żywota od razu po świętach. Czasem wystarczy ściągnąć z niej dekoracje świąteczne, aby uzyskać świeżo wyglądającą ozdobę – i to nie tylko w mieszkaniu, ale też w przestrzeni miejskiej!

Sprawdź również nasz wpis, w którym polecamy, jak przezimować dużą donicę po choince w przestrzeni miejskiej.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz