Jak dbać o choinkę w donicy?

W tym roku w Twoim domu zagości naturalna choinka w donicy? Świetnie, będziesz cieszyć się zapachem lasu i urokiem żywego drzewka. Zobacz, jak o nie dbać, by doczekało wiosny:

  1. Wybierz zdrowe drzewko

Zastanawiasz się, jak poznasz w pełni „zdrowe” świąteczne drzewko? Przede wszystkim po miejscu, w którym jest ono sprzedawane. Rośliny sprzedawane okazjonalnie, w supermarketach, najczęściej wzrastały w glebie, a zaledwie kilka tygodni temu trafiły do pojemnika, tracąc przy tym część korzeni.

jak-dbac-o-choinke-1

Podczas zakupów skieruj się więc do centrum ogrodniczego i wybierz drzewko od początku uprawiane w donicy – stale będzie zdatne do pobierania wody. Przyjrzyj się mu uważnie: obecność odbarwionych igieł, pleśni lub ślady żerowania szkodników powinny być przeciwwskazaniem do zakupów – nie tylko spędzisz święta przy mizernym drzewku, ale również narazisz dom i domowników na kontakt z czynnikami chorobotwórczymi.

Ciekawostka: „Choinka” która w najlepszej kondycji, bez tracenia wielu igieł i przy minimalnej pielęgnacji dotrwa do wiosny, to jodła.  

  1. Zminimalizuj czas przebywania choinki we wnętrzu

Postaraj się, by właśnie zakupione drzewko jak najmniej czasu spędziło w ciepłym, domowym wnętrzu. Ulokuj ją w pokoju dopiero w dzień Wigilii i usuń stamtąd już po świętach. Pamiętaj, że okres świąteczny przypada w czasie wegetacji roślin. ‘Choinka’, która „przebudziła się” ze snu wskutek ciepła w domowym wnętrzu będzie narażona na szok termiczny.

jak-dbac-o-choinke-1

  1. Zadbaj o ustawienie drzewka

Podstawa to lokalizacja jak najdalej od źródeł ciepła – temperatura w pomieszczeniu z drzewkiem nie powinna przekraczać 20°C. Już po świętach ‘choinka’ nie powinna trafić od razu na dwór, dlatego warto stopniowo przyzwyczajać ją do niższej temperatury w widnej piwnicy lub przedsionku, jednocześnie osłaniając donicę styropianem. Wraz z nastaniem wiosny ‘choinka’ może zostać przesadzona bezpośrednio do podłoża.

akcesoria Elho

  1. Pamiętaj o pielęgnacji

Świąteczne drzewko, jak każda roślina doniczkowa, wymaga nieco pielęgnacji. Pamiętaj o codziennym sprawdzaniu nawodnienia i ewentualnym uzupełnieniami niedoborów wody. Tylko ‘choinka’ mająca odpowiednie warunki nie będzie tracić nadmiernie wielu igieł.

akcesoria Elho

Wesołych Świąt!

Zapisz

Zapisz

Zapisz