Z pewnością znacie domowe kwiaty kojarzące się ze świętami, jednak dziś pochylamy się nad ogrodowymi zwiastunami Bożego Narodzenia:
kliknij tutaj, by poznać najpiękniejsze domowe rośliny kojarzone z Bożym Narodzeniem
Jedną z popularniejszych roślin ogrodowych kojarzących się ze świętami jest ostrokrzew (Ilex). Jego popularność wynika z faktu, że nie gubi liści na zimę. To zimozielony okaz z bardzo szerokiej grupy roślin – znamy około 400 gatunków ostrokrzewu, od krzewów aż do rosłych drzew. W Polsce najczęściej spotykane są trzy z nich: mieszaniec ostrokrzew Meservy (Ilex x meserveae), ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) oraz ostrokrzew karbowanolistny (Ilex crenata).
Największym atutem ostokrzewu są jego wieczniezielone, błyszczące karbowane liście i soczyście czerwone owoce, które tworzą niesamowity kontrast na tle jednolitej zimowej scenerii. Gałązki tej rośliny stanowią piękną dekorację wnętrz, a w naturalnej postaci ożywiają nasze ogrody. Warto docenić również jego podatność na formowanie – świetnie sprawdza się jako żywopłot o geometrycznej formie.
Ze względu na wytrzymałość na niskie temperatury ostrokrzew dość dobrze znosi warunki polskiej zimy – nie lubi jednak szczególnie dużych mrozów i… niekiedy wymaga dodatkowej osłony przed chłodem. Aby roślina zakwitła, niezbędnych jest kilka składników: słoneczne stanowisko, żyzne podłoże oraz dwoje przedstawicieli gatunku. Dlaczego? Dwupienny ostrokrzew do zaowocowania wymaga rośliny męskiej i żeńskiej.
Uwaga! Piękne owoce ostrokrzewu są bardzo trujące. Dekoracja wykonana z tej rośliny nie powinna znaleźć się więc w zasięgu rąk dzieci.
W zimowych ogrodach rozkwita jeszcze inna piękna roślina: ciemiernik biały (Helleborus niger), znany również jako róża Bożego Narodzenia. To odporna na mróz bylina o delikatnych białych lub lekko różowych kwiatach. Do „szczęścia” nie potrzebują wiele: wystarczy żyzna, wapienna gleba i zaciszne stanowisko.
Jemioła pospolita nie należy do tradycyjnie pojmowanych roślin ogrodowych, jednak jest silnie kojarzona ze świętami Bożego Narodzenia. Rośnie na drzewach jako krzew pasożytniczy – większe skupisko jemioły jest w stanie doprowadzić do obumarcia swojego żywiciela. Mimo tak bezwzględnych zachowań, jemioła to źródło pożywienia dla ptaków, a także symbol… miłości.
Dwupienna jemioła, podobnie jak ostrokrzew, po potrzebuje dwóch osobników odmiennej płci, aby zakwitnąć i wydać owoce. Mięsiste, białe owoce szczególnie ceni sobie jemiołuszka.
Obyczaj dekorowania jemiołą domów przybył do nas z Niemiec. Na całym świecie jest ceniona głównie dzięki przypisywanym jej właściwościom: według podań wpływa na płodność, siłę witalną i dobrobyt. W bardziej materialnym ujęciu, jemioła jest surowcem zielarskim, przeciwdziała między innymi miażdżycy i nadciśnieniu.
zdjęcia: pixabay, pexels, fotolia
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]