Plebiscyt
Przegląd świątecznych prezentów: rośliny doniczkowe

Przegląd świątecznych prezentów: rośliny doniczkowe

5 grudnia 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Znowu skarpetki? Nie tym razem! W tegoroczne święta wybierz bardziej oryginalny prezent – oto lista najciekawszych roślin, które warto położyć pod choinką:

świątecświąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.foter.com

Listę rozpoczynamy ze świątecznym klasykiem: gwiazda betlejemska (wilczomlecz lub poinsecja) nadaje się do dekoracji wnętrza w okresie Bożego Narodzenia, ale jest również dobrym pomysłem na prezent. Planując taki prezent dla najbliższych, warto jednak wziąć pod uwagę ich otoczenie: nie jest to najlepsza roślina dla osoby z małym dzieckiem bądź niesfornymi czworonogami, ponieważ wszystkie jej części są silnie trujące. Gwiazda powinna być stale podlewana, dlatego dobrym pomysłem jest wzbogacenie prezentu o donicę z systemem uprawnym all in 1, który pozwoli utrzymać ją w doskonałej kondycji bez konieczności stałego nadzoru.

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.terraform.pl

Wiceliderem naszego świątecznego zestawienia są doniczkowe odmiany cytrusów. Kalamondyna to połączenie mandarynki (Citrus reticulata) i kumkwatu japońskiego (Fortunella japonica), stąd również jej inne nazwy: drzewko pomarańczowe, miniaturowa pomarańcza oraz mandarynka. Jej owoce nie należą do najsmaczniejszych, dlatego najlepiej wykorzystać je tylko do celów dekoracyjnych. Ciemne liście tworzą mocny kontrast wobec pomarańczowych owoców, dlatego roślina jest pięknym akcentem dekoracyjnym. Jak na okazy egzotyczny, kalamondyna lubi obfite podlewanie – nie dla zapominalskich… lub dla posiadaczy donic z systemem uprawnym all in 1.

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.foter.com

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.foter.com

Na trzecim miejscu uplasował się cyprysik doniczkowy. Ten smukły krzew przypomina choinkę, dlatego doskonale sprawdzi się jako element świątecznej dekoracji wnętrza i skutecznie przedłuży świąteczny nastrój. Uwaga: cyprysik ceni sobie obfite podlewanie.

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.forumogrodnicze.info

Czwarte miejsce zestawienia świątecznych prezentów dla inspirowanych naturą: papryczki ozdobne. Podobnie jak w przypadku ozdobnej pomarańczy, nie zalecamy spożywania owoców, ponieważ są niesamowicie pikantne. Barwne owoce przypominają świąteczne bombki, dlatego pięknie dopełnią świątecznego wystroju wnętrza.

soft bowl elhoŹródło: www.terraform.pl

Papryczkę docenią więc przede wszystkim miłośnicy kolorowych akcentów we wnętrzach oraz zwolennicy meksykańskiej kuchni, którym nie straszny „ogień” w ustach.

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.foter.com

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.foter.com

Piąte miejsce: coś dla miłośników silnych wrażeń. Ci z pewnością docenią starania osoby, która podaruje im w prezencie… owadożerną roślinę. Drosera, popularnie zwana rosiczką to oryginalna propozycja, która pozwoli ograniczyć populację uciążliwych owadów w domu. Świetny pomysł na wyeliminowanie z życia chemikaliów zwalczających muchy i komary, a zarazem niepowtarzalna możliwość opieki nad jednym z niewielu przedstawicieli drapieżników świata roślin.

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.foter.com

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.foter.com

Szóstka: dla cierpliwych. Drzewko bonsai to nie lada wyzwanie, ponieważ wymaga regularnego przycinania, tak by ostatecznie ze zwykłego krzewu otrzymać miniaturkę prastarego drzewa. Obecnie znaleźć można już uformowane okazy, które natychmiast nadają się do zdobienia wnętrza. Warto pamiętać, że bonsai musi mieć płytko osadzony system korzeniowy, dlatego płytka donica kwiatowa jest niezbędna.

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.foter.com

świąteczne prezenty rośliny doniczkoweŹródło: www.foter.com

Warto pamiętać, że nawet najpiękniejsza roślina nie będzie prezentować się dobrze, jeśli zostanie nasadzona w mało atrakcyjnym pojemniku. Modna donica kwiatowa to nieodzowny element udanego prezentu dla miłośników natury!

donica z systemem nawadniania Brussels Diamond RoundŹródło: www.terraform.pl

Na bonsai zatrzymujemy naszą listę, jednak ostatecznie jej nie zamykamy. Czekamy na Wasze propozycje: jaką roślinę dodalibyście do naszej listy?

 

 

« »

1 komentarz do wpisu “Przegląd świątecznych prezentów: rośliny doniczkowe”

  1. U mnie w domu poinsencja jest obowiązkowa 🙂 Całkowicie kojarzy mi się z zimą i świętami:) A teraz całkiem sporo inspiracji na dekoracje z tą rośliną więc nawet lepiej. Widziałam kilka fajnych na fejsie, jeszcze popatrze gdzieniegdzie 😉

Dodaj komentarz