Jak myć liście kwiatów, by usunąć kurz z roślin domowych?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Wiosenne porządki w pełni! Czas odświeżyć domowe wnętrza, a także ulubione rośliny doniczkowe. Jak myć liście kwiatów bez szkody dla domowej zieleni? Przygotowaliśmy pięć sprawdzonych, skutecznych sposobów, które sprawią, że Twoje z pewnością Ci podziękują.
spryskiwanie-liscie-usuwanie-kurzu-z-roslin

Mycie liści kwiatów – czy to w ogóle konieczne?

Usuwanie kurzu z liści domowych roślin to nie tylko zabieg czysto estetyczny. Gromadzące się na okazach zanieczyszczenia zapychają aparaty szparkowe, za których pośrednictwem odbywa się wymiana gazowa. Warstwa kurzu to również pożywka dla szkodników, utrudnione parowanie wody, a także ograniczone docieranie promieni słonecznych – szczególnie cennych w okresie zimy i wczesnej wiosny. Dlatego by zachować swoją zieloną kolekcję w zdrowym stanie i pięknym wyglądzie, mycie liści kwiatów jest wręcz niezbędne, a świąteczne porządki to idealny moment, by zmobilizować się do działania.

Jak myć liście kwiatów

Nie sposób całkowicie wyeliminować kurzu z naszej codzienności, ale można łatwo kontrolować jego obecność. Podczas gdy dywanom wystarczy kilka chwil z odkurzaczem, utrzymanie liści roślin doniczkowych w czystości wymaga nieco więcej uwagi. Oto kilka sposobów na pozbycie się szpecącej warstwy z okazów.

Sposób pierwszy – spryskanie liści wodą

To najłatwiejsza metoda na mycie liści kwiatów, którą warto stosować regularnie, ponieważ takie działanie podniesie też wilgotność powietrza wokół rośliny. Dzięki odpowiedniemu spryskiwaczowi zadanie będzie proste i szybkie. Sprawdzi się szczególnie w przypadku dużych okazów, a także tych w podwieszonych doniczkach, do których nieco trudniej dosięgnąć. Aby mieć pewność, że na liściach nie pojawią się grzybowe plamy, warto zabieg przeprowadzić rano i zadbać, by kropelki wody były naprawdę niewielkie. Pamiętaj, że nie każda roślina przepada za zraszaniem!

wiszące doniczki elho makeithomepl
Regularne zraszanie roślin pomoże pozbyć się kurzu z liści.

Sposób drugi – czyszczenie roślin „na sucho”

To metoda dość pracochłonna, jednak niezbędna w przypadku oczyszczania roślin nielubiących bezpośredniego zamaczania. W pędzelek lub suchą szmatkę (i nieco cierpliwości) powinni „uzbroić się” posiadacze okazów o liściach pokrytych kutnerem (drobnym meszkiem), a także kaktusów i szeroko pojętych sukulentów.

czyszczenie-lisci-z-kurzu
Czyszczenie liści z kurzu można wykonać suchą lub wilgotną szmatką.

Sposób trzeci – mycie liści kwiatów „na mokro”

Wycieranie kurzu za pomocą wilgotnej szmatki – to sposób na utrzymanie w dobrej kondycji roślin o szczególnie dużych liściach, na przykład wyjątkowo popularnej ostatnimi czasy monstery dziurawej (czytaj tutaj o jej pielęgnacji) lub skrzydłokwiatów, fikusów, filodendronów, epipremnum, hoi, sansewierii, strelicji, zamiokulkasów.

jak-usunać-kurz-z-roślin-doniczkowych
Czyszczenie liści zamiokulkasa mokrą szmatką.

Do przecierania roślin nadają się zwyczajne bawełniane ściereczki. Wobec wody istnieje więcej wymagań: musi być przegotowana, „odstana” (by osad opadł na dno) i o pokojowej temperaturze. Nie warto zawierzać właściwościom syntetycznych środków do pielęgnacji liści: mogą one zapychać aparaty szparkowe, czyli przyczynić się do szkód podobnych, jakie niesie za sobą obecność kurzu.

donice do wnętrz nuno'ni (1)
Podpowiadamy, jak myć liście kwiatów.

Sposób czwarty – kąpiel pod prysznicem

To rozwiązanie w sam raz dla osób, które chcą szybko rozprawić się z kurzem obecnym na paprociach, bluszczu czy fikusie, a także roślin, które lubią moczenie liści, a wyczyszczenie ich jeden po drugim byłoby zbyt pracochłonne. Donicę warto osłonić za pomocą folii, by uniknąć przemoczenia gleby, które może skończyć się przelaną rośliną. Za pomocą słuchawki prysznicowej delikatnie zraszamy liście wodą o pokojowej temperaturze.

mycie-roslin-pod-prysznicem
Prysznic dla roślin to bardzo szybki sposób na mycie liści.

Sposób piąty – usunięcie kurzu poprzez zamoczenie

Rozwiązanie dla posiadaczy roślin o wyjątkowo drobnych liściach. Podobnie jak w przypadku „kąpieli” pod prysznicem, również trzeba zabezpieczyć glebę przed nadmiernym przemoczeniem. Roślina nie może przebywać długo pod wodą – wystarczy kilka sekund.

jak-usunać-kurz-z-roślin-doniczkowych
Liście bez kurzu to szczęśliwe rośliny.

Czyszczenie roślin dla zdrowia i urody

Czyszczenie liści warto na stałe umieścić na swojej liście zadań pielęgnacji roślin. Wystarczy poświęcić chwilę, żeby pozbyć się kurzu, a domowa kolekcja z pewnością odwdzięczy Ci się szybkim wzrostem.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz