Jak usunąć kurz z roślin doniczkowych?

Tagi: pielęgnacja roślin, rośliny doniczkowe, rośliny w donicach, usuwanie kurzu z roślin, 16 marca 2018
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Wiosenne porządki w pełni! Czas odświeżyć domowe wnętrza, a także ulubione rośliny doniczkowe. Jak więc przywrócić blask liściom bez szkody dla samych kwiatów? Podpowiadamy:

Usuwanie kurzu z liści domowych roślin to nie tylko zabieg czysto estetyczny. Gromadzące się na okazach zanieczyszczenia zapychają aparaty szparkowe, za pośrednictwem których odbywa się wymiana gazowa. Warstwa kurzu to również pożywka dla szkodników, utrudnione parowanie wody, a także ograniczone docieranie promieni słonecznych – szczególnie cennych w okresie zimy i wczesnej wiosny.

jak-usunać-kurz-z-roślin-doniczkowych

źródło: www.pexels.com

Nie sposób całkowicie wyeliminować kurzu z naszej codzienności, ale można łatwo kontrolować jego obecność. Podczas gdy dywanom wystarczy kilka chwil z odkurzaczem, utrzymanie liści roślin doniczkowych w czystości wymaga nieco więcej uwagi. Oto kilka sposobów na pozbycie się szpecącej warstwy z okazów:

Spryskanie liści wodą

To najłatwiejsza z metod, którą warto stosować regularnie dla odpowiedniego nawodnienia roślin. Sprawdza się szczególnie w przypadku dużych roślin, a także okazów w podwieszonych doniczkach, do których nieco trudniej dosięgnąć. Nie każda roślina „lubi” jednak zamaczanie!

wiszące doniczki elho makeithomepl

źródło: www.makeithome.pl

Odkurzanie „na sucho”

To metoda dość pracochłonna, jednak niezbędna w przypadku oczyszczania roślin nielubiących bezpośredniego zamaczania. W pędzelek lub suchą szmatkę (i nieco cierpliwości) powinni „uzbroić się” posiadacze sansewier, cyklamenów, zamiokulkasów, a także kaktusów i szeroko pojętych sukulentów.

jak-usunać-kurz-z-roślin-doniczkowych

źródło: www.fotolia.com

Odkurzanie „na mokro”

Za pomocą wilgotnej szmatki – to sposób na utrzymanie w dobrej kondycji roślin o szczególnie dużych liściach, na przykład wyjątkowo popularnej ostatnimi czasy monstery dziurawej (czytaj tutaj o jej pielęgnacji) lub skrzydłokwiatów.

donice do wnętrz nuno'ni (1)

źródło: www.makeithome.pl

Do przecierania roślin nadają się zwyczajne bawełniane ściereczki. Wobec wody istnieje więcej wymagań: musi być przegotowana, „odstana” (by ewentualne zanieczyszczenia opadły na dno) i o pokojowej temperaturze. Nie warto zawierzać właściwościom syntetycznych środków do pielęgnacji liści: mogą one zapychać aparaty szparkowe, czyli przyczynić się do szkód podobnych, jakie niesie za sobą obecność kurzu.

donice-polietylenowe-przyszloscia-ogrodnictwa-jakie-donice-wybrac-do-swojego-domu/

źródło: www.terraform.pl

Kąpiel pod prysznicem

To rozwiązanie w sam raz dla osób, które chcą szybko rozprawić się z kurzem obecnym na paprociach, bluszczu czy fikusie (w tym wpisie przeczytasz o nich więcej). Zadanie jest łatwe: donicę warto jednak osłonić, by uniknąć przemoczenia gleby. Za pomocą słuchawki prysznicowej delikatnie zraszamy liście wodą o pokojowej temperaturze. Uwaga: w tym przypadku woda może zawierać zanieczyszczenia!

jak-usunać-kurz-z-roślin-doniczkowych

źródło: www.pexels.com

Kąpiel „w wannie”

Rozwiązanie dla posiadaczy roślin o wyjątkowo drobnych liściach. Podobnie jak w przypadku „kąpieli” pod prysznicem, w tym przypadku również trzeba zabezpieczyć glebę przed nadmiernym przemoczeniem. Roślina nie może przebywać długo pod wodą – wystarczy kilka sekund.

jak-usunać-kurz-z-roślin-doniczkowych

źródło: www.pexels.com