Monstera dziurawa – jak uprawiać?

Monstera dziurawa – jak uprawiać?

Charakterystyczne, duże i powcinane liście oraz stosunkowo małe wymagania sprawiają, że monstera jest popularną rośliną domową. Zanim jednak zagości również u Ciebie, przeczytaj:

monstera dziurawa
Foto: www.fotolia.com

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) bywa często mylona z filodendronem – i nic dziwnego, wszak pochodzą z tej samej rodziny roślin. Sam rodzaj Monstera obejmuje ponad 30 gatunków!

monstera dziurawaFoto: www.plantcomplete.nl

Liście

Młoda roślina nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dopiero z czasem liście stają się skórzaste i nabierają charakterystycznych wcięć, a ostatecznie dorastają nawet 60 cm średnicy. Skąd tak niezwykła budowa liści? Oryginalny wygląd to nie dekoracyjna fanaberia Matki Natury, ale sposób na to, by wygodnie wentylować całą roślinę. Chcąc otrzymać naprawdę fantazyjne liście, donica kwiatowa z monsterą powinna być oddalona od okna – słońce i przeciągi sprawiają, że liście są małe i pozbawione wcięć. Dla dodatkowego efektu, można stosować nabłyszczacz do liści.

monstera dziurawaFoto: www.e-ogrody.pl

Ze względu na to, że monstera rośnie powoli, a w jednym roku wytwarza maksymalnie 2 liście, najlepiej jest od razu kupić starszy okaz. W sprzedaży najpopularniejsze są rośliny o wysokości 50 cm – tak niepozorny gabaryt może z czasem, przy odpowiedniej pielęgnacji, powiększyć się nawet czterokrotnie!

monstera dziurawaFoto: www.forumogrodniczeoaza.pl

Wymagania

Monstera nie bez powodu nosi taką, a nie inną nazwę. Bywa naprawdę ogromna! (Więcej o dużych roślinach doniczkowych przeczytasz tutaj – klik) Ze względu na duże rozmiary, wymaga naprawdę dużo przestrzeni, niezbędna jest również odpowiednio duża donica. To stosunkowo mało wymagająca roślina: dobrze znosi, a nawet lubi półcień, dlatego doskonale sprawdza się jako ozdoba biur. Monstera ceni sobie średnie temperatury: latem około 24°C,a zimą od 13°C.

ricola terraformFoto: www.terraform.pl

W warunkach domowych monstera wymaga silnej podpory: naturalnie jest rośliną płożącą, dlatego pozostawiona sama sobie szybko zamiast piąć się do góry, przeniesie się na całą podłogę. Niezbędne są również paliki owinięte mchem, które wspomagają rozwój korzeni powietrznych.

monstera dziurawaFoto: www.rosliny.urzadzamy.pl

Uprawa

Jako roślina tropikalna, monstera ceni sobie dużą wilgotność powietrza. Wymaga regularnego zraszania wodą… ale nie lubi też jej nadmiaru. Aby zapewnić okazowi odpowiednie warunki, warto wybrać donice wyposażone we wskaźnik poziomu wody, który wskaże najlepszy moment na podlewanie. Latem dostarczamy wodę raz w tygodniu, zimą zaś – raz na 2 tygodnie. W przypadku monstery sprawdza się podłoże torfowe, nawożenie odbywa się w okresie wiosennym, średnio co 3 tygodnie.

monstera dziurawaFoto: www.the-brick-house.com

Przesadzenie

Wiosna to najlepszy moment na przesadzenie monstery. Powolny wzrost sprawia, że nie ma ona w tym zakresie znacznych wymagań. Znaczne gabaryty, jakie z czasem osiąga to jednak duże utrudnienie: warto zadbać o to, by donica kwiatowa, w której rośnie była wyposażona we wkładkę uprawną, maksymalnie ułatwiającą proces przesadzania i zapewniającą korzeniom odpowiedni dostęp powietrza. Rośliny nie przycinamy – w razie potrzeby można usunąć przesuszone liście.

monstera dziurawaFoto: www.cookieandkate.com

Kwitnienie

Trudno jest doczekać się kwitnienia monstery – w warunkach domowych zdarza się to niezwykle rzadko. A szkoda! Kolby owocostanów są jadalne, a ich smak jest zbliżony do ananasa. W Meksyku, skąd pochodzi, monstera jest wykorzystywana do produkcji słodkiego wina, innych napojów i lodów.

topdycha.plFoto: www.topdycha.pl

18 komentarzy do wpisu „Monstera dziurawa – jak uprawiać?”

 1. Monstera wypuszcza 2 liście na rok? To moja jakaś zmutowana chyba jest, bo wypuszcza 2 liście na miesiąc :p Tak szybko mi się rozrasta, że chyba będę musiał przeznaczyć na nią specjalny pokój, tylko dla niej. Stoi w nasłonecznionym miejscu, pod oknem.

  • Rzeczywiście! Wg naszych osobistych doświadczeń zdarzają się okazy, które znacznie przewyższają normę i wymuszają powiększanie parapetów oraz półek 😉 Życzymy powodzenia w dalszej hodowli 😉

 2. cześć, dzięki za ten artykuł. mam problem z monsterą. może poradzicie? stoi w półcieniu, podlewana raz na 2 tygodnie. niedawno zaczęły brązowieć jej dwa liście. takie dość duże. nie jestem pewna czy to norma czy coś jej nie pasuje? dziękuje za pomoc!

  • Daga, istnieje kilka możliwości: monstera co prawda, „lubi” wodę, jednak nie przepada za wodą stojącą w podstawce (tym bardziej w samej donicy). Upewnij się więc, czy roślina nie jest przelana. W okresie zimowym monstera może być przesuszona (ogrzewanie kaloryferami), więc wiosną warto zapewnić jej więcej dostępu świeżego powietrza lub ustawić w pomieszczeniu nawilżać (z korzyścią również dla domowników). Po trzecie, monstera nie toleruje ostrego światła słonecznego – w warunkach naturalnych porasta raczej dna lasów.

 3. Maks dwa liście na rok ? moja w tym roku wypuściła już z 9 a to dopiero lipiec… , druga która jest marniejsza a wypuściła już 3.

 4. Ja mam ta Monstere juz dosyc dlugo ,podlewam nie za czesto,liscie wypuszcza 2 w roku ale te nie sa takie rozlozyste lecz sie jakby zwijaly.nie mam pojecia co robie zle?Dlatego jesli to mozliwe prosze o kilka wskazöwek,z göry dziekuje.

  • Barbaro – postaraj się podlewać swoją monsterę raz w tygodniu, dodatkowo zwróć uwagę na jej ustawienie – może znajduje się za blisko kaloryfera lub stoi na panelach z ogrzewaniem podłogowym? Monstera, jak na roślinę tropikalną przystało, „lubi” ciepło, ale nie takie o zmiennych wartościach. Przypuszczamy, że Twojej roślinie potrzeba zraszania liści, miejsca o stałej temperaturze i nasłonecznieniu – wszystko dobrane tak, aby „symulować” tropikalne otoczenie – bez ostrego światła, z dużą wilgocią i bez zmiennych temperatur. Daj nam znać, jak miewa się Twoja roślina!

 5. Świetny artykuł! Czy ktoś jest w stanie doradzić mi więcej nt. patyków owiniętych mchem? Pierwsze słyszę… Dzięki 🙂

 6. Dostałam niedawno monsterę w prezencie, a niestety do tej pory niewiele o niej wiedziałam i pewnie bez wiedzy, którą zdobyłam z tego wpisu bym ją zmarnowała;) Dlatego dziękuję za informację.

Dodaj komentarz