Profesjonalne środki do pielęgnacji roślin w donicach są na wyciągnięcie ręki. Ich wysoka skuteczność wynika ze stosowania syntetycznych składników, które nie zawsze są przyjazne naturze. Aby uniknąć szkód wynikających ze stosowania chemicznych substancji, a jednocześnie mieć zdrowe kwiaty doniczkowe w domu, wystarczy sięgnąć po „babcine rozwiązania”. Prawdopodobnie najbardziej skuteczne, bezpieczne dla roślin, jak i domowników środki, znajdują się w Twojej kuchni!
Pielęgnacja roślin doniczkowych
Pielęgnacja domowej flory to nie przelewki. By cieszyć się pięknie rosnącymi, zdrowymi okazami, oprócz prawidłowego podlewania i stanowiska, należy zagwarantować roślinom regularne nawożenie. Dodatkowo w przypadku odmian o dużych liściach warto zastanowić się nad nabłyszczaniem. Dzięki temu żywa dekoracja zacznie przyciągać wzrok wszystkich domowników i gości, a ponadto stanie się prawdziwą, lśniącą gwiazdą wnętrza. Czasami, szczególnie gdy w mieszkaniu panują nieprawidłowe warunki, roślinę może coś zaatakować. Zbyt suche powietrze to ryzyko pojawienia się szkodników, natomiast w odwrotnym przypadku – zbyt wilgotne może doprowadzić do pleśni w doniczce.
W obliczu wszystkich tych sytuacji staniesz przed wyborem. Zastosować chemiczne czy naturalne środki. Chociaż syntetyczne substancje z pewnością przyniosą szybszy efekt, to ich nadmierne stosowanie może sprawić, że zdrowe kwiaty doniczkowe zamienią się w obraz nędzy i rozpaczy.
A gdyby tak porzucić wizję gotowych preparatów i skierować myśli w zupełnie innym kierunku? Jeśli sięgniesz pamięcią do czasów, kiedy sklepy świeciły pustkami, a o środkach do pielęgnacji roślin doniczkowych można było tylko pomarzyć, stwierdzisz, że musi być inne rozwiązanie. Wtedy pasjonaci domowej flory na codzienne roślinne przypadłości mieli swoje sposoby. Były one sprawdzone i skuteczne, więc skoro pomagały wiele lat temu, to nie inaczej będzie teraz.
Wywar z czosnku dobry na wszystko
Czosnek – to naturalny antybiotyk, który działa zbawiennie zarówno na człowieka, jak i rośliny doniczkowe. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem jego zastosowania jest umieszczenie kilku ząbków czosnku w glebie. Pomoże to zwalczyć, niektóre szkodniki czy choroby grzybowe. Jednak o wiele bardziej skuteczną bronią w walce o zdrowe kwiaty doniczkowe jest wywar z czosnku.
Przygotuj 20 gramów czosnku na każdy litr wody. Zmiażdżone ząbki czosnku gotuj przez około 20 minut. Pozostaw do wystygnięcia. Gdy mikstura osiągnie temperaturę pokojową, możesz przystąpić do podlewania lub oprysku roślin. Wywar z czosnku pozwoli zwalczyć szkodniki: wciornastki, przędziorki, ziemiórki, a także pleśń w doniczce. Dodatkowo jest idealnym naturalnym nawozem dla storczyków, ponieważ zawiera składniki, które pobudzają roślinę do wzrostu i kwitnienia.
Naturalny nawóz do roślin doniczkowych
Prawdą jest, że bez nawozu roślina przeżyje, ale z pewnością będzie mniej okazała i bardziej skłonna do chorób i łapania szkodników. Właśnie z tego względu dostarczanie składników mineralnych to niezbędny krok, by posiadać piękne i zdrowe kwiaty doniczkowe w domu. Na szczęście pod ręką masz sporo produktów, które mogą zastąpić gotowe preparaty, a ich przygotowanie jest łatwe i przyjemne.
Produkty, które znajdziesz w domowym zaciszu, a mogą stać się naturalnym nawozem do wkiatów:
- Fusy po kawie lub herbacie – zawierają wiele przydatnych składników mineralnych jak: potas, azot, fosfor, wapń, magnez. Wystarczy je wysuszyć i rozsypać na ziemi w doniczce. Pamiętaj, że fusy po kawie i herbacie mają odczyn kwaśny, dlatego sprawdzą się w przypadku roślin kwasolubnych doniczkowych – paproci, skrzydłokwiatów czy kaktusów.
- Skorupki jajek – to doskonałe źródło węglanu wapnia i azotu. Wystarczy zalać je wodą i odstawić na 2-3 tygodnie, a uzyskaną w ten sposób miksturę stosować do podlewania roślin. Można też wysuszone w piekarniku, drobno rozgniecione skorupki wymieszać z ziemią. Będzie to naturalny nawóz do kwiatów, które potrzebują zasadowego podłoża – nie stosuj do kwiatów wymagających gleby o kwaśnym odczynie.
- Drożdże spożywcze – to stary i sprawdzony sposób na zdrowe włosy, paznokcie i cerę. Pozwoli też utrzymać zdrowe rośliny doniczkowe w domu. Nie musisz wyrzucać starych drożdży (zarówno suchych, jak i świeżych), wymieszaj je z wodą i używaj jako naturalny nawóz.
- Resztki mleka w butelce – gdy na dnie pozostanie trochę produktu spożywczego, możesz zrobić mały krok w stronę niemarnowania jedzenia, a przy okazji wyczyścić opakowanie. Zalej butelkę wodą i stosuj do podlewania jako naturalny nawóz do kwiatów.
- Popiół – najlepiej z drewna liściastego, nigdy ze spalania tworzyw sztucznych lub makulatury! Niepozorny pył zawiera nawet 10% potasu, niemal 4% fosforu i aż 35% wapnia – to skład godzien najlepszego syntetycznego środka do pielęgnacji roślin. Bez wahania rozsyp zawartość kominka na ziemię w doniczce, w ten sposób niskim kosztem wzbogacisz ziemię o cenne składniki mineralne. A przecież żyzna gleba to jeden z ważniejszych wymogów do zachowania zdrowych kwiatów doniczkowych.
Czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały?
Okazałe, zdrowe kwiaty doniczkowe, duże liście, a mimo to nie prezentują się tak dobrze, jakby się chciało? Żeby rośliny stały się prawdziwą dekoracją, warto dodać do zabiegów pielęgnacyjnych również nabłyszczanie. Nawet zwykłe przetarcie liści z drobnych okruchów i brudu pozwoli osiągnąć widoczny efekt. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj do wpisu o usuwaniu kurzu z roślin.
Co zrobić, by uzyskać kwiaty o błyszczących liściach:
- Przygotuj im prysznic – czasami wystarczy przemyć liście, by odzyskać ich dawnych blask i zdrowy wygląd. Pamiętaj, żeby przed polaniem rośliny wodą, zabezpieczyć ziemię w doniczce np. siatką. W przeciwnym razie może dojść do przelania i gnicia korzeni.
- Przetrzyj liście mieszanką piwa z odrobiną wody – dzięki temu rośliny o dużych liściach pokrytych woskiem odzyskają blask. Chociaż może się to wydawać naciągane, ale naprawdę działa. Piwo powinno być odgazowane.
- Przetrzyj liście skórką od banana – równie dziwnie brzmiąca porada, która jest tak samo skuteczna.
- Zastosuj olejek Neem – co prawda, nie jest to produkt, który znajduje się w każdej kuchni, ale jeśli jesteś miłośnikiem roślin, koniecznie powinieneś się z nim zaprzyjaźnić. Olejek z miodli indyjskiej działa cuda w przypadku nabłyszczania liści (wystarczy wymieszać go z wodą i kropelką płynu do mycia naczyń), by cieszyć się efektem przez długi czas.
Jak naturalnie pokonać szkodniki kwiatów doniczkowych?
Największymi bolączkami posiadaczy roślin ozdobnych są między innymi szkodniki kwiatów doniczkowych: ziemiórki, przędziorki, wciornastki czy też wełnowce. Syntetyczne środki służące do ich zwalczania cechuje wysoka skuteczność, którą zwykle osiąga się kosztem naruszenia chwiejnej równowagi ekologicznej. Na szczęście również na nie mamy sprawdzone domowe sposoby.
Naturalne sposoby na zwalczanie szkodników:
- Ziemiórki: podobnie jak w przypadku muszek owocówek – latających szkodników można pozbyć się, wykonując pułapkę z octu jabłkowego. Wymieszaj go z wodą i dodaj trochę kurkumy. Zwabione żółtym kolorem owady utopią się w mieszance. By raz na zawsze pozbyć się problemu ziemiórek, warto wyrobić sobie nawyk wyprażania ziemi w piekarniku przed przesadzaniem roślin. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że żadne szkodniki nie znajdują się w glebie.
- Przędziorki: by usunąć z roślin pajęczaka, najlepiej dokładnie umyć roślinę, a następnie założyć na nią plastikową siatkę i szczelnie zamknąć. Szkodniki nie znoszą wilgotnego klimatu i po kilku dniach nie będziesz miał problem z głowy. Innym sposobem jest zastosowanie 1 łyżki płynu do mycia najlepiej przeznaczonego dla dzieci (ma łagodniejszy skład) z litrem wody do dokładnego przetarcia rośliny (zwracając szczególną uwagę na spód liścia). Po pielęgnacji należy omyć roślinę po prysznicem, a zabieg powtarzać przez 5 dni.
- Wełnowce: w przypadku tych szkodników trzeba uzbroić się w cierpliwość i z chirurgiczną precyzją usuwać za pomocą wacika nasączonego mieszanką wody z alkoholem (w stosunku 1:2) każdego robaka, jeden za drugim. Druga opcja to umycie rośliny pod silnym strumieniem wody (pamiętaj o zabezpieczeniu ziemi przed zalaniem).
- Wciornastki: jednym ze sposobów jest zastosowanie oprysku z roztworu mydła potasowego. Zwarte w nim kwasy tłuszczowe przyczynią się do wyeliminowania szkodników. W przypadku dużej inwazji szkodników domowe sposoby mogą się okazać niewystarczające, wtedy warto sięgnąć po silniejszą, sprawdzoną broń – świrski to naturalni wrogowie wciornastków. Wystarczy zawiesić saszetkę zawierającą roztocza na roślinę i czekać, aż pożyteczne stworzenia rozprawią się ze szkodnikami.
- Skoczogonki: pojedyncze sztuki skoczogonków nie są szczególnie niebezpieczne dla roślin, jednak gdy populacja się rozrośnie istnieje duże ryzyko, że szkodniki kwiatów doniczkowych zaczną podgryzać korzenie. W takim przypadku skoczogonków w doniczcce można pozbyć się na dwa sposoby: stosując kilkugodzinną kapiel bryły korzeniowej w wodzie (ta metoda jest dosyć niebezpieczna, ponieważ od nadmiaru wigloci w podłożu roślina może zacząć gnić), druga opcja to przesadzenie kwiatów doniczkowych do nowego podłoża.
Zwalcz pleśń w doniczce
Pojawienie się pleśni na jakiejkolwiek powierzchni nie jest niczym przyjemnym. Gdy w słoiku z dżemem pojawia się biały nalot, to bez namysłu ląduje on w koszu. Więc nic dziwnego, że może rodzić się pytanie, co zrobić w przypadku, gdy znajdziesz pleśń w doniczce. Czy czeka ją ten sam przykry los, co słodkiego przetworu z owoców?
Na szczęście w przypadku roślin domowych nie musisz być taki surowy. Po pierwsze pleśń należy usunąć, po drugie zapobiec jej ponownemu powstaniu.
Co zrobić, gdy pojawia się pleśń w doniczce:
- Zbierz pleśń za pomocą łyżki lub widelca. By powstrzymać ponowy rozwój, konieczne jest rozpulchnienie ziemi. Na całej powierzchni ponakłuwaj glebę, dzięki temu powietrze łatwiej dotrze w jej głąb.
- Na podłoże rozsyp cynamon. Jest on nie tylko znaną przyprawą, która poprawi smak jabłecznika, ale też wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki temu zabije pleśń w doniczce i zapobiegnie jej ponownemu powstawaniu. Dla jeszcze lepszego efektu zmieszaj cynamon w górną warstwą ziemi.
- Powyższe metody mogą nie pomóc, jeśli w pomieszczeniu wciąż będą panować niesprzyjające warunki. Pleśń w doniczce prawdopodobnie wróci, gdy gleba będzie stale mokra, w pokoju wilgotność powietrza będzie wysoka, a docierające promienie słońca niewystarczające. Z tego względu zmniejsz ilość wody przy podlewaniu lub przesuń roślinę w bardziej widne miejsce, częściej wietrz pomieszczenie. Gdy zapewnisz roślinie optymalne warunki, z pewnością zapomnisz o pleśni w doniczce.
Domowe sposoby ukorzeniania roślin
By powiększyć kolekcję kwiatów, obdarować bliskich ciekawym okazem, nie musisz wydawać kroci w sklepach ogrodniczych. Wystarczy przekonać się, że rozmnażanie roślin nie jest wcale trudne. Szczególnie, że duża część gatunków wypuści korzenie z uciętych pędów, o ile będą one zawierały węzeł. Do tej grupy zaliczają się philodendrony, monstery, scindapsusy, epipremnium, ficusy, hoje, maranty, czyli naprawdę bardzo duża część naszej domowej flory.
Jak możesz naturalnie rozmnożyć roślinę:
- W wodzie – to zdecydowanie najłatwiejszy i najpowszechniejszy sposób ukorzeniania roślin. Wystarczy obciąć pęd tak, aby ucięty kawałek zawierał węzeł i wstawić do przezroczystego pojemnika z wodą. Następnie pozostaje tylko czekać, aż zaczną pojawiać się pierwsze korzonki. Największą zaletą tej metody jest fakt, że przez cały proces możesz obserwować sadzonkę i w razie gnicia szybko zareagować. Aby ukorzenianie rośliny skończyło się sukcesem, pamiętaj o częstym (nawet codziennym) wymienianiu wody, ponieważ niezmieniana może doprowadzić do rozwoju bakterii i grzybów.
Nasza rada: Jeśli zaliczasz się do grona osób z natury leniwych lub zapominalskich, radzimy dodać do środka węgiel aktywny (ten sprzedawany w aptece lub sklepie akwarystycznym będzie jak znalazł). Będzie stał na straży czystej wody i przedłuży czas wymiany nawet do tygodnia.
- Naturalny ukorzeniacz – gdy nie możesz się doczekać pierwszych efektów, warto w jednym pojemniku umieścić więcej niż jedną sadzonkę. Dodatkowo najlepiej, żeby pochodziły one od różnych gatunków roślin. Podczas wytwarzania korzeni wydziela się substancja pobudzająca rozwój, która pozytywnie wpłynie na wszystkie pędy znajdujące się w wodzie.
Nasza rada: niektóre rośliny wytwarzają korzenie bardzo szybko, zaliczają się do nich trzykrotki, maranty, epipremnum. Dlatego by przyspieszyć ukorzenianie innych sadzonek, dodaj do wody pędy właśnie tych gatunków.
- Inne metody: woda to niejedyna opcja na ukorzenianie roślin. Ucięte pędy wystarczy wsadzić do ziemi i regularnie delikatnie zwilżać jej powierzchnię. Trudnością w takim ukorzenianiu jest brak kontroli, co dzieje się pod powierzchnią gleby, i duże ryzyko przelania. Inną metodą jest zastosowanie zwilżonego perlitu czy sphagnum (mech torfowiec). Przy tej metodzie nie możesz dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża.
Nasza rada: Jeśli chcesz ukorzeniać sadzonki w ziemi, końcówkę pędu zanurz w cynamonie. Przyprawa zadziała jak naturalny ukorzeniacz.
Zachowaj piękne i zdrowe kwiaty doniczkowe
Pielęgnacja roślin doniczkowych nie musi być trudna, nie trzeba też na każdą przypadłość stosować agresywnych środków chemicznych. O wiele lepiej sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, które równie dobrze poradzą sobie z zaistniałym problemem. Szczególnie, że samodzielnie tworząc naturalne nawozy, ukorzeniacze, środki do zwalczania szkodników, wykorzystuje się często produkty spożywcze, które można znaleźć w praktycznie każdej kuchni. Stosowanie takich środków jest z pewnością skutecznym sposobem na zdrowe kwiaty doniczkowe.
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]