Ukwiecenie miasta – jak to zrobiono w Wałbrzychu?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Wałbrzych to dolnośląskie miasto z wiekowymi tradycjami. O bogatej historii świadczy piękny rynek z kamienicami, jak i bezpośrednie sąsiedztwo tajemniczego zamku Książ. By móc podkreślić walory miejscowości, już od kilku sezonów jest ona ukwiecana. Jak wprowadzono rośliny do centrum? Co sprawiało trudność, a co okazało się atutem?

ukwiecenie miasta kwietniki miejskie wałbrzych 1

Wałbrzych | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Powrót do tradycji

Wałbrzych zlokalizowany jest na południowym zachodzie kraju, to siedziba powiatu, a zarazem największe z miast aglomeracji wałbrzyskiej. Najsłynniejszym zabytkiem kojarzonym z Wałbrzychem jest zamek Książ, malowniczo położona, owiana niejedną tajemnica warownia oddalona od centrum o 8 km

Wałbrzych słynie z przemysłowej historii. Bogate wydobycie złóż i wysoko rozwinięta produkcja przyniosła miastu dynamiczny rozwój, jednak obecnie największym walorem miasta jest jego… przyroda. Aż siedem pięknych parków, liczne, czyste potoki to atrakcyjna propozycja na weekend na pośród natury. To właśnie tutaj znajduje się również rezerwat przyrody Przełomy, w którym spotkać można rzadkie gatunki zwierząt oraz roślin.

ukwiecenie miasta kwietniki miejskie wałbrzych

Wałbrzych | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Ulokowany w samym sercu Wałbrzycha rynek był już kilkukrotnie przebudowywany, jednak po dziś dzień stanowi cenne świadectwo historii miasta. Według podań na placu znajdował się kiedyś park, a obecnie, po wielu latach, tradycja ukwiecenia rynku powraca – od kilku sezonów jest on zdobiony imponującymi roślinnymi dekoracjami.

Zobacz Wałbrzych w Miejskich Historiach Terra Group:

Co sprawiało trudność?

Zadbana, jednak sprawiająca wrażenie pustej przestrzeń, to bolączka wielu polskich miast. Funkcjonalne podłoże z kostki brukowej niejednokrotnie utrudnia wprowadzenie naturalnych dekoracji, które ożywiłyby centra i podkreśliły rangę budynków użyteczności publicznej. Brak dostępu do podłoża sprawił, że w efekcie również i plac w Wałbrzychu zdawał się być pozbawiony wyrazu i charakterystycznego wyróżnika, stanowiącego atrakcję turystyczną, jak i udogodnienie dla samych mieszkańców.

ukwiecenie miasta kwietniki miejskie wałbrzych

Wałbrzych | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

 Rozwiązanie problemu

Imponująca powierzchnia rynku w Wałbrzychu to jednak nie lada pole do popisu i warty wykorzystania atut. Zaaranżowanie jej roślinnością pozwoliło zaakcentować urok centrum i sprawić, że stało się ono jeszcze bardziej atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Serce miasta ukwiecono, stosując najpopularniejsze modele wież kwiatowych, które sprawdziły się już w wielu innych polskich miejscowościach. Powierzchnię ponad głowami przechodniów ożywiły wiszące modele montowane na latarniach, a na powierzchnię chodników trafiły modele H 1200 – uniwersalne rozwiązanie dla przestrzeni, w których brakuje naturalnego podłoża dla nasadzeń. Efekt przedsięwzięcia okazał się imponujący – serce miasta prezentuje się schludnie i estetycznie.

Zobacz ukwiecenie Wałbrzycha w mapach street view: 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz