Zdawałoby się, że to banalnie proste pytanie. Domowe rośliny doniczkowe miewają jednak szczególne wymagania, a codzienne polewanie nie zawsze im służy. Liczy się przede wszystkim rozsądek.
Podstawowa zasada brzmi: polewać rośliny należy jedynie wówczas, gdy tego potrzebują… czyli niekoniecznie każdego dnia. Najlepiej jest sprawdzi wilgotność podłoża, by dobrymi chęciami nie doprowadzić do przelania, a następnie gnicia rośliny.
To zaskakujące, ale o wiele łatwiej jest „przelać” kwiaty niż je wysuszyć. Pojawiające się niekiedy pożółkłe liście walce nie oznaczają braku wody – ale wręcz przeciwnie: jej nadmiar. Jeśli tylko na kwiatach pojawią się takie objawy, należy nieco ograniczyć pielęgnację. Nadmiar wody szkodzi korzeniom, które gniją i „toną”, gdyż nie są w stanie pobierać tlenu.
Należy pamiętać o tym, że podlewanie roślin nie musi być codziennym obowiązkiem. Najczęstszego podlewania potrzebują okazy o miękkich liściach, w przeciwieństwie do odmian o mniejszych, grubych liściach. Najmniej wymagające są kaktusy – zimą można całkowicie zapomnieć o ich podlewaniu.
Latem rośliny, podobnie jak ludzie, potrzebują więcej wody. To samo tyczy się okresu zimowego i okazów, które ustawione są w pobliżu źródeł ciepła. Liczy się również rodzaj gleby: piaszczysta szybko wyparuje wodę, a gliniasta jest w stanie ją zachować na dłużej.
Istotne są również donice kwiatowe. Mała i plastikowa oznacza bardziej intensywne podlewanie i większe ryzyko przelania rośliny. Pojemniki wykonane z gliny są wskazane dla początkujących ogrodników. Dla większej wygody i zapewnienia roślinom odpowiedniej ilości wody, warto zdecydować się na donice kwiatowe z systemem nawadniania.
Ten innowacyjny system posiadają donice Brussels Diamond Round marki Elho – wystarczy raz na jakiś czas uzupełnić zbiornik i bez obaw zapomnieć o obowiązkowym podlewaniu: roślina sama pobierze odpowiednią ilość wody dokładnie wówczas, gdy będzie jej potrzebować.
Podobne rozwiązanie zastosowano w donicach Milano Diamond oraz Brussels Diamond High – to najlepsza propozycja dla osób, które chcą cieszyć się pięknymi, zdrowymi roślinami, jednak nie są w stanie zapewnić im stałej pielęgnacji.
Odpowiednie donice są ważnym elementem, jednak warto wzbogacić go o odpowiednią wodę. Tak zwana „kranówka” szkodzi zarówno ludziom, jak i roślinom – powinna być przegotowana i stosunkowo miękka. Twardą wodę „zmiękczamy” odstawiając ją na jakiś czas w pojemniku.
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]