Wiosna i lato do zdecydowany czas ogrodów. Rośliny są już w najlepszej formie, zachwycają formą, kolorem, ale też wonią. Które gatunki wytwarzają najpiękniejszy zapach? Poznaj pachnące kwiaty na rabaty, które urozmaicą otoczenie i wypełnią je ciekawym, przyjemnym aromatem.
Pachnące kwiaty – gdzie umieścić
Pachnące rośliny sprawdzą się dosłownie w każdej przestrzeni. Posadzone przy parkowej alejce czy w donicy miejskiej zmienią zwykły spacer w niezwykłą aromatyczną podróż. Kwiaty o intensywniej woni umieścić w przydomowym ogrodzie, tarasie i balkonie. Dobrym miejscem będą okolice przy oknach, dzięki temu zapach będzie wyczuwalny nawet w pomieszczeniach. Jeśli nie posiadasz ogrodu, pachnące kwiaty w doniczkach umieść na parapecie, dzięki temu osiągniesz podobny efekt. Pamiętaj również o ukwieceniu najbardziej reprezentatywnych miejsc, takich jak pergole, altany czy też otoczenie ławek i miejsc do grillowania. Do ogrodu koniecznie wybierz pachnące drzewa, ponieważ nie tylko odseparują Cię od zgiełku ulicy i dadzą cień w słoneczny dzień, ale dodatkowo przyniosą przyjemną woń.
Pachnące kwiaty wieloletnie
- Lilak pospolity (Syringa vulgaris) – jednak wszyscy nazywają go po prostu „bez”. To dekoracyjny krzew o silnym zapachu, który dorasta nawet do 7 metrów. Wytwarza drobne kwiaty tworzące wiechy w kolorach: białym, różowym i fioletowym. Łatwo poddaje się formowaniu, dzięki czemu świetnie nadaje się na żywopłot. Gałązki bzu doskonale prezentują się w wazonach, jednak krótko zachowują nieskazitelny wygląd, odpowiednio zastosowany. Lilak ma również właściwości lecznicze, a nawet nadaje się do jedzenia. Kwitnie w maju.
- Lawenda (Lavandula) – roślina o drobnych, srebrno-fioletowych, pachnących kwiatach. Osiąga maksymalnie 90 cm, wytwarza wąskie liście. Rośnie w zbitych kępach, przez co świetnie wygląda jako roślina w angielskich ogrodach, kwietnikach kaskadowych lub skrzynkach. Najintensywniej pachnie w słonecznie dni. Kwitnie w lipcu i sierpniu.
- Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) – to krzew o silnym zapachu. Osiąga maksymalnie 3 metry wysokości, wytwarza białe kielichowate kwiaty. Podonie jak lilak pospolity dobrze sprawdza się w roli żywopłotu, jest popularną pachnącą rośliną rabatową stosowaną w przestrzeniach publicznych. Kwitnie w maju i czerwcu.
- Kalina angielska (Viburnum carlcephalum) – to krzew o białych, kulistych kwiatach, osiągający około 3 metry wysokości. Wytwarza silny, ale przyjemny zapach. Często spotykany jest w parach i ogrodach o mniej sformalizowanym charakterze. Kwitnie w maju.
- Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) – roślina dorasta do 25 metrów wysokości, wytwarza jasnozielone pierzaste liście i motylkowe kwiaty. Łatwo poznać ją już z oddali ze względu na silny, miodowy zapach. Właśnie z tego względu jest jednym z bardziej rozpoznawalnych pachnących drzew. Dobrze znosi nawet piaszczyste podłoże i gorsze warunki bytowe, przez co spotykana jest w miastach i na terenach mniej, gdzie dostęp do wody jest utrudniony. Kwitnie w maju i czerwcu.
- Lipa (Tilia) – w zależności od odmiany lipa osiąga od 20 do 40 metrów. Są to pachnące drzewa, które słyną z charakterystycznego miodowego aromatu. Często zdobi aleje, parki oraz bardziej rozległe ogrody. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
Niezwykle pięknie pachnące kwiaty na rabaty
- Hiacynt (Hyacinthus) – to niewielki, pachnący kwiat wiosenny, który osiągająca do 30 cm wysokości. Łatwo go rozpoznać ze względu na charakterystyczną formę. Najczęściej spotykane kolory to fiolet, czerwień, błękit oraz biel. Hiacynt sprawdza się w wiosennych rabatach, w skrzynkach balkonowych, w donicach. Kwitnie od marca do maja.
- Lilia (Lilium) – najczęściej osiąga nie więcej niż 150 cm wysokości, wytwarzają trąbkowate kwiaty o najróżniejszych kolorach. To pięknie pachnąca roślina na rabaty, a także do bukietów. Jednak trzeba pamiętać, że aromat lilii jest na tyle intensywny, że nie każdemu przypada do gustu. Kwitnie latem.
- Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) – osiąga nawet 2 metry wysokości, jego motylkowate liście wytwarzają grona. Najpiękniejszy zapach wydzielają odmiany ozdobne, jednak podstawowym również niczego nie brakuje. Białe, różowe i fioletowe kwiaty i pnący pokrój sprawdzają, że groszek świetnie wygląda na ogrodzeniach. Kwitnie w czerwcu i sierpniu.
- Maciejka (Matthiola bicornis) – to filigranowa roślina o drobnych, czteropłatkowych kwiatach w kolorze fioletowym lub różowym. Najczęściej sadzona jest w skrzynkach kwiatowych na balkonach oraz bezpośrednio w gruncie jako roślina rabatowa. Warto wziąć pod uwagę, że maciejki to kwiaty pachnące wieczorem i umiejscowić je tam, gdzie najczęściej przebywa się po zmroku. Kwitnie od czerwca do września.
- Konwalia majowa (Convallaria majalis) to niewielka roślina o kwiatach o intensywnym zapachu. Osiągająca do 20 cm wysokości. Wytwarza delikatne białe i dość duże, mięsiste liście. Sprawdza się w bukietach, jako kwit do ogrodu naturalistycznego oraz jako roślina okrywowa. Kwitnie od maja do czerwca.
- Piwonia (Paeonia) – osiąga od 80 do 120 cm wysokości. Piwonia jest znana dzięki dużym, pierzastym kwiatom w kolorze różowym, białym, czerwonym lub żółtym. Często spotykana jest w parkach i ogrodach, a także jako kwiat cięty, sprawdź co zrobić, by bukiet w wazonie stał dłużej. Kwitnie od maja do czerwca.
Pachnący ogród to wyjątkowy wypoczynek
Warto zadbać, by w ogrodzie pojawiły się pachnące kwiaty. Rośliny o intensywnym zapachu nie tylko prezentują się fenomenalnie, a dodatkowo zachwycają unoszącą się dookoła przyjemną wonią. Takie dwa w jednym z pewnością sprawi, że Twoja działka stanie się ulubionym miejscem do wypoczynku.
Znasz jeszcze inne pachnące kwiaty na rabaty? Podziel się przykładem w komentarzu :).
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]