Pachnące rośliny do pojemników i na rabaty

Tagi: kwiaty, kwietniki, ogród, zapachy, 8 czerwca 2018
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
W maju i czerwcu przeżywamy prawdziwą powódź kwiatów! Nie tylko pięknych, ale również wytwarzających oszałamiającą wręcz woń. Poznaj najpiękniej pachnące rośliny na rabaty i do pojemników.

Young beautiful woman smells a flower in the garden

Aromatyczne rośliny ozdobne zasadź przy oknach lub na parapetach, tak by móc czuć zapach nawet przebywając wewnątrz. Pamiętaj również o ukwieceniu najbardziej reprezentatywnych miejsc, takich jak pergole, altany czy też ławki i okolice stanowisk do grillowania. Pamiętaj, że drzewa ozdobne wytwarzające piękną woń mogą odseparować Cię od zgiełku ulicy, a jednocześnie pozytywnie wpłynąć na Twój zmysł powonienia i wyciszyć ogród.

Aromatyczne krzewy i drzewa

Lilak pospolity (Syringa vulgaris)

Szerzej znany jako bez. To dekoracyjny, pięknie pachnący krzew, który dorasta nawet do 7 metrów. Wytwarza drobne kwiaty tworzące wiechy w kolorach: białym, różowym i fioletowym. Łatwo poddaje się formowaniu, może tworzyć naturalne bariery. Gałązki bzu świetnie prezentują się w wazonach, jednak krótko zachowują nieskazitelny wygląd, odpowiednio zastosowany, bez ma również właściwości lecznicze, a nawet nadaje się do jedzenia (kliknij tutaj, by przeczytać więcej na ten temat). Kwitnie w maju.

pachnące rośliny do ogrodu (7)

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

To szczególnie wonny krzew. Osiąga maksymalnie 3 metry wysokości, wytwarza białe kielichowate kwiaty. Sprawdza się jako materiał na naturalny żywopłot, jest popularną rośliną do ukwiecania miejskich skwerów. Kwitnie w maju i czerwcu.

pachnące rośliny do ogrodu (4)

Kalina angielska (Viburnum carlcephalum)

To krzew o białych, kulistych kwiatach, osiągający około 3 metry wysokości. Wytwarza silny, ale przyjemny zapach. Często spotykany jest w parach i ogrodach o mniej sformalizowanym charakterze. Kwitnie w maju.

pachnące rośliny do ogrodu (5)

Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia)

Jako drzewo dorasta nawet do 25 metrów wysokości. Roślina wytwarza jasnozielone pierzaste liście i motylkowe kwiaty. Łatwo poznać ją już z oddali ze względu na silny, miodowy zapach. Dobrze znosi nawet piaszczyste podłoże i gorsze warunki bytowe, przez co spotykana jest w miastach i na terenach mniej obfitych w wodę. Kwitnie w maju i czerwcu.

pachnące rośliny do ogrodu (10)

Lipa (Tilia)

W zależności od odmiany lipa osiąga od 20 do 40 metrów, jest znana dzięki charakterystycznemu, miodowemu aromatowi. Często zdobi aleje, parki oraz bardziej rozległe ogrody. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Lindenblüten

Aromatyczne rośliny jednoczone

Lawenda (Lavandula)

To niewielka roślina o drobnych, srebrno-fioletowych kwiatach. Osiąga maksymalnie 90 cm, wytwarza wąskie liście. Rośnie w zbitych kępach, przez co świetnie wygląda jako roślina w angielskich ogrodach, kwietnikach kaskadowych lub skrzynkach. Najintensywniej pachnie w słonecznie dni. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

pachnące rośliny do ogrodu (6)

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Osiąga nawet 2 metry wysokości, jego motylkowate liście wytwarzają grona. Najpiękniejszy zapach wydzielają odmiany ozdobne, jednak podstawowym również niczego nie brakuje. Białe, różowe i fioletowe kwiaty i pnący pokrój sprawdzają, że groszek świetnie wygląda na ogrodzeniach. Kwitnie w czerwcu i sierpniu

Maciejka (Matthiola bicornis)

To filigranowa roślina o drobnych, czteropłatkowych kwiatach w kolorze fioletowym lub różowym. Najsilniej pachnie po zmroku. Najczęściej sadzona jest w skrzynkach kwiatowych na balkonach oraz bezpośrednio w gruncie jako roślina rabatowa. Kwitnie od czerwca do września.

pachnące kwiaty maciejka

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata)

Osiąga do 80 cm, wytwarza wydłużone liście i kielichowate kwiaty o barwach: fioletowej, czerwonej, białej i różowej. Najpiękniej pachnie nocą. Kwitnie od czerwca aż do października.

Aromatyczne byliny i rośliny cebulowe

Hiacynt (Hyacinthus)

To niewielka, pachnąca roślina ozdobna, osiągająca do 30 cm wysokości. Charakterystyczny wygląd hiacynt zawdzięcza dzwonkowatym kwiatom tworzącym zwarte grona. Najczęściej spotykane kolory to fiolet, czerwień, błękit oraz biel. Sprawdza się w skrzynkach kwiatowych w niewielkich donicach oraz na skalniakach. Kwitnie od marca do maja.

pachnące rośliny do ogrodu (3)

Lilia (Lilium)

Najczęściej osiągają nie więcej niż 150 cm wysokości, wytwarzają trąbkowate kwiaty o najróżniejszych kolorach. Aromat lilii jest na tyle intensywny, że nie każdemu przypada do gustu. Sprawdza się jako roślina na bukiety, a także na rabaty. Kwitnie latem.

pachnące rośliny do ogrodu (8)

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

To filigranowa roślina osiągająca do 20 cm wysokości. Wytwarza delikatne białe i dość duże, mięsiste liście. Sprawdza się w bukietach, jako kwit do ogrodu naturalistycznego oraz jako roślina okrywowa. Kwitnie od maja do czerwca.

Piwonia (Paeonia)

Osiąga od 80 do 120 cm wysokości. Piwonia jest znana dzięki dużym, pierzastym kwiatom w kolorze różowym, białym, czerwonym lub białym. Często spotykana jest w parkach i ogrodach, a także jako kwiat cięty do bukietów. Kwitnie od maja do czerwca.

pachnące rośliny piwonia