Pachnące kwiaty na rabaty – przepis na ogród pełen doznań

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wiosna i lato do zdecydowany czas ogrodów. Rośliny są już w najlepszej formie, zachwycają formą, kolorem, ale też wonią. Które gatunki wytwarzają najpiękniejszy zapach? Poznaj pachnące kwiaty na rabaty, które urozmaicą otoczenie i wypełnią je ciekawym, przyjemnym aromatem.

Pachnące kwiaty – gdzie umieścić

Pachnące rośliny sprawdzą się dosłownie w każdej przestrzeni. Posadzone przy parkowej alejce czy w donicy miejskiej zmienią zwykły spacer w niezwykłą aromatyczną podróż. Kwiaty o intensywniej woni umieścić w przydomowym ogrodzie, tarasie i balkonie. Dobrym miejscem będą okolice przy oknach, dzięki temu zapach będzie wyczuwalny nawet w pomieszczeniach. Jeśli nie posiadasz ogrodu, pachnące kwiaty w doniczkach umieść na parapecie, dzięki temu osiągniesz podobny efekt. Pamiętaj również o ukwieceniu najbardziej reprezentatywnych miejsc, takich jak pergole, altany czy też otoczenie ławek i miejsc do grillowania. Do ogrodu koniecznie wybierz pachnące drzewa, ponieważ nie tylko odseparują Cię od zgiełku ulicy i dadzą cień w słoneczny dzień, ale dodatkowo przyniosą przyjemną woń.

Pachnące kwiaty wieloletnie

 • Lilak pospolity (Syringa vulgaris) – jednak wszyscy nazywają go po prostu „bez”. To dekoracyjny krzew o silnym zapachu, który dorasta nawet do 7 metrów. Wytwarza drobne kwiaty tworzące wiechy w kolorach: białym, różowym i fioletowym. Łatwo poddaje się formowaniu, dzięki czemu świetnie nadaje się na żywopłot. Gałązki bzu doskonale prezentują się w wazonach, jednak krótko zachowują nieskazitelny wygląd, odpowiednio zastosowany. Lilak ma również właściwości lecznicze, a nawet nadaje się do jedzenia. Kwitnie w maju.
krzew-o-silnym-zapachu-lilak-pospolity-czyli-bez
Powszechnie znany jako bez – lilak pospolity to krzew o silnym zapachu.
 • Lawenda (Lavandula) – roślina o drobnych, srebrno-fioletowych, pachnących kwiatach. Osiąga maksymalnie 90 cm, wytwarza wąskie liście. Rośnie w zbitych kępach, przez co świetnie wygląda jako roślina w angielskich ogrodach, kwietnikach kaskadowych lub skrzynkach. Najintensywniej pachnie w słonecznie dni. Kwitnie w lipcu i sierpniu.
pachnące rośliny do ogrodu (6)
Pachnące kwiaty lawendy wydzielają piękną woń przy każdym dotyku.
 • Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) – to krzew o silnym zapachu. Osiąga maksymalnie 3 metry wysokości, wytwarza białe kielichowate kwiaty. Podonie jak lilak pospolity dobrze sprawdza się w roli żywopłotu, jest popularną pachnącą rośliną rabatową stosowaną w przestrzeniach publicznych. Kwitnie w maju i czerwcu.
jasminowiec-wonny-ma-pachnace-kwiaty
Jaśminowiec wonny jest popularną pachnącą rośliną rabatową stosowaną w przestrzeniach publicznych.
 • Kalina angielska (Viburnum carlcephalum) – to krzew o białych, kulistych kwiatach, osiągający około 3 metry wysokości. Wytwarza silny, ale przyjemny zapach. Często spotykany jest w parach i ogrodach o mniej sformalizowanym charakterze. Kwitnie w maju.
pachnące rośliny do ogrodu (5)
Kalina angielska wytwarza silny, ale przyjemny zapach.
 • Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) – roślina dorasta do 25 metrów wysokości, wytwarza jasnozielone pierzaste liście i motylkowe kwiaty. Łatwo poznać ją już z oddali ze względu na silny, miodowy zapach. Właśnie z tego względu jest jednym z bardziej rozpoznawalnych pachnących drzew. Dobrze znosi nawet piaszczyste podłoże i gorsze warunki bytowe, przez co spotykana jest w miastach i na terenach mniej, gdzie dostęp do wody jest utrudniony. Kwitnie w maju i czerwcu.
pachnące rośliny do ogrodu (10)
Łatwo poznać robinię akacjową już z oddali ze względu na silny, miodowy zapach.
 • Lipa (Tilia) – w zależności od odmiany lipa osiąga od 20 do 40 metrów. Są to pachnące drzewa, które słyną z charakterystycznego miodowego aromatu. Często zdobi aleje, parki oraz bardziej rozległe ogrody. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
Lindenblüten
Lipy pachnące drzewa, które słyną z charakterystycznego miodowego aromatu.

Niezwykle pięknie pachnące kwiaty na rabaty

 • Hiacynt (Hyacinthus) – to niewielki, pachnący kwiat wiosenny, który osiągająca do 30 cm wysokości. Łatwo go rozpoznać ze względu na charakterystyczną formę. Najczęściej spotykane kolory to fiolet, czerwień, błękit oraz biel. Hiacynt sprawdza się w wiosennych rabatach, w skrzynkach balkonowych, w donicach. Kwitnie od marca do maja.
pachnace-kwiaty-wiosenne
Hiacynt sprawdza się w wiosennych rabatach, w skrzynkach balkonowych i donicach.
 • Lilia (Lilium) – najczęściej osiąga nie więcej niż 150 cm wysokości, wytwarzają trąbkowate kwiaty o najróżniejszych kolorach. To pięknie pachnąca roślina na rabaty, a także do bukietów. Jednak trzeba pamiętać, że aromat lilii jest na tyle intensywny, że nie każdemu przypada do gustu. Kwitnie latem.
lilia pachnące rośliny do ogrodu intensywny zapach(8)
Aromat lilii jest na tyle intensywny. Nie każdemu może przypaść do gustu.
 • Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) – osiąga nawet 2 metry wysokości, jego motylkowate liście wytwarzają grona. Najpiękniejszy zapach wydzielają odmiany ozdobne, jednak podstawowym również niczego nie brakuje. Białe, różowe i fioletowe kwiaty i pnący pokrój sprawdzają, że groszek świetnie wygląda na ogrodzeniach. Kwitnie w czerwcu i sierpniu.
 • Maciejka (Matthiola bicornis) – to filigranowa roślina o drobnych, czteropłatkowych kwiatach w kolorze fioletowym lub różowym. Najczęściej sadzona jest w skrzynkach kwiatowych na balkonach oraz bezpośrednio w gruncie jako roślina rabatowa. Warto wziąć pod uwagę, że maciejki to kwiaty pachnące wieczorem i umiejscowić je tam, gdzie najczęściej przebywa się po zmroku. Kwitnie od czerwca do września.
pachnące kwiaty maciejka
Maciejki to kwiaty pachnące wieczorem.
 • Konwalia majowa (Convallaria majalis) to niewielka roślina o kwiatach o intensywnym zapachu. Osiągająca do 20 cm wysokości. Wytwarza delikatne białe i dość duże, mięsiste liście. Sprawdza się w bukietach, jako kwit do ogrodu naturalistycznego oraz jako roślina okrywowa. Kwitnie od maja do czerwca.
 • Piwonia (Paeonia) – osiąga od 80 do 120 cm wysokości. Piwonia jest znana dzięki dużym, pierzastym kwiatom w kolorze różowym, białym, czerwonym lub żółtym. Często spotykana jest w parkach i ogrodach, a także jako kwiat cięty, sprawdź co zrobić, by bukiet w wazonie stał dłużej. Kwitnie od maja do czerwca.
pachnące rośliny na rabaty piwonia
Piwonia jest znana dzięki dużym, pierzastym kwiatom w kolorze różowym, białym, czerwonym lub żółtym.

Pachnący ogród to wyjątkowy wypoczynek

Warto zadbać, by w ogrodzie pojawiły się pachnące kwiaty. Rośliny o intensywnym zapachu nie tylko prezentują się fenomenalnie, a dodatkowo zachwycają unoszącą się dookoła przyjemną wonią. Takie dwa w jednym z pewnością sprawi, że Twoja działka stanie się ulubionym miejscem do wypoczynku.

Znasz jeszcze inne pachnące kwiaty na rabaty? Podziel się przykładem w komentarzu :).


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz