Magnolia to piękna roślina, która właśnie kwitnie. Najczęściej jest różowa, bywa też biała, kremowa oraz purpurowa. Jej kwiaty przypominają motyle o różnorakich kształtach. Wbrew pozorom nie jest tak delikatna, jak zwykliśmy myśleć!
Skąd pochodzi magnolia?
Magnolia, w zależności od odmiany jest drzewem lub krzewem, w naturalnym środowisku występuje w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. W Polsce popularna jest za sprawą oszałamiająco pięknych, pastelowych kwiatów, które pojawiają się w kwietniu i maju. Powszechnie panująca opinia, jakoby magnolia była szczególnie trudna w uprawie, jest nieco krzywdząca – to piękne drzewo wymaga jedynie odpowiedniej temperatury i podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.
Magnolia i jej dziesiątki odmian
Obecnie istnieje mnóstwo odmian magnolii, które różnią się zarówno pod względem wielkości, jak i rodzajem wytwarzanych kwiatów. Największe z nich osiągają nawet do kilkunastu metrów (Magnolia loebneri, Magnolia sprengeri), dzięki czemu świetnie prezentują się w dużych zieleńcach oraz przestrzeni publicznej, szczególnie w parkach i na skwerach. Mniejsze okazy, np. odmiana Magnolia soulangeana, dobrze wyglądają w przydomowych ogrodach.
Na rynku znaleźć można jeszcze niższe magnolie, które nie przekraczają 2,5 m (Magnolia liliflora). Karłowate odmiany lepiej prezentują się w większych grupach, najlepsze miejsce dla nich to wielkie donice w ogrodzie lub ograniczona przestrzeń publiczna (na przykład małe skwery).
Uprawa magnolii – czy to trudne?
Aby magnolia mogła w pełni rozkwitnąć, warto zapewnić jej osłonięte od wiatru, słoneczne stanowisko. Gleba powinna być przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-6). Ta piękna roślina szczególnie źle reaguje na przemarzniecie, dlatego musi być dodatkowo osłonięta torfem ogrodniczym. W okresie od marca do lipca warto wspomóc magnolię wieloskładnikowym nawozem.
Uwaga! Miejsce dla magnolii powinno być dobrze przemyślane – przesadzanie jest wysoce niewskazane ze względu na bardzo kruche korzenie.
Choroby i szkodniki magnolii
Nawet najbardziej zadbana roślina może paść ofiarą szkodników, najczęściej są to przędziorki, których aktywność objawia się powstawaniem mozaikowatych przebarwień na górnej stronie liści. Na magnolii żerować mogą również mszyce. Wszystkich niechcianych gości można skutecznie zwalczyć stosując odpowiednie preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Zaatakowane liście należy spalić, by ograniczyć ekspansję szkodników.
Magnolii dokuczają również grzyby i bakterie. Ich obecność zdradzają plamy i deformacje liści oraz pojawiające się z czasem zarodniki. Aby ograniczyć ryzyko powstania pleśni, warto unikać zraszania całej rośliny, a gdy ta już powstanie, należy bezwzględnie zastosować odpowiednie fungicydy.
Źródło zdjęć: www.pixabay.com
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]