Pomysł na… ogród wiejski

19 stycznia 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Oto druga część przeglądu najciekawszych ogrodowych stylów. Po formalnym stylu francuskim: wizyta na nieco chaotycznej, acz urokliwej wsi.

ogród rustykalnyŹródło: www.tvnmeteo.tvn24.pl

Trudno o bardziej wyrazisty kontrast. Tydzień temu zgłębialiśmy tajniki usystematyzowanego i perfekcyjnie symetrycznego stylu francuskiego (klik, by przejść do teksu), a teraz wkraczamy do zupełnie pozbawionej konwenansów zasad wsi:

ogród rustykalnyŹródło: www.ogrodiwoda.pl

Skąd wziął się styl wiejski?

Styl rustykalny najczęściej spotykany jest na tyle starych, wiejskich domów. Jest doskonałą propozycją dla romantyków i miłośników angielskiej prowincji. Dominuje w nim poczucie zupełnego nieładu: ogrom rosnących w przypadkowych miejscach roślin tworzy wrażenie lekkiego chaosu… ale to tylko pozory!

ogród rustykalnyŹródło: www.wytworniatlenu.pl

Jeśli myślisz o ogrodzie rustykalnym, możesz zapomnieć o planowaniu jego układu, ponieważ każda opcja będzie dobra. Ma być kolorowo, swojsko, zgodnie z naturą i wesoło.

Organizacja przestrzeni

…a raczej jej brak. Tak naprawdę głównym założeniem stylu wiejskiego jest iluzoryczny bałagan. Efekt beztroskiego nieładu jest dokładnie zaplanowany, a przynajmniej powinien taki być. W tym celu stosuje się rośliny jednoroczne, które pozwalają stworzyć dynamiczną oprawę w ogrodu, zmieniającą się wraz z nową porą roku.

ogród rustykalnyŹródło: www.mooseyscountrygarden.com

W ogrodzie wiejskim często stosowane jest cegła, kamień i drewno: a to w roli płotków, a to jako donice kwiatowe. Rzadko stosowane są nowoczesne materiały takie jak plastik bądź stal nierdzewna. Architektura tego ogrodu to niewielkie altanki, ławki i podpory dla roślin. Popularne są oczka wodne, jednak nie w postaci fontann, lecz sprawiających wrażenie dzikich stawów i niewielkich bajorek. Jeśli posiadasz stare narzędzia ogrodowe lub meble „po dziadkach” – przestrzeń ogrodu wiejskiego jest doskonałym miejscem na ich wyeksponowanie.

ogród rustykalnyŹródło: www.naogrodowej.pl

Kolorystyka

W ogrodzie wiejskim dominują bajeczne kolory: mnóstwo barwnych kwiatów, warzywnik, aromatyczne zioła lub owocowy sad – jest na czym zawiesić oko!

ogród rustykalnyŹródło: www.bosvigo.com

Roślinność

W przeciwieństwie do stylu francuskiego, o którym pisaliśmy wcześniej, tutaj nie znajdziemy wypielęgnowanych trawników. Pośród swobodnie rosnącej murawy często trafimy na stokrotki, koniczynę i inne mniejsze rośliny – przecież musi być różnorodnie! Rabaty tworzą bajecznie kolorowe, wszystkim chyba znane rośliny jednoczone i byliny: łubin, wrzos, krwawnik, malwa, astry, nagietki, lewkonie lub np. dziewanna. Drzewa to również okazy rodem z tradycyjnej wsi: jabłoń, wiśnia i śliwa kwitną na tyle pięknie, by stać się ozdobą rabaty.

ogród rustykalnyŹródło: www.hobby.pl

Wijące się pnącza potęgują efekt pozornego nieładu i pozwalają zagospodarować pergole. Dobrym pomysłem jest czerpanie wprost z natury: wycieczka na łąkę po kilka rodzimych gatunków jest bardzo wskazana.

ogród rustykalnyŹródło: www.pinterest.com

Zalety ogrodu rustykalnego

  • Jest bardzo tani w założeniu i utrzymaniu – nasiona pochodzą wprost z natury, a ich ewentualne kupno nie oznacza dużych wydatków
  • Może służyć jako ogród zabaw dla dzieci – to doskonałe miejsce dla początkującego ogrodnika
  • Nie wymaga tworzenia skomplikowanego projektu zagospodarowania terenu
  • Praktycznie nie wymaga pielęgnacji – lekkie poczucie chaosu jest wręcz mile widziane
  • To doskonałe miejsce na relaks nieskrępowany żadnymi zasadami – każde miejsce jest dobre na piknik

Wady ogrodu rustykalnego

  • Nasadzenie roślin jednorocznych wymaga stosunkowo dużo pracy i powtarzania jej wraz z każdym kolejnym sezonem kwitnienia
  • Utrudniona walka ze szkodnikami – nie zaleca się stosowania sztucznych środków

Dodaj komentarz