Pomysł na… ogród angielski

Pomysł na… ogród angielski

2 lutego 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Hello everyone! Jak już zauważyliście, dzisiejsze ogrodowe inspiracje czerpiemy ze szkoły angielskiej. To coś dla romantyków i miłośników nieskrępowanej natury – zobaczcie sami:

ogród angielskiŹródło: www.pinhouse.pl

Skąd wziął się styl angielski?

Ogród w stylu angielskim to propozycja dla romantyka. Zieleń sprawia wrażenie wyjętej spod kontroli i jest odpowiedzią Brytyjczyków na formalną i surową francuską szkołę aranżowania zieleni. W ogrodzie angielskim możemy dostrzec elementy zaczerpnięte z ogrodu naturalistycznego oraz wiejskiego, o którym pisaliśmy w jakiś czas temu (klik, aby zobaczyć).

ogród angielskiŹródło: www.tapeciarnia.pl

Organizacja przestrzeni

Rośliny tworzą tutaj nieskrępowany zielony gąszcz, który nie podlega żadnym zasadom i jest całkowicie wkomponowany w otaczający krajobraz. Dobrym rozwiązaniem jest obserwowanie natury: sadząc niektóre gatunki, może okazać się, że są to okazy zbyt słabe i szybko zostaną zdominowane przez inne rośliny. Nie warto ingerować: w ogrodzie pozostają tylko te sadzonki, które są optymalne dla danego środowiska – tak powstaje w pełni naturalna kompozycja.

ogród angielskiŹródło: www.onegardenatatime.biz

Co prawda rośliny w angielskim ogrodzie niekiedy wymagają podstawowej pielęgnacji, jednak nie należy przykładać do niej zbyt wielkiej wagi. Jeśli zieleń wymaga przycięcia, zróbmy to tak, by ostateczny kształt rabatki nie odbiegał daleko od swojej naturalnej formy.

ogród angielskiŹródło: www.e-aranzacje.pl

Rabaty powinny mieć kształt nieregularny, a wijące się pomiędzy nimi ścieżki – jak najbardziej zawiłe. Drzewa i krzewy również rosną swobodnie, bez większej kontroli ze strony człowieka.

Kolorystyka i roślinność

Ogród w stylu angielskim naśladuje naturę, dzięki czemu jest bardzo łaty w uprawie. Aranżując go, warto zaczerpnąć inspiracji w okolicznych lasach i na łąkach, ponieważ to właśnie rodzime rośliny sprawdzą się najlepiej. Tutaj nie ma miejsca dla wymyślnych, kolorowych, egzotycznych okazów – mogłyby one zaburzyć „dziki” charakter ogrodu.

ogród angielskiŹródło: www.e-aranzacje.pl

Co ciekawe, kwiaty ozdobne są tu jedynie dopełnieniem kompozycji. Kwitną przez chwilę, a następnie obumierają, dokładnie tak, jak dzieje się to w naturze. Dla ogrodu angielskiego charakterystyczne są róże w najróżniejszych odmianach. Rośnie tu bluszcz, wiciokrzew oraz wszelkie gatunki spotykane na łąkach: lawenda, nagietek, irys, naparstnica…

ogród angielskiŹródło: www.e-ogrodek.pl

Dzika, nieskrępowana natura gwarantuje wyciszenie i pozwala wypocząć. Dla zapewnienia relaksu niezbędny jest więc trawnik zachęcający do kilku chwil drzemki pośród zieleni.

ogród angielskiŹródło: www.naogrodowej.pl

Romantyczny charakter ogrodu doskonale kreują postarzane rzeźby lub malownicze ruiny. Fragment starego muru z cegły, czy też resztki ogrodowej altany porośnięte bluszczem pobudzają wyobraźnie. Jeśli woda – to tylko w postaci dzikiego stawu lub strumienia z licznymi kamieniami.

ogród angielskiŹródło: www.mieszkam.gratka.pl

« »

Dodaj komentarz