Nie deptać trawników? O zieleni na osiedlach

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Miasto to urzędy, sklepy, ulice, ale w przeważającej części – budynki, w których mieszkają ludzie. Każdy chce żyć jak najbardziej komfortowo. Na standard życia i wypoczynku wpływa m.in. lokalizacja budynku, jego otoczenie. Nie da się ukryć, że przy zastosowaniu zieleni ten standard można znacząco podnieść – ta jednak musi być bardziej dostępna i dostosowana do otoczenia.

Twardy orzech do zgryzienia

W kwestii zieleni miejskiej funkcjonują: dwa obozy: jeden jest zdania, że zieleń, w tym przede wszystkim trawniki, stanowią nietykalną przestrzeń, która ma cieszyć oczy. Drugi zaś, idąc wzorem z zachodu (głównie Niemiec i Wielkiej Brytanii), uznaje murawę za stworzoną dla potrzeb mieszkańców, i to oni właśnie powinni z niej korzystać – w pełnym tego słowa znaczeniu. Pikniki, drzemki na leżakach, zabawa z piłką – to właśnie w tym celu posadzono w parkach i na osiedlach trawniki! Niezależnie od tego, do która ze stron brzmi bardziej przekonująco, istnieją jednak inne problemy z „użytecznością” zieleni miejskiej – ze względów technicznych nie zawsze może być ona udostępniona mieszkańcom lub… nie istnieje przez dominujący na osiedlach i w miastach bruk.

zieleń na osiedlach kwietniki trawniki

Podstawowe problemy dotyczące zieleni osiedlowej związane są z tym, jak ją wprowadzić na małą powierzchnię lub w miejsca, gdzie przeważają nawierzchnie utwardzone – kamienne albo betonowe. Tam, gdzie przestrzeni na posadzenie roślin jest bardzo mało. Jak sprawić, by zieleń ta była efektowna i dobrze wyeksponowana? Jak ją pielęgnować? Jak uchronić przed zniszczeniem?

www.terra-pl.eu-opis-Warszawa-Praga-Kaskadowe-Konstrukcje-Kwietnikowe-model-H1200

Warszawa-Praga | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Zieleń dobrze zaplanowana

Tam, gdzie potrzeba przestrzeni dla samochodów, na przejścia, gdzie musi być zapewniony odpowiedniej szerokości przejazd dla wozów strażackich (dotyczy to przede wszystkim osiedli zamkniętych lub kamienic-studni), sprawdzają się kwietniki, które w razie potrzeby da się przesunąć, przestawić oraz takie, które można zamontować wyżej (np. na latarniach, ścianach budynków albo na balustradach). Podwórka-studnie mają często duży minus, jakim jest mała ilość docierającego światła. Jeśli jest go niewiele, to zamiast sadzić rośliny w ziemi (bo będą się 'męczyć’, gdyż słoneczne promienie do nich nie dotrą), lepiej byłoby umieścić je gdzieś wyżej, bliżej tego światła, to jest zawiesić lub postawić na wysokich konstrukcjach. To dobre rozwiązanie do zastosowania w śródmieściach, w najstarszych częściach miast, gdzie wiele jest takich pustych podwórek, na których bardzo brakuje roślin.

zieleń na osiedlach kwietniki trawniki

Gdy miejsca jest… za wiele

Nieco inna sytuacja ma miejsce w przypadku kolonii bloków. Tam bywa, że miejsca jest dużo, niekiedy nawet… zbyt dużo. Rośliny rozmieszczone są wówczas dość rzadko, albo też jest ich wystarczająco gęsto, ale kompozycja nie jest zbyt ciekawa i brakuje czegoś, co przyciągnie wzrok, skupi uwagę. W takich miejscach dobrym rozwiązaniem wydają się właśnie kwiatowe wieże, które są na tyle wysokie, że nie da się ich przeoczyć, oraz duże donice. Warte uwagi są też skrzynki, których ze względu na wysokość na jakiej mogą być zamontowane, oraz systemy mocowań, nie da się zniszczyć, zerwać ani ukraść.

zieleń na osiedlach kwietniki trawniki

Mniej znaczy więcej

Pytając mieszkańców, czego im brakuje w zieleni otaczającej ich budynki, pośród wielu innych propozycji, usłyszeć można: kwiatów. Na ogół nie da się ich wprowadzić zbyt dużo, bo koszty zakupu bywają wysokie, a następnie dochodzą jeszcze koszty pielęgnacji. Może więc lepiej zamiast w ilość, należałoby pójść w jakość? Posadzić kwiatów mniej, ale za to dobrze je wyeksponować? Ustawić nie na ziemi, ale wyżej – tak żeby były lepiej widoczne, np. w wiszących wieżach kwiatowych. Istniejące drzewa, krzewy i trawniki będą wówczas dla nich pięknym tłem.

zieleń na osiedlach kwietniki trawniki

Wizytówka osiedla

Bardzo ważnym punktem każdego osiedla, bloku czy kamienicy jest wejście. Gdy jest ładnie zaaranżowane, to stanowi nie tylko piękną wizytówkę, która wywiera wrażenie na przechodniach czy gościach, ale także oddziałuje pozytywne na samych mieszkańców. Wejście łatwo podkreślić i wyeksponować, ustawiając przy nim po obu stronach kwiatowe wieże albo mocując kwietniki wiszące, na przykład na latarniach lub ścianach klatki schodowej. Takie elementy świetnie przydadzą się również do przesłonięcia i upiększenia osiedlowej wiaty śmietnikowej.

zielona_gora_www.terra-pl.eu_28

Zielona Góra | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Identyfikacja problemów

Jak widać, wiele zależy od dokładnego przyjrzenia się osiedlowej zieleni i sprecyzowania, dzięki jakim elementom najlepiej byłoby zmienić jej wizerunek. Może się bowiem okazać, że rozwiązane zostaną problemy, które do tej pory wydawały się „nie do przeskoczenia”. I tak np. wieże kwiatowe na pewno sprawdzą się dużo bardziej niż murowane gazony. Dzięki ich mobilności, można bowiem co roku zmieniać ich usytuowanie, tworząc w ten sposób różne aranżacje. Łatwo też je opróżnić i magazynować zimą. Z kolei wiszące donice i skrzynki dużo lepiej niż te klasyczne, stosowane do tej pory, pomogą wyeksponować kwiaty, a przy tym dużo skuteczniej oprą się atakom wandali.

wieże kwiatowe terra ursynów

Warszawa-Ursynów | foto. Zdzisława Jarosz

Kwiaty na cito!

Sadzenie kwitnących roślin sezonowych w pojemnikach ma jeszcze jeden plus. Jest nim szybki efekt. Nie trzeba na niego czekać latami, tak jak w przypadku drzew czy krzewów. Sadząc rośliny w kwiatowych wieżach oraz wiszących donicach i skrzynkach, można cieszyć się zielenią nawet na zdominowanych przez beton osiedlach.

zieleń na osiedlach kwietniki trawniki

A trawniki… te chyba powinny być nieco bardziej przystępne dla mieszkańców, jak uważacie? Dajcie znać!

 

Terra Group
Autor wpisu

Planujesz ukwiecenie miasta, jednak wolisz znać zakres zmian jeszcze przed rozpoczęciem prac? Chcesz przekonać się, czy efekt w Twojej przestrzeni będzie równie dobry, jak w zaprezentowanych w tym wpisie miastach? Pomogę Ci w tym! Skontaktuj się ze mną pod adresem wizualizacje@terra-pl.eu, a szybko i bezpłatnie stworzę dla Ciebie wizualizację zmian, jakie mogą zajść w Twoim mieście.

Maciej Witowski | Architekt
wizualizacje@terra-pl.eu

zdjęcia: fotolia.com, pexels.com, pixabay.com

Dodaj komentarz