W mieście Kopernika, starówki i pierników

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Toruń – jedno z najstarszych i najbardziej „zielonych” miast w Polsce leżące w samym centrum województwa kujawsko-pomorskiego. To cel wycieczek turystów z całego kraju, którzy chcą zobaczyć miejsce, w którym Kopernik zatrzymał Słońce, poruszając Ziemię, a ponad 200-letnia obecność Zakonu Krzyżackiego odbiła swoje piętno w wyglądzie przestrzeni miejskiej.

Miasto z duszą

W samym sercu Torunia znajduje się starówka. O jej ogromnym znaczeniu kulturowym świadczy już sam fakt, że zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Turyści i mieszkańcy miasta mają okazję zobaczyć na własne oczy największy (zaraz po krakowskim) zbiór dzieł sztuki i architektury gotyckiej.

wieże kwiatowe terra toruń 6Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Coś dla smaku

Jednak tym, co cieszy się największą popularnością wśród turystów, są sławne na cały kraj pierniki toruńskie. Tradycja ich wypieku jest niemalże tak samo długa jak historia tego miasta, czyli ma prawie 700 lat! Ze względu na swoją renomę, wielu próbowało poznać ich tajną recepturę. Mimo to, aby zasmakować prawdziwych pierników, trzeba udać się do  samego Torunia…

wieże kwiatowe terra toruń 2Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

30% zieleni

Mimo że 30% powierzchni Torunia pokrywają tereny zielone, natura w przestrzeni miejskiej nie była już tak często spotykana. Istnieją parki wokół starówki, jednak kwiatów brakowało na samym rynku. Ogromny pomnik Mikołaja Kopernika, który jest jedną z atrakcji turystycznych nie posiadał żadnych dekoracji, które wyróżniałyby go na tle budynków.

wieże kwiatowe terra toruń 8Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Podobnie sytuacja wygląda z otoczeniem Urzędu Marszałkowskiego i znajdującym się przy nim pomnikiem Władysława Raczkiewicza, marszałka Senatu II Rzeczypospolitej Polskiej i pierwszego prezydenta na uchodźstwie. Ogromna przestrzeń przed Urzędem sprawiała wrażenie pustej. Przełamanie tej dominacji monotonnych barw było konieczne.

wieże kwiatowe terra toruń 7Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Toruń w rozkwicie

Toruń dosłownie rozkwitł po wprowadzeniu Kaskadowych Konstrukcji Kwietnikowych. Włodarze miasta zdecydowali się na cztery modele, w tym jeden wiszący do zamontowania na lampach. Wraz z najwyższą wieżą kwiatową H2400 pojawiły się w okolicy pomnika Kopernika na rynku.

wieże kwiatowe terra toruń 5Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Modele H1200 oraz H2000 udekorowały przestrzeń publiczną przed Urzędem Marszałkowskim. Ukwiecenie biało-czerwonymi kwiatami podkreśliło patriotyczny charakter tego miejsca oraz pomnika Raczkiewicza. W ten sposób obie przestrzenie zyskały nowy wygląd.

 

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz