Kwietniki sezonowe – Wieże Kwiatowe na 4 pory roku

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Najlepsze rozwiązania to takie, które dają mnogość zastosowań niezależnie od sytuacji. Zwykłe kwietniki spełniają swoje zadanie, ale tylko w okresie letnim… Właśnie dlatego warto wybrać Wieże Kwiatowe, których funkcjonalność pozwala poprawiać estetykę przestrzeni publicznych, a także ogrodów czy tarasów nieustannie przez cały rok.

Kwietniki sezonowe – inwestycja, która się opłaca

Każda przestrzeń publiczna powinna być wyposażona w ławki, śmietniki. Jednak żeby mieszkańcy chcieli z nich korzystać, należy zadbać o wystrój otoczenia. Niezależnie czy jest to plac, deptak, skwer, patio, park, aleja bez odpowiednio dobranej roślinności, zaprojektowany teren rekreacyjny, może okazać się bezużyteczny. Dlatego takie miejsca zawsze potrzebują klombów, drzew lub donic, dzięki którym tam, gdzie naturalne podłoże zostało przykryte nawierzchnią, będzie można wprowadzić zielony akcent.

Wieże Kwiatowe to niezwykły element małej architektury. Na pierwszy rzut oka to po prostu wielopiętrowa donica kaskadowa. Jednak dzięki swojej wytrzymałej metalowej konstrukcji przetrwa na zewnątrz cały rok – nawet przy kapryśnej, deszczowej jesieni, a następnie srogiej zimie. Brak konieczności magazynowania pozwala na spore oszczędności, które można przeznaczyć na zmianę roślin w zależności od pory roku i tym samym uczynić z Wież Kwiatowych wielofunkcyjne kwietniki sezonowe.

To nie koniec dobrych informacji, Wieże Kwiatowe udekorowane odpowiednio do okazji, ograniczają koszty zakupów dodatkowych ozdób świątecznych bożonarodzeniowych czy wielkanocnych. Kwietniki sezonowe na pewno zostaną dekoracją miejską na wiele lat i nigdy się nie znudzą. Aranżacja może się zmieniać 4 razy w roku, a dzięki różnym kompozycjom, doborze roślinności i kolorów zawsze będą prezentować się zupełnie inaczej niż wcześniej. Zobacz, jak mogą wyglądać Wieże Kwiatowe wiosną, latem, jesienią i zimą. 

Wiosna – Wieże Kwiatowe udekorowane bratkami

To początek corocznego cyklu kwitnienia, a jednocześnie doskonały moment na pojawienie się pierwszych roślin w przestrzeni miejskiej. Oczywiście w tym okresie nie ma mowy o stworzeniu bujnej Wieży Kwiatowej, której konstrukcja całkowicie zostanie przysłonięta gęstymi kwiatami. Kwietniki sezonowe przede wszystkim ukwieca się bratkami, które idealnie radzą sobie wiosną – kiedy to temperatury bywają zupełnie nieprzewidywalne. Na szczęście fiołki ogrodowe występują w wielu odmianach. Różnobarwne kwiaty poszerzają możliwości ukwiecenia. 

Oprócz najpopularniejszego gatunku można też zdecydować się na stokrotki pomponowe czy niezapominajki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kwietniki sezonowe na wiosnę przystroić we wszystkie wymienione rośliny, dzięki temu osiągniesz bogato zdobioną kompozycję. Taka aranżacja z pewnością przyniesie radość mieszkańcom i będzie informować o nadchodzącym okresie letnim. 

Lato – najlepszsy czas dla kwietników sezonowych

Lato to moment, w którym Wieże Kwiatowe stają się jednymi z największych atrakcji przestrzeni miejskiej. Wprost nie sposób przejść obok nich obojętnie. W okresie letnim kwitnie większość gatunków ozdobnych. Ze względu na różnorodność dostępnych rozwiązań, letnie ukwiecenie miasta można zrealizować na setki sposobów: wprowadzając rośliny na rynki, place, deptaki, a nawet na latarnie i elewacje. 

Najczęściej wybierane kwiaty to surfinia, pelargonia, begonia, ipomea. Są to gatunki roślin, które nie tylko świetnie prezentują się posadzone w Wieżach Kwiatowych przez cały okres letni, ale też nie sprawiają wielu problemów. Kwietniki sezonowe można ozdobić tylko jednym typem kwiatów lub odpowiednio dobrać różne gatunki, by uzyskać niecodzienną kompozycję. Jeśli nie czujesz się specjalistą w tej dziedzinie, koniecznie zajrzyj do menu ukwieceń. Dzięki niemu Twoje Wieże Kwiatowe zawsze będą prezentować się olśniewająco.

Jesień – to nie koniec kwiatów na kwietnikach sezonowych

Jesienią kwiaty tracą swój urok? Nic bardziej mylnego! To najlepszy czas, aby ozdobić kwietniki sezonowe najbardziej odpornymi roślinami, na których kapryśna pogoda nie robi żadnego wrażenie. To tej grupy zaliczają się: kapusta ozdobna, wrzos i chryzantema. 

Wieże kwiatowe obsadzone tymi mniej popularnymi, aczkolwiek efektownymi gatunkami pozwalają przedłużyć obecność koloru i natury w przestrzeniach publicznych nawet do pierwszych przymrozków, a nawet dłużej. Jesienne ukwiecenia potrafią przetrwać całą zimę i przy tym wciąż prezentować się dobrze.

Innym kreatywnym pomysłem, by stworzyć niesamowitą, jesienną kompozycję jest przyozdobienie kwietników sezonowych w naturalne dekoracje kojarzące się z tą porą roku, takie jak dynie czy kolby kukurydzy. Niektóre miasta decydują się też na aranżacje Wież Kwiatowych w klimacie Halloween. 

Zima – choinki z kwietników sezonowych

Mroźna pora roku również może być efektowna – co prawda trudno o gatunki, które dobrze zniosą ujemne temperatury, jednak to nie powód, dla którego kwietniki sezonowe musiałyby znikać z miast. Każdy poziom Wieży Kwiatowej można wypełnić gałązkami świerku. Dzięki temu powstanie bardzo oryginalna dekoracja przypominająca choinkę. Dla jeszcze lepszego efektu kwietniki sezonowe można przyozdobić kokardami. 

To nie jest jedyny sposób, by w dosłownie kilka chwil kwietniki sezonowe przemieniły się w świąteczną choinkę. Nakładki na Wieże Kwiatowe z kolekcji TerraChristmas pozwalają szybko przysłonić metalową konstrukcję. Są one w kształcie stożka i mają na sobie przyczepione światełka oraz ozdoby, dlatego finalny efekt osiąga się naprawdę bardzo szybko. Nieco więcej o tym magicznym świątecznym sposobie odmieniania kwietników sezonowych przeczytasz w naszym wpisie o nakładkach świątecznych.

Kwietniki sezonowe w Świnoujściu

Na początku może się wydawać, że to niemożliwe, aby kwietniki sezonowe prezentowały się inaczej o każdej porze roku i dodatkowo ukwiecenia nie powtarzały się w kolejnych latach. Jesteśmy przekonani, że jest to do zrobienia, ponieważ już od dawna obserwujemy miejsca, gdzie umieszczone są Wieże Kwiatowe. Są miasta, które opanowały tę sztukę do perfekcji, dzięki czemu zieleń w przestrzeni publicznej staje się tam niezwykłą atrakcją turystyczną. Co dodatkowo zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, czy to podczas spaceru w parku, czy zwiedzania bardziej zurbanizowanych terenów.

Wyjątkowym przykładem jest Świnoujście. Nieduże miasto położone nad morzem przy zachodniej granicy Polski. Jego gospodarka w głównej mierze opiera się na działalności turystycznej i uzdrowiskowej, dlatego w przypadku architektury krajobrazu aspekty estetyczne są niezwykle istotne. Włodarze Świnoujścia dbają o to, żeby reprezentatywne tereny, takie jak Plac Wolności czy Park Zdrojowy przyciągały turystów. Jak się okazuje do tego zadania, świetnie nadają się kwietniki sezonowe. 

Plac Wolności

Plac Wolności w Świnoujściu stanowi główny punkt miasta. Wcześniej pełnił funkcję węzła komunikacyjnego. Jednak po wielkiej modernizacji, która miała miejsce w 2013 roku, zmienił się w przyjazną dla mieszkańców i turystów przestrzeń rekreacyjną z fontanną, ławkami oraz leżakami, a także mnóstwem zieleni w donicach i kwietnikach sezonowych. Jest to pierwsze miejsce, gdzie możemy zobaczyć, jak w ciągu całego wielu lat prezentowały się dekoracje w Wieżach Kwiatowych.

Plac Wolności z innej perspektywy

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy to stały punkt na mapie turystycznej w Świnoujściu, ale też doskonałe miejsce służące do odpoczynku dla mieszkańców. Rozpościerający się na prawie 58 hektarów teren łączący dziko rosnącą przyrodę z pielęgnowaną przez miejskich ogrodników roślinność. Między innymi można tam zobaczyć rozlegle dywany kwiatowe, fontanny, a także kwietniki sezonowe.

Kwietniki sezonowe upiększają miasta

Wieże Kwiatowe to świetne, uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli wprowadzić roślinność do przestrzeni publicznej. Wielopoziomowa donica daje setki możliwości aranżacji, dzięki czemu kwietniki sezonowe przez wiele lat będą cieszyć oko i stanowić niezwykłą atrakcję.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz