Czy stary, niesprawny rower, który kurzy się gdzieś w piwnicy czy na strychu nadaje się tylko na złom? Oczywiście, że nie. Można oddać go w ręce mechanika, który dokładnie go przejrzy. Następnie przy odrobinie (czasami nieco większej) czasu i wkładu pieniężnego przywróci go do stanu używalności. Jednak, co jeśli wcale nie potrzebujesz kolejnego jednośladu, ponieważ zdecydowałeś się już na nowy model lub w ogóle nie używasz takiego środku transportu. Sprawny i odnowiony rower nadaje się do sprzedaży, ale czy wszystkie te kroki, warte są zachodu?
Dla wszystkich osób, które stoją przed dylematem, co z zalegającym jednośladem, mamy niecodzienny pomysł – rower kwietnik. Jest to niezwykle oryginalna ozdoba do ogrodu, którą z naszą pomocą możesz stworzyć samodzielnie.
Kwietniki z roweru – moda na upcycling
Wykonanie kwietnika z roweru idealnie wpisuje się w tematykę upcyclingu, który zwiększa popularność w galopującym tempie. Jest to zagadnienie wiążące się z wszystkim znanym recyklingiem, czyli przetwarzaniem materiału, aby można było go ponownie wykorzystać. Różnica polega na tym, że przedmiot poddany upcyclingowi zyskuje nową funkcjonalność, a przy tym zwiększa się jego wartość. Tak jak w naszym przypadku stary, zużyty rower, który wcześniej służył jako środek transportu, zmienia się w jedyną w swoim rodzaju ozdobę do ogrodu.
Do przykładów upcyclingu można też zaliczyć wykonanie rabat z opon, mebli z palet czy wiszących kwietników z rynien. To tylko kilka pomysłów, które mogą urozmaicić zewnętrzną przestrzeń związanych z roślinnością. Jeśli chodzi o wnętrza, można pokusić się o stworzenie kwietnika ze starej drabiny, doniczek z puszek aluminiowych czy lasu w słoiku, więcej na ten temat znajdziesz we wpisie o ogródkach zamkniętych w szkle.
Rower w ogrodzie
Dlaczego poddanie jednośladu upcyclingowi, aby stworzyć rower kwietnik to według nas najlepsze rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że jest to prosty, a zarazem efektowny projekt. Wystarczy poświęcić tylko trochę czasu, by osiągnąć wspaniały rezultat i cieszyć się ogromem plusów:
- jednoślad zyska drugie życie i nie będzie zalegał w piwnicy,
- kwiaty na zewnątrz będą odpowiednio wyeksponowane,
- Twój ogród przyciągnie uwagę wszystkich gości,
- sąsiedzi zazdrośnie będą łypać zza płotu,
- Ty z dumą będziesz mógł opowiadać, że ta unikalna ozdoba do ogrodu jest dziełem Twoich rąk.
Wykonanie kwietnika z roweru to dobry pretekst do wspólnego spędzania czasu z rodziną, szczególnie z dziećmi. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni możliwością wzięcia udziału w tak kreatywnym zajęciu. Dodatkowo rower kwietnik może stać się pierwszym krokiem do odnalezienia nowej pasji związanej z upcyclingiem. I od tego momentu Twoja przestrzeń wypełni się bezcennymi, własnoręcznie wykonanymi przedmiotami.
Jak zrobić kwietnik z roweru?
Chociaż może się wydawać, że projekt pt. „Rower kwietnik”, to skomplikowane zadanie, wcale tak nie jest. Do stworzenia ozdoby do ogrodu nie będziesz potrzebować skomplikowanych narzędzi. A jeśli jesteś typem chomikującym różne przedmioty, najprawdopodobniej znaczna część potrzebnych przedmiotów leży, gdzieś w piwnicy czy na strychu.
Zanim ochoczo podwiniesz rękawy i zabierzesz się do pracy, na początek przemyśl, jak chcesz, by Twój rower kwietnik wyglądał. W przypadku zadań DIY (ang. Do it Yourself – zrób to sam) możesz zadecydować o wszystkich nawet najmniejszych aspektach. Po pierwsze zastanów się, na jaki kolor pomalować jednoślad, czy wybrać jedną, czy kilka farb. Po drugie, ile doniczek na nim umieścisz, jak je zamontujesz, jakie kwiaty posadzisz, a także czy zamierzasz zabezpieczyć jednoślad przed kradzieżą, czy nie. Sporo aspektów do uwzględnienia, ale na szczęście ze wszystkim Ci pomożemy.
Oto co będzie Ci potrzebne do stworzenia kwietnika z roweru:
- rower – może być stary i zdezelowany, a nawet bez pozwalających na ruch części, jeśli nie jesteś szczęśliwym właścicielem takiego jednośladu, najlepiej udaj się na pchli targ lub poszukaj na aukcjach w Internecie, można tam znaleźć idealne do tego celu egzemplarze za grosze,
- doniczki, kosze na kwiaty – w tym przypadku możesz sięgnąć po zalegające skrzynie balkonowe, kosze po upominkach prezentowych, których nie ma do czego wykorzystać, a żal wyrzucić lub kupić gotowe pojemniki na roślinny – wszystko zależy od Twojego indywidualnego projektu,
- elementy, dzięki którym przymocujesz doniczki do jednośladu, np. drut, trytytki.
- farba – potrafi zdziałać cuda i całkowicie odmieni to jak będzie się prezentować rower kwietnik,
- łańcuch z kłódką lub zapięcie do roweru – jeśli obawiasz się kradzieży lepiej zabezpieczyć ozdobę do ogrodu.
Jak pomalować rower bez rozkręcania?
Rower nie będzie już służył do przemieszczenia, dlatego nie potrzebuje profesjonalnego malowania. Z tego względu możesz pominąć skomplikowane rozkręcanie jednośladu na pojedyncze części i po prostu przy użyciu farby w spreju wykonać szybką metamorfozę. By to się udało, trzeba odpowiednio przygotować stanowisko, siebie i oczywiście rower.
Stanowisko do pracy – farba w spreju pozwala na szybkie rozprowadzenie substancji, jednak rozpylony barwnik oprócz na rower może trafić w miejsca, które niekoniecznie chcesz pomalować. Dlatego przed przystąpieniem do pracy zabezpiecz otaczającą Cię przestrzeń np. folią malarską czy kartonem.
Chroń siebie – malowanie farbą w spreju jest proste, ale trzeba zachować pewne środki bezpieczeństwa. Najważniejsze, aby nie zrobić sobie krzywdy, dlatego czynność przeprowadź w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub po prostu na dworze. By nie ubrudzić ulubionych ubrań, przebierz się w odzież roboczą, na ręce załóż rękawiczki – ochronią Cię przed godzinami spędzonymi na próbie domycia farby.
Jednoślad – przed malowaniem rower należy oczyścić z wszelkiego brudu. Na samym początku umyj wszystkie elementy wilgotną szmatką z detergentem (lub, opcja dla leniwych, wykonaj rowerową kąpiel za pomocą szlauchu, woda powinna mieć duże ciśnienie), a następnie przetrzyj dodatkowo części jednośladu acetonem, rozpuszczalnikiem lub benzyną ekstrakcyjną. Na odtłuszczonej powierzchni farba będzie się lepiej i dłużej trzymać.
Gdy wszystko jest prawidłowo przygotowane, możesz przystąpić do pracy. W przypadku większości farb w spreju konieczne będzie nałożenie kilku warstw (przynajmniej dwie). Rower kwietnik możesz pomalować w całości razem z oponami, szprychami, łańcuchem lub skupić się tylko na metalowych częściach. Taśma malarska, piórka czy kwiaty pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalny wzór. Jeśli chcesz zastosować kilka kolorów, przygotuj mały kawałek kartonu, którym osłonisz fragmenty jednośladu, które nie zamierzasz pokrywać innym barwnikiem.
Gdy osiągniesz już pożądany efekt, wstrzymaj się z kolejnymi czynnościami aż do całkowitego wyschnięcia roweru. Z reguły potrzebne są 24 godziny, ale najlepiej sprawdzić informacje zawarte na opakowaniu farby w spreju.
Gdzie umieścić donice?
Specjaliści projektujący napędzane siłą mięśni jednoślady nie zdają sobie sprawy, że konstrukcja nie tylko idealnie nadaje się do poruszania, ale też posiada mnóstwo miejsc, do których można przymocować doniczki czy kosze, by stworzyć rower kwietnik. Najbardziej popularnym, a przy tym najłatwiejszym do montażu miejscu na pojemniki na rośliny, jest bagażnik tylni i przedni.
Niektóre modele rowerów na wyposażeniu mają metalowy lub wiklinowy pojemnik, w takim przypadku wystarczy włożyć do niego rośliny w doniczkach produkcyjnych. Taki koszyk możesz wyłożyć folią i bezpośrednio w nim posadzić rośliny. Tylny bagażnik rowery może pomieścić nawet skrzynię balkonową. Te dwa miejsca pozwolą Ci w łatwy i szybki sposób stworzyć rower kwietnik w ogrodzie.
Jednak jeśli zależy Ci na bujnej ozdobie do ogrodu, potrzebujesz zorganizować dodatkową przestrzeń na kwiaty. Przygotowaliśmy kilka naszych pomysłów:
- zdemontuj siodełko, a w jego miejsce wstaw np. wiklinowy kosz,
- na ramie świetnie będą się prezentować doniczki wyposażone w metalowy stelaż, specjalne zawieszki czy haki.
- metalowe kosze można przymocować do praktycznie każdego elementu konstrukcji – koło, pedały, kierownica.
Jakie kwiaty będą najlepsze?
Ze względu na to, że kwiaty będą uprawiane w pojemniku, rower kwietnik będzie doskonałym miejscem dla wszelkich roślin balkonowych.
Bardzo dobrze będą prezentować się gatunki zwisające: pelargonie, surfinie, begonie, lobelie zwisające, komarzyce, które będą dodatkowo pełnić bardzo ważną funkcję w ogrodzie – odstraszać insekty. Sprawdź, jakie jeszcze inne rośliny sprawią, że problem z uporczywymi komarami zniknie na zawsze. Oprócz tego możesz postawić na lawendę, żurawki, goździki, brunnery, fiołki motylkowe.
W zasadzie jeśli chodzi o kwiaty, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Jednak pamiętaj, aby przy dobieraniu gatunków zwrócić uwagę na ich wymagania i dobrać je odpowiednio do stanowiska, w jakim będzie umieszczony kwietnik rower. Jest to kluczowe, żeby rośliny zdrowo rosły i miały piękne kwiaty.
Rower kwietnik jako street art
Rower kwietnik świetnie sprawdza się jako ozdoba do ogrodu, ale często takie dekoracje można spotkać w przestrzeni publicznej, na deptakach czy rynkach miast, np. przy wejściu do sklepu czy kawiarni. Wtedy są one dziełem właścicieli lokalu i najczęściej nawiązują do klimatu, jaki tam panuje. Intrygują przechodniów i tym samym zachęcają do wejścia do środka.
Czasami rower kwietnik powstaje dzięki kreatywnym duszom, dla których marniejący w oczach, porzucony jednoślad przypięty do słupa miejskiego posiada ogromny potencjał artystyczny. Dlatego przy odrobinie pracy rower bez właściciela staje się ciekawą ozdobą i nieodłącznym elementem miejskiej tkanki, który doskonale wpisuje się w sztukę uliczną zwaną street artem.
Niecodzienna ozdoba do ogrodu
Nie ulega wątpliwości, że rower kwietnik to niecodzienna i oryginalna ozdoba do ogrodu. Pomaga wyeksponować rośliny, a przy tym bezużyteczny przedmiot zmienia się w samodzielnie wykonaną dekorację. Warto spróbować swoich sił w tym projekcie, ponieważ jest naprawdę prosty, a efekt, jaki można osiągnąć, zapiera dech w piersiach. Mamy nadzieje, że nasz wpis zainspiruje Cię do działania.
Wykonałeś rower kwietnik lub inny projekt DIY, pochwal się w komentarzu!
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]