Jak działają ample kwiatowe?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wiszące kwietniki miejskie, znane również jako ample kwiatowe, przypominają pokrytą bujnymi roślinami kulę. Co jednak stoi za tak imponującym efektem? Jaki jest sekret tego, że montowana na latarniach dekoracja jest tak popularnym rozwiązaniem w aranżowaniu polskich miast?

Ampla – co to jest?

Wg słownika ampla to płytki abażur na lampkę w kształcie płytkiej miski. Jednak nazwa ta przyjęła się też do określania wiszącego kwietnika wypełnionego zwisającymi roślinami, które tworzą efekt kwitnącej kuli. Rozwiązanie równie chętnie stosowane jest na balkonach, tarasach, ale też w przestrzeniach publicznych. W zaciszu domowym do stworzenia ampli kwiatowej wystarczy wisząca doniczka z wieszakiem. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o miasta. Ample z reguły pojawiają się na latarniach ulicznych, a żeby zamontowana na nich kwiatowa dekoracja była stabilna i sprawdzała się w każdych warunkach pogodowych, potrzebna jest naprawdę przemyślana i wytrzymała konstrukcja. 

Ample kwiatowe Terra

Najlepsze rozwiązania należy chronić, by nie zostały skopiowane przez nieuczciwych producentów. Właśnie dlatego ample kwiatowe Terra opatrzono szeregiem patentów, które gwarantują najwyższą jakość wykonania i zapewniają doskonały efekt dekoracyjny. Tym, co wyróżnia wiszące kwietniki jest ich pierścieniowa budowa. Każdy z nich posiada od jednego do nawet trzech poziomów, które zmniejszają się ku górze. Taka konstrukcja sprawia, że posadzone w amplach kwiaty tworzą doskonały efekt kuli. Im więcej pierścieni, tym ample będą się prezentować bardziej okazale. Dzięki temu nawet w przypadku wysokich lamp i dużych przestrzeni nie będzie możliwe przegapienie wiszących kwietników.  

ample kwiatowe-kwietniki miejskie terra (1)
Ample kwiatowe na lampach w przestrzeni miejskiej.

Co ważne, stalowa konstrukcja ampli kwiatowych jest odporna na rdzę, a solidne mocowanie i budowa dedykowana dla specyficznej infrastruktury sprawia, że podwieszana dekoracja zawsze będzie się mocno i stabilnie trzymać lampy niezależnie od warunków pogodowych.

Ample na latarniach 

Latarnie różnią się od siebie, średnicą słupka czy wysokością. W przypadku ampli Terra nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ posiadają one cały wachlarz mocowań. Dodatkowo lampy miejskie nie zawsze zachwycają estetyką, ale ich regularne rozmieszczenie stwarza doskonałe warunki do wprowadzenia roślinności do nawet najbardziej zabetonowanych miejsc. Ample można umieścić na dowolnej wysokości, dzięki temu z łatwością można zasłonić mniej atrakcyjne fragmenty latarni i uzyskać przepiękny efekt, który robi szczególne wrażenie w przypadku długich ciągów komunikacyjnych – deptaków, rynków, głównych ulic, zobacz wpis o ulicy Piotrowskiej w Łodzi. 

Montaz ampli kwiatowych - Kompleksowa Usługa Zielona Góra
Montaż ampli kwiatowych na latarniach.

Zdrowe kwiaty to piękne ample

Imponująca dekoracja jest rezultatem doskonałych warunków, w jakich wzrastają kwiaty. Tylko dolny pierścień ma dno, dlatego system korzeniowy roślin ma wystarczająco dużo miejsca na rozwój. Otwarta struktura sprawia również, że dostarczana do kwietnika woda rozprzestrzenia się swobodnie. Tym samym zmniejsza ryzyko przelania, które może doprowadzić do gnicia roślin.

ample kwiatowe - wiszace kwietniki Kompleksowa Usługa Zielona Góra
Deptak prezentuje się o wiele lepiej z latarniami przystrojonymi amplami kwiatowymi.

Rozwiązanie, które się sprawdza

O tym, jak działają ample kwiatowe w praktyce, przekonało się już wiele polskich miast: przykład ciekawego zagospodarowania latarni dały już takie miejscowości jak: Świebodzin, Zielona Góra, Złotoryja, Trzebnica, Pabianice. Sezon wiosenny za pasem, czas więc, by do grona pięknie ukwieconych dołączyły kolejne miasta!

Doskonały sposób na kwiaty w mieście

Konieczność zapewnienia komfortowej komunikacji sprawia, że współczesna przestrzeń miejska najczęściej jawi się często jako pokryta betonem, pozbawiona natury pustynia. Eliminacja rabat i trawników sprawia, że wprowadzenie kwiatów staje się niemal niemożliwe – a ich obecność jest przecież tak pożądana przez mieszkańców! W takie sytuacji ample kwiatowe idealnie się sprawdzają. Montowane na latarniach roślinne kule doskonale łagodzą surowość miejskiej architektury.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz