Jak działają ample kwiatowe?

20 stycznia 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wiszące kwietniki miejskie, znane również jako ample kwiatowe, przypominają pokrytą bujnymi roślinami kulę. Co jednak stoi za tak imponującym efektem?

kwietniki miejskie terra (7)Foto: www.wiezekwiatowe.pl

Jaki jest sekret tego, że montowana na latarniach dekoracja jest tak popularnym rozwiązaniem w aranżowaniu polskich miast?

Zagospodarowanie miejsc bez natury

Konieczność zapewnienia komfortowej komunikacji sprawia, że współczesna przestrzeń miejska najczęściej jawi się często jako pokryta betonem, pozbawiona natury pustynia. Eliminacja rabat i murawy sprawia, że wprowadzenie kwiatów staje się niemal niemożliwe – a ich obecność jest przecież tak pożądana przez mieszkańców! Aby załagodzić surowość miejskiej architektury, warto postawić na ukwiecenie ponad poziomem chodników: ample kwiatowe są montowane na latarniach i słupach, gdzie tworzą efekt kolorowej kuli.

kwietniki miejskie terra (1)Foto: www.wiezekwiatowe.pl

Montaż na latarni

Nie każda miejska latarnia zachwyca estetyką i nie każdy plac gwarantuje przestrzeń dla naturalnie rosnących kwiatów… ale każdy z nich wyposażony jest w latarnie. Możliwość montażu na lampach sprawia, że ample kwiatowe pozwalają wyeliminować problem braku natury w problematycznych przestrzeniach. To również ciekawy sposób na to, by zasłonić mniej atrakcyjne fragmenty miejskich lamp. Co ważne, stalowa konstrukcja jest odporna na rdzę, a solidne mocowanie i budowa dedykowana dla specyficznej infrastruktury sprawia, że podwieszana dekoracja nie jest zagrożeniem dla przechodniów.

Kompleksowa Usługa Zielona GóraFoto: www.wiezekwiatowe.pl

Opatentowana Kaskadowa budowa

Najlepsze rozwiązania należy chronić, by nie zostały skopiowane przez nieuczciwych producentów. Właśnie dlatego ample kwiatowe Terra opatrzono szeregiem patentów, które gwarantują najwyższą jakość wykonania i zapewniają doskonały efekt dekoracyjny. Tym, co wyróżnia wiszące kwietniki jest ich pierścieniowa budowa: kolejne elementy dekoracji tworzą kaskadę o otwartym przekroju i zróżnicowanych poziomach, które po ukwieceniu gwarantują efekt pokrytej kwiatami kuli.

Kompleksowa Usługa Zielona GóraFoto: www.wiezekwiatowe.pl

Podlewanie i rozwój

Imponująca dekoracja jest rezultatem doskonałych warunków, w jakich wzrastają kwiaty. Tak innowacyjna budowa to duża powierzchnia wzrostu dla systemu korzeniowego: mogą one rozrastać się w dowolnych kierunkach. Otwarta struktura sprawia również, że dostarczana do kwietnika woda rozprzestrzenia się swobodnie, przyczyniając się do doskonałej kondycji roślin.

Kompleksowa Usługa Zielona GóraFoto: www.wiezekwiatowe.pl

Godni naśladowania

O tym, jak działają ample kwiatowe w praktyce, przekonało się już wiele polskich miast: przykład ciekawego zagospodarowania latarni dały już takie miejscowości jak: Świebodzin, Zielona Góra, Złotoryja, Trzebnica, Pabianice. Sezon wiosenny za pasem, czas więc, by do grona pięknie ukwieconych dołączyły kolejne miasta!

Kompleksowa Usługa Zielona GóraFoto: www.wiezekwiatowe.pl

wiszące konstrukcje kwietnikowe, ampleFoto: www.wiezekwiatowe.pl

Świebodzin wiszące konstrukcje kwietnikowe, ampleFoto: www.wiezekwiatowe.pl

kwietniki miejskie terra (12)Foto: www.wiezekwiatowe.pl

kwietniki miejskie Terra GostyńFoto: www.wiezekwiatowe.pl

WadowiceFoto: www.wiezekwiatowe.pl

Oświęcim
Foto: Piotr Wilk

kwietniki miejskie terra (8)Foto: www.wiezekwiatowe.pl