Kwiecisty sznur pereł w Łodzi

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Tylko jedno miasto może znajdować się w samym środku naszego kraju. Tylko jedno posiada najdłuższą handlową ulicę w Europie. I tylko jedno może być na tyle odważne, aby przystroić się kwiecistym sznurem pereł.Łódź – miasto fabryk i Tuwima. Poeta pisał „Kocham twych ulic szarzyznę mdłą”, ale dziś Łódź jest inna, zmieniła się, wydelikatniała. Zaświadcza to jedna z najdłuższych handlowych ulic w Europie – ulica Piotrowska. Miejsce pamięci pokoleń o latach minionych, przestrzeń bogata w symbolikę.

Niegdyś stanowiła centralną oś, wokół której rozwijało się miasto. Jednak po ostatniej wojnie ulica podupadła. Dopiero w latach 90. rozpoczęto stopniową rewitalizację, która polegała na zamknięciu ulicy dla samochodów i tramwajów. Na drodze wyłożono kostkę oraz odnowiono zaniedbane kamienice i pałacyki. Efekt był od razu widoczny, miasto stało się bardziej przyjazne dla mieszkańców. Brakowało tylko nadać mu nietypowy charakter. Dlatego władze postawiły na naturę. Wprowadzając rewolucyjny i wyjątkowy projekt ukwiecenia.

kwiaty w mieście Łódź1Źródło: Archiwum Terra

Kompleksowe rozwiązanie

Projekt wykonany w Łodzi to przykład powiązania odważnej realizacji koncepcji z wyjątkowym miejscem. Władze miasta poszukiwały niestandardowego rozwiązania problemu ukwiecenia Piotrkowskiej. TERRA zaproponowała unikalny ze względu na skalę oraz wykorzystane rośliny, projekt instalacji na latarniach ulicznych kaskadowych konstrukcji kwiatowych. Obejmował on wykorzystanie opatentowanego przez TERRA model kwietnika wiszącego na 150 latarniach. Konstrukcja o wysokości 55 cm składa się z 3 pierścieni, które mogą być obsadzane ok. 30 sadzonkami, które w pełnym ukwieceniu dadzą niesamowity efekt kwiecistej kuli.

Zaprezentowane przez firmę wirtualne symulacje końcowych efektów, spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem władz Łodzi. „O wyborze konstrukcji wieszanych na latarniach i wzoru ukwiecenia zadecydowały przede wszystkim walory estetyczne. Odmienność od klasycznych rozwiązań była dodatkowym atutem rozwiązania” – mówi Maciej Winsche, dyrektor łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu – instytucji, która była inwestorem projektu.

Miasto ogłosiło przetarg na realizację projektu, który wygrała TERRA. Proponując Kompleksową Usługę obejmującą dostarczenie konstrukcji, ukwiecenie ich oraz instalację i utrzymanie. Firma wystąpiła jako dostawca konstrukcji oraz koordynator projektu. W zakresie ukwiecenia konstrukcji współpracowała z wiodącym w Polsce producentem materiału roślinnego – firmą Plantpol, a pielęgnację kwiatów powierzono Łódzkiemu Przedsiębiorstwu Ogrodniczemu.

kwiaty w mieście Łódź9Źródło: Archiwum Terra

Spełnione oczekiwania

Po trwających ponad dwóch miesiącach przygotowań, w trakcie których w zaciszu szklarń Plantpolu kwiaty rozrastały się w kwietnikach, w połowie czerwca, w ciągu zaledwie jednego dnia, konstrukcje zostały zamontowane na wszystkich latarniach. Dobrze zaplanowana współpraca pomiędzy fachowcami z różnych branż przyniosła niesamowity efekt w postaci kwiecistych kul, zdobiących miejskie lampy.

„Założenia, jakie przyjęliśmy z chwilą podejmowania decyzji, zostały osiągnięte, a nawet przekroczone. Efekt jest rewelacyjny. Dostrzegają to fachowcy od miejskiej zieleni, ale – mam nadzieję – także mieszkańcy i turyści”mówi Maciej Winsche.

Produkt TERRA cechuje się najwyższą jakością wykonania i trwałością „Decyduje o tym najnowocześniejsza metoda obróbki – technika laserowego cięcia elementów oraz zabezpieczenie przed korozją poprzez ocynkowanie. Dlatego wszystkie nasze produkty objęte są 3-letnią gwarancją. W momencie wykrycia usterki, serwisanci dokonują naprawy produktu w wyznaczonym przez klienta miejscu lub wymieniają go na nowy”

– tłumaczy Bogusław Albinowski.

kwiaty w mieście Łódź2Źródło: Archiwum Terra

Fantastyczny końcowy rezultat docenili nie tylko mieszkańcy Łodzi! Ulica Piotrowska ukwiecona przez firmę Terra, rok temu zwyciężyła w plebiscycie „Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View”. W głosowaniu udział wzięło ponad 115 tys. Internautów z całej Polski.

Dokładnie wiosną 2010 roku Architekci Krajobrazu firmy Terra opracowali bezpłatnie koncepcję ukwiecenia Piotrkowskiej, odchodząc od stosowanej powszechnie czerwonej pelargonii. Koncepcja została zaakceptowana przez łódzki Zarząd Dróg i Transportu. Firma TERRA wygrała przetarg, nie tylko na dostawę kaskadowych kwietników na lampy W 600, ale również na ich ukwiecenie oraz pielęgnację przez cały sezon. Z pewnością kolorowe kwiaty w mieście przyczyniły się do wygranej!

Dzięki głosom łodzian ul. Piotrkowska będzie pierwszym miejscem z Polski, które pojawi się w serwisie Google Street View. Co ważne każdy Internauta korzystający z Google Maps lub Google Earth będzie mógł Piotrowską obejrzeć na swoim komputerze czy telefonie.

kwiaty w mieście Łódź3Źródło: Archiwum Terra

Piotrkowska ożyła

Projekt ma niebanalne znacznie dla kształtowania przestrzeni publicznej w Łodzi. Ukwiecenie wpływa na całościowy odbiór ulicy i wizerunek miasta. Konstrukcje kwietnikowe wnoszą do przestrzeni miejskiej walory estetyczne, artystyczne i plastyczne. Co znakomicie wpisuje się w główne hasło miasta – „Łódź kreuje”. Dodatkowo zieleń urozmaica i stwarza kontrast z zabudową miejską. Rośliny wpływają także na kształtowanie krajobrazu ulicy i nadają jej specyficznego charakteru, podkreślając architekturę i stanowiąc jej najlepsze dopełnienie.

„Piotrkowska ożyła. Każdy mieszkaniec, czy turysta ocenia miasto także po wyglądzie głównej ulicy – czy jest czysta, zadbana, czy są elementy zieleni. Przy tej wąskiej zabudowie i kostce, kwietniki na latarniach zdecydowanie poprawiają wizerunek Piotrkowskiej i Łodzi” – mówi z zadowoleniem wiceprezydent Łodzi Dariusz Joński.

„Zieleń to jeden z ważniejszych elementów, który wpływa na sposób postrzegania miasta. Miasta, które inwestują w naturę, są zauważane i wskazywane jako wzór do naśladowania. Mamy nadzieję, że teraz takim miastem w obszarze ukwiecania ulic, z którego można brać przykład, będzie Łódź” – dodaje Maciej Winsche.kwiaty w mieście Łódź8Źródło: Archiwum Terra


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz