Brązowe donice – czy to stal corten, czy to polietylen?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jakie dekoracje sprawdzą się w zabytkowej okolicy? Które pojemniki na kwiaty nie zaburzą wyglądu historycznej starówki? Między innymi takie wątpliwości pojawiły się w Sztumie – mieście o klasycznym centrum, które wymagało wprowadzenia roślinnych dekoracji. Rozwiązaniem okazały się brązowe donice, które współgrają z charakterem otoczenia.

Brązowe donice w sercu miasta

W centrum Sztumu, miasta w województwie pomorskim, stanęły brązowe donice kwiatowe Gianto, obsadzone między innymi pelargonią oraz rozmaitymi odmianami traw ozdobnych. Rozbudowana, bo składająca się aż z 12 pojemników kompozycja, płynnie dopasowała się do otoczenia zdominowanego przez klasyczne elementy. Ciekawy efekt wizualny wymagał jednak zastosowania wyjątkowych rozwiązań…

brazowe-donice-w-centrum-miasta-sztum
W sercu miasta pojawiło się 12 brązowych donic, które do złudzenia przypominają stal corten.

…a to niespodzianka!

Krótkie spojrzenie na dekoracje ze Sztumu przynosi oczywiste wnioski – centrum zdobią donice z ze stali corten, o klasycznym dla tego materiału kolorze, znanej, „rdzawej” fakturze, a co najbardziej pewne: również wadze. Po bliższym kontakcie ujawniają się kolejne cechy pojemników: niska masa własna i powierzchnia… z tworzywa sztucznego, a dokładniej: jego odmianie o najwyższej jakości, czyli polietylenu.

donice-jak-z-cortenu (1)
Piękne kompozycje kwiatowe w donicach miejskich.

Atuty polietylenu, wygląd cortenu

Pojemniki Gianto, zdobiące Sztum, jak zawsze cechują się wytrzymałością i niską masą własną, jednak jest coś, co odróżnia je od modeli pojawiających się w przestrzeniach o bardziej nowoczesnym charakterze. Ich nietypowa faktura z tak zwanym „efektem stone”, w tym przypadku imitującym stal corten, to propozycja dla miejsc, w których niezbędne są klasyczne elementy. Brązowe donice są lekkie, bo wykonana z polietylenu, ale jej powierzchnia przywodzi na myśl surowy materiał w szlachetnym, „rdzawym” wydaniu.

donice miejskie gianto 7
Nowoczesna donica z unikalnym wykończeniem doskonale pasuje do charakteru historycznej starówki.

Na górze kwiaty, na dole kwiaty…

Na kompozycjach w donicach nie kończy się kwiatowa aranżacja Sztumu. Roślinne akcenty zdobią zarówno chodniki, jak i przestrzeń ponad głowami przechodniów. Wiszące kwietniki i stojące wieże kwiatowe obsadzone pelargonią są kontynuacją ukwiecenia w pojemnikach, co pozwoliło uzyskać spójny efekt dekoracyjny.

donice miejskie gianto wieże kwiatowe terra group 3
Wieże kwiatowe na rynku w Sztumie.

Brązowe donice w zgodzie z charakterem otoczenia

Donice miejskie występują w wielu wariantach, formach, kolorach i wykończeniach. Dzięki temu w mieście mogą pojawić się piękne kompozycje kwiatowe w pojemnikach, które doskonale współgrają z charakterem miejsca. Sztum jest tego świetnym przykładem.

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz