Czy to stal corten, czy to polietylen?

Tagi: donice corten, donice gianto, donice miejskie, ukwiecenie miasta, 27 lipca 2018
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Jakie dekoracje sprawdzą się w zabytkowej okolicy? Które pojemniki na kwiaty nie zaburzą wyglądu historycznej starówki? Między innymi takie wątpliwości pojawiły się w Sztumie – mieście o klasycznym centrum, które wymagało wprowadzenia roślinnych dekoracji.

12 donic w sercu miasta

W centrum Sztumu, miasta w województwie pomorskim, stanęły donice kwiatowe Gianto, obsadzone między innymi pelargonią oraz rozmaitymi odmianami traw ozdobnych. Rozbudowana, bo składająca się aż z 12 pojemników kompozycja, płynnie dopasowała się do otoczenia zdominowanego przez klasyczne elementy. Ciekawy efekt wizualny wymagał jednak zastosowania wyjątkowych rozwiązań…

Sztum | źródło: www.terraform.pl

…a to niespodzianka!

Krótkie spojrzenie na dekoracje ze Sztumu przynosi oczywiste wnioski – centrum zdobią donice z ze stali corten, o klasycznym dla tego materiału kolorze, znanej, „rdzawej” fakturze, a co najbardziej pewne: również masie. Po bliższym kontakcie ujawniają się kolejne cechy pojemników: niska masa własna i powierzchnia… z tworzywa sztucznego, a dokładniej: jego odmianie o najwyższej jakości, czyli polietylenu.

Sztum | źródło: www.terraform.pl

Atuty polietylenu, aparycja betonu

Pojemniki Gianto, zdobiące Sztum, jak zawsze cechują się wytrzymałością i niską masą własną, jednak jest coś, co odróżnia je od modeli lokowanych w przestrzeniach o bardziej nowoczesnym charakterze. Ich nietypowa faktura z tak zwanym „efektem stone”, w tym przypadku imitującym stal corten, to propozycja dla miejsc, w których niezbędne są klasyczne elementy. Donica jest lekka, bo wykonana z polietylenu, ale jej powierzchnia przywodzi na myśl surowy materiał w szlachetnym, „rdzawym” wydaniu.

Sztum | źródło: www.terraform.pl

Na górze kwiaty, na dole kwiaty…

Na kompozycji w donicach nie kończy się kwiatowa aranżacja Sztumu. Roślinne akcenty zdobią zarówno chodniki, jak i przestrzeń ponad głowami przechodniów. Wiszące kwietniki i stojące wieże kwiatowe obsadzone pelargonią można zauważyć w estetyczny sposób są kontynuacją ukwiecenia w pojemnikach, co pozwoliło uzyskać spójny efekt dekoracyjny.

Sztum | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Sztum | źródło: www.terraform.pl