Donice corten – jak o nie dbać?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Stal, która „chroni się sama” – tak nazywany jest corten. Wykonane z niego donice to przebój architektury krajobrazu i świata ogrodów. Co należy wiedzieć o takich pojemnikach? Oto najważniejsze informacje:

donice corten terraform (26)Źródło: www.terraform.pl

Warunki atmosferyczne

Donice corten są dedykowane przede wszystkim otwartym przestrzeniom. Tylko w takich warunkach zapewniona jest ciągłość tak zwanych cykli, które obejmują naprzemienne opady deszczu oraz okresy suche. Proces ten średnio trwa od 18 do 36 miesięcy, ale może przebiegać mniej dynamicznie w obszarach nadmorskich, gdzie powietrze zawiera dużo soli,  a także w rejonach o dużej wilgotności bez wpływu suchego powietrza. Patyna formuje się szybciej w środowiskach przemysłowych niż na terenach wiejskich.

Donica corten Linea TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Początkowo donice corten mają kolor czerwonobrązowy, jednak kolor ten szybko ulega zmianom i nie sposób przewidzieć barwę oraz fakturę pojemników po kilku latach – właśnie za ten niezwykły efekt pokochali je architekci i ogrodnicy z całego świata.

Otoczenie

W pierwszych tygodniach zaleca się, by donice corten ustawiać z daleka od powierzchni trudnych do czyszczenia. Pod wpływem opadów z pojemników wytrąca się rdzawa powłoka, która brudzi najbliższą przestrzeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na pobliskie płyty chodnikowe, posadzki i bruk.

Donica corten Manea TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Warto pamiętać, iż  faktura może stać się nierówna w przypadku donic narażonych na działanie znacznych, lokalnych wahań temperatury lub tam, gdzie wpływ warunków atmosferycznych jest zmienny, np.  pod zadaszeniami. Aby uzyskać równomierną, elegancką patynę, pojemniki należy lokować w miejscach o równomiernej ekspozycji na czynniki zewnętrzne.

donice corten terraform (13)Źródło: www.terraform.pl

Pielęgnacja

To aspekt, którym donice corten górują nad innymi pojemnikami – nie wymagają one żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, malowania ani przeprowadzania zabiegów ochronnych. Proces pokrywania powierzchni patyną nie jest procesem niszczącym, wpływa za to dodatnio na wygląd całej dekoracji.

corten Rugo TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Czego unikać?

Donice corten to rozwiązanie, dla którego upływ czasu jest szczególnie łaskawy. Nie służy im jedynie kontakt z detergentami zawierających kwas, alkoholem i innymi aktywnymi produktami. Jeśli dekoracja przewiduje inne elementy metalowe, powinna być to jedynie stal nierdzewna – materiały galwanizowane i cynkowane nie powinny mieć styczności ze stalą corten.

corten Manea TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Niekorzystne jest również gromadzenie się wody w załamaniach, warto zadbać o odpowiednią wentylację, lokując donice w miejscach przewiewnych i otwartych.

donice corten terraform (32)Źródło: www.terraform.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz