Kwiaty potrafią całkowicie odmienić przestrzeń. Czy możliwe jest, by przez cały rok w domowym zaciszu cieszyć się kwitnącymi roślinami. Natura sprawiedliwie zaplanowała kalendarz. Podczas gdy Boże Narodzenie jest czasem grudnika, to wiosną kwitnie… kaktus wielkanocny. Zobacz, jak o niego dbać.
Rhipsalidopsis – gwiazda stołu wielkanocnego
Co prawda Rhipsalidopsis gaertneri nie ma kolców (ale drobne ciernie), jednak jest zaliczany do kaktusów tropikalnych. Naturalnie rośnie wysoko w koronach drzew brazylijskiej dżungli, co sprawia, że ma dość niezwykłą, bo zwisającą budowę. Pędy najczęściej osiągają do 30 cm, są przy tym delikatne i niewiele trzeba, by się odłamały. Na szczęście każdy „stracony” fragment można z łatwością ukorzenić. Kaktus wielkanocny jest lubiany ze względu piękne kwiaty w kształcie gwiazd. Zachwycają swoim wyglądem, jednak są nietrwałe – utrzymują się maksymalnie do 3 dni.
Grudnik a kaktus wielkanocny – podobieństwa i różnice
Kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri, wielkanocnik) to bliski krewniak szlumbergery – rośliny znanej również jako kaktus bożonarodzeniowy. Pokrewieństwo nazwy wynika głównie ze zbliżonego wyglądu – podstawowa różnica to jednak czas kwitnienia. Jedna z nich zwiastuję zimę (kwiaty pojawiają się od grudnia do lutego), druga z kolei jest oznaką wiosny i w pełnej okazałości można podziwiać od marca do maja. Oprócz tego kaktus wielkanocny ma ostro zakończone, wąskie kwiaty, podczas gdy płatki szlumbergery są bardziej obłe i piętrowo rozłożone. Różnice występują też w kształcie pędów, u szlumbergery będą występować ostre końcówki, podczas gdy rhipsalidopsis posiada jedynie delikatne powycinania.
Stanowisko i temperatura
Jak na przybysza z wysokich partii egzotycznej dżungli przystało, kaktus wielkanocny lubi jasne stanowiska o rozproszonym świetle. Uwaga! Bezpośrednie, mocne promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzeń pędów. Warto więc zachować umiar: idealne miejsce, w którym może stanąć donica kwiatowa z rhipsalidopsis, to parapet zachodniej strony. Od lutego do października kaktus wielkanocny wymaga temperatury pokojowej, ale w czasie spoczynku (listopad-styczeń) warto przenieść go w minimalnie chłodniejsze otoczenie. Roślina nie lubi przeciągów i dużych wahań temperatury.
Kaktus wielkanocny – podlewanie i podłoże
Kaktus wielkanocny wymaga systematycznego i obfitego podlewania w okresie wzrostu. Idealne warunki dla rhipsalidopsis to donica kwiatowa z uniwersalną ziemią połączoną z grubym piaskiem w proporcjach 3:1. Ziarniste podłoże ma zagwarantować swobodny przepływ wody, a tym samym zminimalizować ryzyko przegnicia korzeni. Płynny nawóz dedykowany kaktusom warto stosować od lutego do października, średnio 2 razy w miesiącu.
Co zrobić, by kaktus wielkanocny zakwitł?
Kaktus wielkanocny stworzy piękną dekorację świątecznego stołu. Aby jednak rhipsalidopsis zakwitł na wiosnę, musi spędzić czas od listopada do stycznia w niższej temperaturze. W tym okresie można ograniczyć podlewanie i nawożenie, zapewniając roślinie jedynie minimum niezbędnej pielęgnacji – podłoże można podlewać dopiero jak całkowicie przeschnie. Sygnałem do tego, że rhipsalidopsis wymaga zmiany stanowiska na cieplejsze i bardziej słoneczne, jest pojawienie się pąków. Ten moment najczęściej przypada właśnie na pierwsze chwile wiosny, a więc święta Wielkiej Nocy.
Kaktus wielkanocny – idealny pomysł na święta
Kwiaty kaktusa wielkanocnego z pewnością urozmaicą przestrzeń na wiosnę. Nie są trudne w pielęgnacji, a do tego bardzo łatwo się je rozmnaża, dlatego mogą stanowić świetny prezent dla przyjaciół i bliskich z okazji świąt.
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]