Kaktus wielkanocny – jak o niego dbać?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Kwiaty potrafią całkowicie odmienić przestrzeń. Czy możliwe jest, by przez cały rok w domowym zaciszu cieszyć się kwitnącymi roślinami. Natura sprawiedliwie zaplanowała kalendarz. Podczas gdy Boże Narodzenie jest czasem grudnika, to wiosną kwitnie… kaktus wielkanocny. Zobacz, jak o niego dbać.

Rhipsalidopsis – gwiazda stołu wielkanocnego

Co prawda Rhipsalidopsis gaertneri nie ma kolców (ale drobne ciernie), jednak jest zaliczany do kaktusów tropikalnych. Naturalnie rośnie wysoko w koronach drzew brazylijskiej dżungli, co sprawia, że ma dość niezwykłą, bo zwisającą budowę. Pędy najczęściej osiągają do 30 cm, są przy tym delikatne i niewiele trzeba, by się odłamały. Na szczęście każdy „stracony” fragment można z łatwością ukorzenić. Kaktus wielkanocny jest lubiany ze względu piękne kwiaty w kształcie gwiazd. Zachwycają swoim wyglądem, jednak są nietrwałe – utrzymują się maksymalnie do 3 dni.

kaktus wielkanocny (4)
Kaktus wielkanocny jest lubiany ze względu piękne kwiaty w kształcie gwiazd.

Grudnik a kaktus wielkanocny – podobieństwa i różnice

Kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri, wielkanocnik) to bliski krewniak szlumbergery – rośliny znanej również jako kaktus bożonarodzeniowy. Pokrewieństwo nazwy wynika głównie ze zbliżonego wyglądu – podstawowa różnica to jednak czas kwitnienia. Jedna z nich zwiastuję zimę (kwiaty pojawiają się od grudnia do lutego), druga z kolei jest oznaką wiosny i w pełnej okazałości można podziwiać od marca do maja. Oprócz tego kaktus wielkanocny ma ostro zakończone, wąskie kwiaty, podczas gdy płatki szlumbergery są bardziej obłe i piętrowo rozłożone. Różnice występują też w kształcie pędów, u szlumbergery będą występować ostre końcówki, podczas gdy rhipsalidopsis posiada jedynie delikatne powycinania. 

Stanowisko i temperatura

Jak na przybysza z wysokich partii egzotycznej dżungli przystało, kaktus wielkanocny lubi jasne stanowiska o rozproszonym świetle. Uwaga! Bezpośrednie, mocne promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzeń pędów. Warto więc zachować umiar: idealne miejsce, w którym może stanąć donica kwiatowa z rhipsalidopsis, to parapet zachodniej strony. Od lutego do października kaktus wielkanocny wymaga temperatury pokojowej, ale w czasie spoczynku (listopad-styczeń) warto przenieść go w minimalnie chłodniejsze otoczenie. Roślina nie lubi przeciągów i dużych wahań temperatury.

Kaktus wielkanocny – podlewanie i podłoże

Kaktus wielkanocny wymaga systematycznego i obfitego podlewania w okresie wzrostu. Idealne warunki dla rhipsalidopsis to donica kwiatowa z uniwersalną ziemią połączoną z grubym piaskiem w proporcjach 3:1. Ziarniste podłoże ma zagwarantować swobodny przepływ wody, a tym samym zminimalizować ryzyko przegnicia korzeni. Płynny nawóz dedykowany kaktusom warto stosować od lutego do października, średnio 2 razy w miesiącu.

kaktus-wielkanocn-pielegnacja
Kaktus wielkanocny to idealna dekoracja na stół świąteczny.

Co zrobić, by kaktus wielkanocny zakwitł?

Kaktus wielkanocny stworzy piękną dekorację świątecznego stołu. Aby jednak rhipsalidopsis zakwitł na wiosnę, musi spędzić czas od listopada do stycznia w niższej temperaturze. W tym okresie można ograniczyć podlewanie i nawożenie, zapewniając roślinie jedynie minimum niezbędnej pielęgnacji – podłoże można podlewać dopiero jak całkowicie przeschnie. Sygnałem do tego, że rhipsalidopsis wymaga zmiany stanowiska na cieplejsze i bardziej słoneczne, jest pojawienie się pąków. Ten moment najczęściej przypada właśnie na pierwsze chwile wiosny, a więc święta Wielkiej Nocy.

kaktus-wielkanocny-wielkanocnik-nie-kwitnie
Sygnałem do tego, że wielkanocnik wymaga zmiany stanowiska na cieplejsze i bardziej słoneczne, jest pojawienie się pąków.

Kaktus wielkanocny – idealny pomysł na święta

Kwiaty kaktusa wielkanocnego z pewnością urozmaicą przestrzeń na wiosnę. Nie są trudne w pielęgnacji, a do tego bardzo łatwo się je rozmnaża, dlatego mogą stanowić świetny prezent dla przyjaciół i bliskich z okazji świąt. 

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz