Kaktus wielkanocny – jak o niego dbać?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Natura sprawiedliwie zaplanowała kalendarz roślin. Podczas gdy Boże Narodzenie jest czasem grudnika, to wiosną kwitnie… kaktus wielkanocny. Zobacz, jak o niego dbać.

kaktus wielkanocny (4)Źródło: www.pixabay.com

Kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri) to bliski krewniak szlumberegry – rośliny znanej również jako kaktus… bożonarodzeniowy. Pokrewieństwo nazwy wynika głównie ze zbliżonego wyglądu – podstawowa różnica to jednak czas kwitnienia. Jedna z nich zwiastuję zimę, druga z kolei jest oznaką wiosny.

kaktus wielkanocny (6)Źródło: www.pixabay.com

Co prawda Rhipsalidopsis gaertneri nie ma kolców (ale drobne ciernie), jednak jest zaliczany do kaktusów. Naturalnie roślinie wysoko w koronach drzew brazylijskiej dżungli, co sprawia, że ma dość niezwykłą, bo zwisającą budowę. Długie pędy najczęściej osiągają do 30 cm, są przy tym delikatne i niewiele trzeba, by się odłamały, jednak nic straconego: każdy „stracony” fragment można z łatwością ukorzenić. Kaktus wielkanocny jest lubiany ze względu na kwiaty w kształcie gwiazd, piękne, jednak nietrwałe – utrzymują się maksymalnie do 3 dni.

kaktus wielkanocny (3)Źródło: www.pixabay.com

Stanowisko i temperatura

Jak na przybysza z wysokich partii egzotycznej dżungli przystało, kaktus wielkanocny lubi jasne stanowisko. Uwaga! Nadmiernie mocne światło może doprowadzić do ściemnienia pędów. Warto więc zachować umiar: idealne miejsce, w którym może stanąć donica kwiatowa z rhipsalidopsis, to parapet od południowej lub zachodniej strony. Od lutego do października kaktus wielkanocny wymaga temperatury pokojowej, ale w czasie spoczynku (listopad-styczeń) warto przenieść go w minimalnie chłodniejsze otoczenie.

kaktus wielkanocny (5)Źródło: www.pixabay.com

Podlewanie i podłoże

Kaktus wielkanocny wymaga systematycznego i obfitego podlewania w okresie wzrostu. Dodatkowego spryskiwania wymagają również liście. Idealne warunki dla rhipsalidopsis to donica kwiatowa z uniwersalną ziemią połączoną z grubym piaskiem w proporcjach 3:1. Ziarniste podłoże ma zagwarantować swobodny przepływ wody, a tym samym zminimalizować ryzyko przegnicia korzeni. Płynny nawóz dedykowany kaktusom warto stosować od lutego do października, średnio 2 razy w miesiącu.

kaktus wielkanocny (2)Źródło: www.pixabay.com

Kwitnienie

Roślinna dekoracja świątecznego stołu w postaci kaktusa wielkanocnego to nic trudnego. Aby jednak rhipsalidopsis zakwitł na wiosnę, musi spędzić czas od listopada do stycznia w niższej temperaturze. W tym okresie można ograniczyć podlewanie i nawożenie, zapewniając roślinie jedynie minimum niezbędnej pielęgnacji – gleba, jak i liście muszą być jedynie delikatnie zroszone od czasu do czasu. Sygnałem do tego, że rhipsalidopsis wymaga zmiany stanowiska na cieplejsze i bardziej słoneczne, jest pojawienie się pąków. Ten moment najczęściej przypada właśnie na pierwsze chwile wiosny, a więc święta Wielkiej Nocy.

kaktus wielkanocny (1)Źródło: www.pixabay.com

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz