Ozdoby miejskie a funkcjonalność — jak sprawić, aby ozdoby w przestrzeni miejskiej były praktyczne?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Każde miasto ma swoich mieszkańców, i, aby żyło im się dobrze w danej przestrzeni, bardzo istotna jest dbałość o wszystkie elementy krajobrazu. Zwracamy uwagę nie tylko na miejsca do segregacji odpadów, publiczne ławki czy place zabaw, ale też na dość specyficzne „twory” miejskiego życia. Mowa tu oczywiście o ozdobach miejskich, których jedynym zadaniem jest cieszenie oka przechodniów i budowanie spójnego wizerunku miasta. W końcu naturalną, ludzką potrzebą, jest otaczanie się estetycznymi przedmiotami. Jako że wśród władz miast i lokalnych społeczności świadomość na ten temat wzrasta, możemy zaobserwować coraz więcej ciekawie zagospodarowanych przestrzeni miejskich. Podziwiamy rozmaite instalacje artystyczne, wystawy lokalnych artystów czy tablice pamiątkowe. W takich momentach nasuwa się jednak pytanie: czy ozdoby miejskie mogłyby równie dobrze pełnić praktyczne funkcje?

Donica miejska w centrum miasta

Nowoczesne meble miejskie

Jednym z najciekawszych pomysłów we współczesnym designie, jest projektowanie użytecznych mebli miejskich. Takie obiekty spełniają nie tylko namacalną potrzebę mieszkańców, jaką jest integracja i wspólny wypoczynek w przestrzeni miejskiej, ale też dodają artystycznego sznytu każdemu miejscu. Z tego też powodu coraz więcej miast decyduje się na ustawienie designerskich, nowoczesnych ławek publicznych czy kwietników, aby połączyć dwa cele w jednym: zapewnić wygodę mieszkańcom i odświeżyć przestrzeń publiczną.

Osoby, które chcą ożywić swoje środowisko za pomocą jasnych kolorów, z pewnością zainteresują się kolorowymi, metalowymi ławkami miejskimi. To z pewnością bardziej budżetowa opcja od instalacji artystycznych, która sprawdzi się w każdej przestrzeni. Kolorowe ławki przyciągają nie tylko wzrok turystów i mieszkańców, ale też ich samych – przechodnie o wiele chętniej odpoczną na designerskiej ławce, która ciekawie wpisuje się w przestrzeń miejską. Co ważne, takie ławki są wykonane z rozmaitych metali, dzięki czemu są o wiele trwalsze. Nie sposób też pominąć ich zalety podczas niepogody; po deszczu wystarczy przetrzeć ich poręcze chusteczką, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych, drewnianych ławek, czekać wiele godzin na ich samoistne wyschnięcie.

Kolorowe donice miejskie z okrągłymi ławkami.

Tak samo zadziałają publiczne ławki w bardziej niestandardowych, geometrycznych kształtach. Meble z artystycznym sznytem dodadzą designerskiego charakteru każdej dzielnicy – odświeżą zabytkowe, tradycyjne deptaki, a także dopasują się do frontów nowoczesnych hoteli. W tych przypadkach sprawdzą się meble miejskie w macie w barwach szarości lub grafitu.

Jak kreatywnie wykorzystać meble miejskie?

Bardzo ciekawym sposobem na wykorzystanie mebli miejskich jest wykorzystanie konstrukcji, która pozwoli na połączenie ławki z donicą. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie zieleni do centrum każdego miasta.  Co więcej, przechodnie będą zachwyceni odrobiną cienia, w którym będzie można odpocząć podczas upalnych dni. Ciekawym, designerskim przykładem połączenia zieleni miejskiej z ławką publiczną jest zestaw mebli miejskich QUINTOS DO GIANTO. Ten modułowy zestaw pozwala na dowolne połączenie kilku dużych donic z falowanymi, nowoczesnymi ławkami. Wyjątkową zaletą tej kolekcji będzie możliwość dopasowania ciągu ławki, kolorów donic i ich rozmiarów do swojego indywidualnego pomysłu.

Tym, którym brakuje koloru w przestrzeni miejskiej, może spodobać się idea barwnych, okrągłych ławek publicznych ZEBRA, które dopasowane są do donic GIANTO. Ten ciekawy projekt zebrał już rzeszę swoich fanów, co można podziwiać np. w Łabiszynie (zdjęcie poniżej).

Kolorowa ławka miejska w przestrzeni publicznej.

Kolejnym wielofunkcyjnym rozwiązaniem jest zamontowanie donic połączonych ze stojakami rowerowymi. Taka dekoracja parkingu czy deptaku może zachęcić większą ilość osób do poruszania się ekologicznym środkiem transportu, a przy okazji dostarczy zieleń do przestrzeni publicznej. Ustawienie takich obiektów między ruchliwą ulicą a chodnikiem pozwoli też na zadbanie o bezpieczeństwo przechodniów, co jest ogromną zaletą zwłaszcza w większych miastach. Niektórzy decydują się również na estetyczne zablokowanie ruchu samochodowego na terenie deptaku… do czego wykorzystują właśnie modułowe meble miejskie – ławki, wieże kwiatowe bądź śmietniki. Takie rozwiązanie z pewnością wpłynie na wyższy komfort mieszkańców w wielu miejscach.

O takich realizacjach przeczytacie więcej w naszych postach dotyczących:


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz