Przezimuj donicę – była kompozycja kwiatowa, będzie świąteczna dekoracja!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Dzięki dużym donicom wprowadza się (nie taką małą) odrobinę koloru do przestrzeni miejskiej. Już od początku wiosny aż do późnej jesieni można podziwiać przepiękne ukwiecenia. Gdy temperatura spada poniżej zera, a przemarznięte rośliny trzeba usunąć, pojawia się pytanie, co zrobić z miejskimi donicami na zimę? Przetransportować i magazynować czy może nie ruszać jej i tylko zabezpieczyć przed zimnem. Oba rozwiązania mają zarówno plusy, jak i minusy. Jednak czy są to jedyne możliwości? W przypadku donic Gianto istnieje jeszcze jedna opcja. Pozostawić je na swoim miejscu i przystroić tak, by powstała niecodzienna świąteczna dekoracja.  

Co zrobić z miejskimi donicami na zimę?

Wywóz dużych donic miejskich wymaga po pierwsze nakładów finansowych, a po drugie miejsca do przechowywania. Obydwa aspekty będą wzrastać w zawrotnym tempie wraz ze zwiększającą się liczbą i wagą transportowanych pojemników na rośliny. Trzeba również liczyć się z ryzykiem, że podczas podróży do magazynu elementy mogą ulec uszkodzeniu. Jednak stabilna temperatura i dachem nad głową spowoduje, że wszystkie donice (niezależnie od jakości wykonania) będą mogły bezpiecznie przeczekać najchłodniejsze miesiące.  

Druga opcja to pozostawienie donic miejskich na swoim miejscu i zadbanie, by mróz panujący podczas zimy nie zrobił im krzywdy. Odporność na chłód i niesprzyjające warunki zależy w głównej mierze od materiału i jakości wykonania. Okres zimowy będzie trudny do przetrwania dla drewnianych donic. Nie ulega wątpliwości, że na wiosnę trzeba będzie zaplanować odpowiednią impregnację, by wciąż wyglądały dobrze. W najgorszym przypadku musisz się liczyć, że mogą one zgnić. Te stworzone ze słabej jakości plastiku pozostawione na mróz z dużą szansą nie doczekają kolejnego sezonu. Metalowe odpowiedniki będą narażone na rdzewienie, ale można sobie poradzić z tym problemem poprzez malowanie. Najlepiej na zimę przygotowane są donice wykonane z betonu i polietylenu. Nie straszny im mróz ani śnieg.  

swiateczna-dekoracja-w-donicy
Zaletą choinki w donicy Gianto jest fakt, że idealnie prezentuje się wraz z nakładkami na lampy i kwietniki. Dzięki temu świąteczna dekoracja w Twoim mieście będzie spójna i piękna.

Gdy podejmujesz decyzję o pozostawieniu donic miejskich na świeżym powietrzu na zimę, zastanów się nad bożonarodzeniowym przystrojeniem. Dzięki temu puste pojemniki zyskają dodatkowe zadanie. Staną się świąteczną dekoracją, czyli uda Ci się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. A nawet więcej, ponieważ oszczędzisz na transporcie, nie będziesz musiał poszukiwać miejsca do magazynowania, unikniesz ryzyka uszkodzenia, ucieszysz mieszkańców oryginalną ozdobą. Dodatkowo gdy tylko pogoda pozwoli, donicę będą gotowe na wiosenne ukwiecenia. Dzięki temu Twoje miasto zacznie zachwycać kolorami najszybciej ze wszystkich. 

Boże Narodzenie z żywym drzewkiem

Żywa choinka w donicy w przestrzeni publicznej to coraz rzadszy widok. Najpewniej dzieje się to ze względu na większe wymagania pielęgnacyjne niż w przypadku sztucznych odpowiedników. Jednak naturalne świąteczne drzewko zawsze zwraca na siebie uwagę, a pojemnik na miejskie nasadzenia jest świetnym miejscem dla świerka czy jodły. Dlaczego? Donice Gianto są wystarczająco duże, żeby posadzić w nich średniej wielkości iglaka, a ich głębokość pozwala umieścić go w ziemi wraz z bryłą korzeniową. Dzięki temu po okresie bożonarodzeniowym z powodzeniem posadzisz drzewko w innym miejscu. Jak to mawiają wilk syty i owca cała.   

zywa-choinka-w-donicy
Żywa choinka w donicy to duże pole do popisu w przypadku strojenia.

Natura broni się sama, dlatego żywa choinka w donicy będzie prezentowała się dobrze nawet w wersji sauté. Jednak żeby tradycji stało się zadość, warto drzewko przystroić, by prezentowało się niczym prawdziwa królowa wśród miejskich ozdób. Nie masz pomysłu, jak to zrobić? Możesz poszukać inspiracji na naszym blogu (koniecznie zajrzyj do wpisu o świątecznych dekoracjach w Człopie) lub poszukaj pomocy wśród mieszkańców. Jeśli w Twoim otoczeniu stoi więcej niż jedna donica, posadź w każdej iglaka, a jego przystrojenie pozostaw szkołom lub organizacjom, grupom sportowym itp. Wtedy uzyskasz niepowtarzalną galerię bożonarodzeniowych ozdób. 

Niebanalna choinka w donicy

choinka-stozek-ozdoba-miejska-na-swieta
Choinka stożek prezentuje się świetnie w donicy Gianto.

Drugie rozwiązanie jest niezwykle wygodne i z pewnością będzie zdobić okolicę przez wiele zimowych sezonów. Do donic Gianto 80, 95 i 120 cm średnicy możesz dobrać dedykowaną nakładkę marki TerraChristmas w kształcie stożka, która będzie przypominała prawdziwe bożonarodzeniowe drzewko. Pomimo że świąteczna dekoracja jest oparta na mocnej, stalowej konstrukcji, która została gęsto opleciona wysokiej jakości girlandami, pozostaje lekka. Co pozwala przeprowadzić montaż bez użycia ciężkiego sprzętu, jaki jest wymagany przy innych ozdobach miejskich.

Umieszczona w donicy nakładka robi piorunujące wrażenie, ponieważ gałązki delikatnie odstają od bryły. Dzięki takiemu zabiegowi choinka stożek przestaje być podobna do idealnej figury geometrycznej i nabiera bardziej naturalnego charakteru. Jej instalacja zajmuje jedynie kilka chwil, ponieważ polega na zakotwiczeniu nakładki do podłoża znajdującego się w donicy. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu świąteczna dekoracja nie przewróci się wskutek podmuchów zimowego wiatru i będzie zachwycać przez cały okres Bożego Narodzenia.

Choinka stożek w wielu odsłonach

Nakładki na donice Gianto mają jeszcze jedną dużą zaletę, której nie można pominąć. Dostosują się do Twoich potrzeb i wyobrażeń. Razem z doświadczonym opiekunem klienta będziesz mógł stworzyć swoją wymarzoną choinkę stożek, najlepiej pasującą do otoczenia. Przejmij stery w projektowaniu świątecznej dekoracji miejskiej i zdecyduj o:

  • kolorze girlandy – wybierz klasyczną butelkową zieleń albo zdecyduj się na jedną z bardziej szalonych opcji: czerwieni lub bieli,
  • ozdobach – choinka stożek może zostać przystrojona bombkami w dowolnym kolorze,
  • światełkach – by świąteczna dekoracja była zauważalna również wieczorem, warto dodać do niej lampki choinkowe LED, wg Twoich upodobań mogą one mieć ciepłą lub zimną barwę. 
nakladki-swiateczne-do-donicy-gianto
Świąteczna dekoracja dopasowana do otoczenia? Zaprojektuj swoją własną choinkę w donicy.

Choinka ażurowa i nie tylko

Chociaż lekkie, białe ażurowe konstrukcje nie są tym, co przychodzi do głowy, kiedy myśli się o świątecznej dekoracji, to gdy zestawi się je z drobnymi punkcikami lampek choinkowych, potrafią zrobić wrażenie na każdym. To właśnie z tego względu takie bożonarodzeniowe ozdoby coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Mogą to być duże figury lub mniejsze akcenty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z naszym wpisem o ażurowych dekoracjach. 

Na zimę donice Gianto możesz przystroić przy użyciu właśnie takich delikatnie wyglądających elementów. Do wyboru będziesz miał choinkę ażurową lub półkulę. Sposób montażu jest bardzo podobny jak w przypadku wcześniej wspomnianych nakładek na donice – kotwiczy się je do pozostawionego w pojemniku na rośliny podłoża. To nie koniec zalet tego rozwiązania. Oprócz ciekawego wyglądu prześwitująca konstrukcja zapewnia dostęp promieni słonecznych do wnętrza. Dzięki temu gdy w donicy znajdują się zimozielone rośliny, nie będą one całkowicie pozbawione światła. 

kula-i-choinka-azurowa-w-donicy-miejskiej-swiateczna-dekoracja
Kula i choinka ażurowa świetnie prezentują się w kolorowych donicach.

Sprawdzona świąteczna dekoracja miejska

Nie od dziś wiadomo, że rozwiązania łączące ze sobą kilka funkcji pozwalają na największe oszczędności. Tak właśnie jest z donicami miejskimi Gianto pozostawionymi na okres bożonarodzeniowy na dworze. Wybierz jedną z opcji: żywe drzewko, choinkę stożek lub ażurowe nakładki z kolekcji TerraChristmas i ciesz się dodatkową świąteczną dekoracją. W ten sposób nie będziesz musiał inwestować w dodatkowe sezonowe ozdoby i organizować dla nich transportu ani miejsca na magazynowanie.

Więcej na temat oryginalnych nakładek dla donic, znajdziesz we wpisie o świątecznych dekoracjach kompatybilnych z donicami.

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz