Czas na rośliny zimozielone

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Rośliny zimozielone to wybór dla tych, którzy boją się grudniowej szarzyzny. Bo gdy plucha za oknem, a słońce chowa się za horyzont już o godz. 16, warto zdecydować się na odrobinę zieleni. Jak zadbać o tak specyficzną florę? Oto kilka wskazówek.

Rośliny zimozielone są znane z tego, że nie zrzucają liści na zimę. Dodatkowo w czasie, gdy większość innych okazów przekwita i przechodzi w okres spoczynku, one nadal prezentują się doskonale. Są często sadzone w ogrodach ze względu na walory estetyczne i stosunkowo łatwą pielęgnację. Wymagają dość ciepłych, osłoniętych stanowisk, a w przypadku ekstremalnych mrozów warto zapewnić im dodatkową ochronę przed zimnem.

rośliny zimozielone (4)
Rośliny zimozielone nie tracą liści na zimię.

Jakie są rośliny zimozielone?

pomysl na zime w miescie rosliny zimozielone
Największą zaletą roślin zimozielonych jest fakt, że będą ozdabiać przestrzeń przez cały rok.

Rośliny zimozielone to przede wszystkim iglaki – z wyjątkiem modrzewia, ale także niektóre okazy liściaste: rododendrony, ostrokrzewy, ogniki czy bukszpany. Wśród bylin warto wymienić choćby wrzosy, barwinki i bluszcze.

  • Bukszpan wiecznie zielony – to bardzo łatwy w uprawie krzew, który osiąga do 3 m wysokości. To popularny gatunek ozdobny, doskonale poddający się formowaniu. Jest odporny na suszę, sprawdza się na stanowisku zacienionym, jak i słonecznym.
  • Barwinek pospolity – to niewielki, osiągający do 30 cm, krzew. Jego charakterystyczną cechą są fioletowe kwiaty pojawiające się od maja do września. Najlepsze stanowisko dla barwinka to półcień, szczególnie pod drzewami.
  • Trzmielina Fortune’a – zimozielony krzew, który podobnie jak bukszpan, świetnie znosi cięcie. Lubi stanowiska osłonięte i wilgotne gleby.
  • Ligustr pospolity – liściasty krzew osiągający do 5 m wysokości. Dobrze znosi formowanie, jest odporny na mróz, suszę, a najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych.
  • Bluszcz pospolity – pnącze osiągające nawet do 30 m długości, wspina się za pomocą tak zwanych korzeni przybyszowych. Jego liście są skórzaste i ciemnozielone. To popularne rozwiązanie dla dekorowania ogrodzeń i płotów. Najlepiej rośnie w cieniu i półcieniu.
  • Ognik szkarłatny – liściasty krzew, który zimą pokrywa się niewielkimi kulistymi owocami o kolorze czerwonym, żółtym lub pomarańczowym. Lubi stanowiska osłonięte od wiatru, słoneczne i ciepłe. Sprawdza się jako roślina na mały żywopłot.
  • Mahonia pospolita – krzew o błyszczących liściach, które jesienią odbarwiają się na brunatno. Lubi lekko zacienione i osłonięte stanowiska, szczególnie miejsca pod drzewami. Mahonia kwitnie wiosną, a latem wytwarza granatowe owoce.
  • Runianka japońska – niewielka, osiągająca do 20 cm krzewinka, popularna jako roślina okrywowa. Lubi miejsca zacienione i wilgotne, jej największym atutem są dekoracyjne, ząbkowane na brzegach liście.
  • Irga Dammera – krzew o płożącym pokroju, idealny do uprawy na skarpach i rozległych przestrzeniach. Jesienią wytwarza niewielkie czerwone owoce. Uwaga: szczególnie źle znosi suszę.
  • Różanecznik (rododendron) – krzew o ciemnozielonych liściach. W zależności od odmiany jego pojawiające się wiosną kwiaty mają różne kolory.

Uprawa roślin zimozielonych

Stanowisko dla roślin zimozielonych powinno być zaciszne – o tym warto pamiętać! Wiatr bowiem może spotęgować mróz, który jest największym zabójcą tych gatunków. Glebę wokół krzewów zimozielonych i bylin najlepiej jest przykryć gałązkami świerkowymi lub liśćmi, a roślinę agrowłókniną czy słomianą matą. Jako wiatrochron świetnie zadziała też sam dom (nie wolno jednak umieszczać sadzonek bezpośrednio pod murem) czy żywopłot.

Jeśli decydujesz się na posadzenie roślin zimozielonych donicach ogrodowych, warto zwrócić uwagę materiał, z jakiego wykonane są pojemniki. Nie powinny być wykonane ze zwykłego plastiku, betonu lub niezabezpieczonego drewna. Ze względu na wahania temperatur i wynikające z nich ryzyko pęknięcia donic pod naporem zamarzającej wilgoci, sprawdzą się jedynie donice z polietylenu lub betonu syntetycznego.

rosliny zimozielone w donicach na rondzie
Zimowa aranżacja ronda w Zielonej Górze z donicami Gianto, roślinami zimozielonymi i dużą choinką.

Dodatkowym atutem nowoczesnych pojemników z tworzyw sztucznych są ich żywe kolory i atrakcyjne formy, które wprowadzają do pogrążonego w zimowej szarości nutkę barw. Są również lekkie, dzięki czemu w przypadku szczególnie wysokich mrozów mogą zostać łatwo przeniesione do pomieszczenia, by wiosną w niezmienionym stanie wrócić z powrotem do ogrodu.

Posiadając wytrzymałe donice z polietylenu lub stosując dodatkową warstwę ochronną dla gatunków nasadzonych w glebie, możesz w pełni cieszyć się pięknym zimowym ogrodem.

Rośliny zimozielone w miejskich nasadzeniach

Rośliny zimozielone świetnie się sprawdza nie tylko w ogrodzie czy na tarasie, ale też w przestrzeni publicznej. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jakie płyną z obecności roślin zimozielonych w miastach, zerknij do wpisu o pielęgnacji iglaków.

donice miejskie gianto 5
Rośliny zimozielone w donicach urozmaicą przestrzeń miejską.

Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz