Czas na rośliny zimozielone

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jeśli chcesz cieszyć się ogrodem pięknym o każdej porze roku, postaw na rośliny zimozielone. Poznaj najpopularniejsze gatunki, które ożywią go również zimą i wczesną wiosną:

donice terraformŹródło: www.terraform.pl

Rośliny zimozielone są znane z tego, że nie zrzucają liści na zimę. Słyną z tego, że w czasie, gdy większość innych okazów przekwita i przechodzi w okres spoczynku, one nadal prezentują się doskonale. Są często sadzone w ogrodach ze względu na walory estetyczne i stosunkowo łatwą pielęgnację. Wymagają dość ciepłych, osłoniętych stanowisk, a w przypadku ekstremalnych mrozów warto zapewnić im dodatkową ochronę przed zimnem.

rośliny zimozielone (4)Źródło: www.pixabay.com

Rośliny zimozielone to dopiero połowa przepisu na ogród piękny zimą. Nawet tak wytrzymałe okazy nie zdołają przetrwać bez dodatkowej osłony w postaci warstwy słomy (w przypadku odmian uprawianych w glebie) lub donicy. Pojemniki na rośliny nie mogą być jednak wykonane ze zwykłego plastiku, betonu lub niezabezpieczonego drewna. Ze względu na wahania temperatur i wynikające z nich ryzyko pęknięcia donic pod naporem zamarzającej wilgoci, sprawdzą się jedynie donice z polietylenu lub betonu syntetycznego.

donice miejskie z polimerobetonu (1)Źródło: www.terraform.pl

Dodatkowym atutem nowoczesnych pojemników z tworzyw sztucznych są ich żywe kolory i atrakcyjne formy, które wprowadzają do pogrążonego w zimowej szarości nutkę barw. Są również lekkie, dzięki czemu w przypadku szczególnie wysokich mrozów mogą zostać łatwo przeniesione do pomieszczenia, by wiosną w niezmienionym stanie wrócić z powrotem do ogrodu.

donica Sof Round High Elho Terraform.plŹródło: www.terraform.pl

Posiadając wytrzymałe donice z polietylenu lub stosując dodatkową warstwę ochronną dla gatunków nasadzonych w glebie, możesz w pełni cieszyć się pięknym zimowym ogrodem. Poznaj najpopularniejsze zimozielone okazy:

rośliny zimozielone (5)Źródło: www.pixabay.com

  • Bukszpan wiecznie zielony – to bardzo łatwy w uprawie krzew, który osiąga do 3 m wysokości. To popularny gatunek ozdobny, doskonale poddający się formowaniu. Jest odporny na suszę, sprawdza się na stanowisku zacienionym, jak i słonecznym.
  • Barwinek pospolity – to niewielki, osiągający do 30 cm, krzew. Jego charakterystyczną cechą są fioletowe kwiaty pojawiające się od maja do września. Najlepsze stanowisko dla barwinka to półcień, szczególnie pod drzewami.
  • Trzmielina Fortune’a – zimozielony krzew, który podobnie jak bukszpan, świetnie znosi cięcie. Lubi stanowiska osłonięte i wilgotne gleby.
  • Ligustr pospolity – liściasty krzew osiągający do 5 m wysokości. Dobrze znosi formowanie, jest odporny na mróz, suszę, a najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych.
  • Bluszcz pospolity – pnącze osiągające nawet do 30 m długości, wspina się za pomocą tak zwanych korzeni przybyszowych. Jego liście są skórzaste i ciemnozielone. To popularne rozwiązanie dla dekorowania ogrodzeń i płotów. Najlepiej rośnie w cieniu i półcieniu.
  • Ognik szkarłatny – liściasty krzew, który zimą pokrywa się niewielkimi kulistymi owocami o kolorze czerwonym, żółtym lub pomarańczowym. Lubi stanowiska osłonięte od wiatru, słoneczne i ciepłe. Sprawdza się jako roślina na mały żywopłot.
  • Mahonia pospolita – krzew o błyszczących liściach, które jesienią odbarwiają się na brunatno. Lubi lekko zacienione i osłonięte stanowiska, szczególnie miejsca pod drzewami. Mahonia kwitnie wiosną, a latem wytwarza granatowe owoce.
  • Runianka japońska – niewielka, osiągająca do 20 cm krzewinka, popularna jako roślina okrywowa. Lubi miejsca zacienione i wilgotne, jej największym atutem są dekoracyjne, ząbkowane na brzegach liście.
  • Irga Dammera – krzew o płożącym pokroju, idealny do uprawy na skarpach i rozległych przestrzeniach. Jesienią wytwarza niewielkie czerwone owoce. Uwaga: szczególnie źle znosi suszę.
  • Różanecznik (rododendron) – krzew o ciemnozielonych liściach. W zależności od odmiany, jego pojawiające się wiosną kwiaty mają różne kolory.

rośliny zimozielone (1)Źródło: www.pixabay.com

Dodaj komentarz