Monstera dziurawa – jak dbać, by wyhodować doniczkowego giganta?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Charakterystyczne, duże i powcinane liście oraz stosunkowo małe wymagania sprawiają, że monstera dziurawa pojawia się w praktycznie każdym mieszkaniu, biurze czy hotelu. Co więcej, nie jest to świeża tendencja, ponieważ gigantyczna roślina była stałym elementem domowej jungle’i już wiele lat wcześniej. 

Niewątpliwą zaletą, dzięki które grono jej miłośników wciąż się powiększa, jest fakt, że nawet pojedynczy okaz potrafi odmienić i zazielenić pomieszczenie. Żeby cieszyć się zdrowym kwiatem doniczkowym o pokaźnych rozmiarach, wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia, a także prawidłowo go pielęgnować. 

Jeśli nie czujesz się jeszcze roślinnym ekspertem lub wciąż szukasz dodatkowych informacji na ten temat, przychodzimy Ci z pomocą. Z tego tekstu dowiesz się, jaka ziemia do monstery będzie najlepsza, jak często podlewać i nawozić, jakie lubi stanowiska, czy jest trująca, czy jest szansa, że zakwitnie w domowych warunkach, a nawet, dlaczego jej liście żółkną. Słowem odpowiemy na najczęstsze pytania i rozwiejmy wszystkie Twoje wątpliwości  

liscie-monstery-dziurawej
Monstera dziurawa była stałym elementem domowej jungle’i już wiele lat wcześniej. 

Czy monstera dziurawa to filodendron?

Monstera dziurawa bywa często mylona z filodendronem. Najprawdopodobniej przez to, że ich występowanie w naturze, pokrój, wygląd kwiatów czy wymagania są bardzo zbliżone. Nic w tym dziwnego, ponieważ pochodzą z tej samej dużej rodziny. Jednak są raczej kuzynostwem niż rodzeństwem. Z łatwością rozpoznasz i zakwalifikujesz do prawidłowego gatunku większość powszechnie występujących w domach odmian. Jednak  zdarzają się wyjątki. Młode liście monstery dziurawej będą uderzająco podobne do tych pojawiających się na filodendronach, ponieważ nie znajdziesz na nich charakterystycznych otworów. Dopiero po jakimś czasie kwiat doniczkowy zaczynie wypuszczać dorosłe, podziurawione liście.

Jak dbać o monsterę?

By roślina była szczęśliwa, rosła zdrowa i zachwycała wyglądem w Twoich czterech kątach, trzeba zaspokoić jej wymagania. Skąd wiedzieć, czego potrzebuje kwiat? Oczywiście z Internetu, niekiedy z fachowych książek o florze, a czasem od bardziej doświadczonej koleżanki czy pracownika kwiaciarni. Polecamy jednak poświęcić temu tematowi nieco, więcej uwagi. Gdyż zrozumienie, dlaczego w przypadku danego gatunku postępuje się tak, a nie inaczej, jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu.

Każda roślina będzie miała inne wymagania, które przede wszystkim zależą od miejsca występowania w naturze. Monstera dziurawa (Monstera Deliciosa) to pnącze, które pochodzi z Meksyku. W lasach tropikalnych dorasta do niebotycznych rozmiarów (nawet kilku metrów) wspinając się po drzewach. W tym zadaniu pomagają jej wytwarzające się na łodydze korzenie powietrzne.

Teraz wyobraź sobie, że znajdujesz się pośród dzikiej roślinności w Ameryce Środkowej. Jeszcze przed chwilą padał ulewny deszcz, a pozostałe krople na liściach i kałuże właśnie parują. Jest ciepło i wilgotno. Promienie słońca przebijają się przez górną partię lasu tropikalnego. W oddali słysz śpiew egzotycznych ptaków i z prędkością światła strącasz z ramienia monstrualnego, krwiożerczego owada…

naturalne-wystepowanie-monstery
Las tropikalny to naturalne miejsce występowania monstery.

Wróćmy na Ziemię, właśnie takie warunki powinieneś stworzyć dla swojej monstery deliciosy w domu. Jasne z rozproszonym światłem stanowisko, podwyższoną wilgotność powietrza, podłoża, w którym nie będzie stała woda. Komary i kolorowe papugi nie są wymagane.    

Przepuszczalne podłoże to najlepsza ziemia do monstery

Świeżo przyniesiona ze sklepu monstera dziurawa, prawdopodobnie będzie posadzona w nieprawidłowym podłożu. Jej korzenie nie są przyzwyczajone do ciężkiej, długo utrzymującej wilgoć ziemi, a właśnie taką stosuje się w uprawie szklarniowej. O wiele bardziej ucieszy się z łatwo przepuszczalnej wodę mieszanki. 

W przypadku gdy nie masz doświadczenia w samodzielnym komponowaniu podłoża dla roślin, kup gotową ziemię przeznaczoną do filodendronów. Jeśli wiesz, z czym to się je, możesz stworzyć tzw. bigos dla monstery składający się: torfu wysokiego, kory sosnowej, perlitu, keramzytu, chipsów i włókien kokosowych. Idealna mieszanka będzie przepuszczalna – woda od razu przepłynie przez doniczkę, co pozwoli wyeliminować ryzyko gnicia korzeni. 

przesadzanie monstery podloze do filodendronow przepuszczalne
By uniknąć przelania i gnicia korzeni, konieczne jest przesadzenie monstery dziurawej do odpowiedniego podłoża.

By uniknąć problemów przelania, najlepiej zaplanować przesadzenie najszybciej, jak to jest możliwe (w przypadku ciepłych miesięcy: marzec – sierpień). Gdy roślina pojawiła się u Ciebie w domu po sezonie (jesień, zima), poczekaj z wymianą podłoża na pierwsze oznaki wiosny. By monstera dziurawa przetrwała w podłożu produkcyjnym podczas zimnych miesięcy, musisz szczególnie uważać przy podlewaniu.

Nie podlewaj, gdy ziemia wciąż jest wilgotna

W większości źródeł dotyczących pielęgnacji monstery dziurawej przeczytasz, że roślinę należy podlewać raz na siedem dni – wiosną i latem, natomiast w zimnym sezonie raz na dwa tygodnie. Takie podejście może się sprawdzić, ale też doprowadzić do niemałej katastrofy. Dlaczego? Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników – stanowisko, przepuszczalność podłoża, wielkość rośliny, materiał, z jakiego wykonana jest doniczka, wilgotność powietrza. Zaczyna się robić skomplikowanie? Nic dziwnego, że na innych portalach wolą ograniczyć się do gotowej regułki – raz na tydzień lub dwa. 

Spokojnie, by opanować sztukę podlewania, nie musisz stosować skomplikowanych wzorów ani iść na dodatkowe studia. Wystarczy, że będziesz kierować się zasadą: podlej, dopiero gdy podłoże przeschnie. Jeśli nie jesteś pewien lepiej poczekać niż dostarczyć wodę za szybko, ponieważ dla początkującego miłośnika roślin nie ma nic gorszego niż przelany okaz i gnijące korzenie. 

monstera-jak-podlewac
Nie ma nic gorszego niż gnijące korzenie po przelaniu monstery deliciosy.

Jak sprawdzić, czy monstera dziurawa wymaga podlania? Są przynajmniej trzy sprawdzone metody:

  • stosuj higrometr – wbij urządzenie w ziemię i podlej, jeśli wskaźnik pokazuje 3 bądź mniej,
  • test patyczka bambusowego – wbij go w podłoże i pozostaw na kilka minut, jeśli po wyjęciu na jego ściankach oblepiła się ziemia, przełóż podlewania i wykonaj test ponownie w następnym dniu. Dostarcz wodę roślinie w momencie, kiedy patyczek po wyjęciu będzie czysty, a jednocześnie delikatnie wilgotny,
  • test palca – nie potrzebujesz do niego dodatkowych narzędzi, ale metoda ta wymaga nieco więcej doświadczenia. Musisz samodzielnie wyczuć (za pomocą palca wsadzonego w podłoże), czy ziemia wgłębi doniczki jest jeszcze wilgotna, czy już przesuszona. 

Raz na trzygodnie (od wiosny do lata) dodaj do wody uniwersalnego nawozu, monstera dziurawa z pewnością odwdzięczy Ci się szybkim wzrostem i dużymi liśćmi.  

Zapewnij: rozproszone światło, palik, zwiększoną wilgotność powietrza

Monstera dziurawa w naturalnych warunkach nie ma dostępu do bezpośrednich promieni słonecznych, gdyż nad nią rozpościera się gęsta korona drzew. Miej to na uwadze wybierając dla niej stanowisko w domu. Jeśli chcesz, aby stała w pomieszczeniu o południowej wystawie okiennej. Nie stawiaj jej bezpośrednio na parapecie, w takim miejscu najłatwiej o poparzenie liści, więc odsuń ją od źródła promieni słonecznych. Monstera preferuje jasne stanowiska o rozproszonym świetle. Poradzi sobie w półcieniu, ale takie warunki mogą spowodować, że jej liście i dziury będą mniejsze.

monstera-deliciosa-stanowisko
Monstera dziurawa będzie wdzięczna za jasne stanowisko o rozproszonym świetle.

Na początku roślina gdy roślina jest nieduża, nie wymaga dodatkowej podpory. Ta sytuacja na pewno się zmieni, ponieważ z czasem kolejne liście będą coraz większe i cięższe, a łodyga nie będzie w stanie utrzymać ich w pionie. Dlatego w przypadku monstery deliciosy dodatkowe podparcie jest wymogiem koniecznym – szczególnie że w naturze roślina ta się wspina, a nie zwisa. Najlepszy będzie duży i stabilny palik kokosowy. Tyczki bambusowe czy plastikowe podpórki nie udźwigną ciężaru zielonego giganta. 

Jako roślina tropikalna, monstera dziurawa, lubi wysoką wilgotność powietrza, ale w tym aspekcie nie jest tak kapryśna jak na przykład calathea, która przy nieodpowiednich warunkach marnieje w oczach. Z reguły zbyt suche powietrze (poniżej 50%) może w przypadku zielonego olbrzyma powodować usychanie końcówek liści, ale nie zahamuje jego rozwoju i nie będzie dla niego zagrożeniem egzystencji.  

Monsterowe FAQ – jak poskromić giganta

Wiedza teoretyczna nie zawsze jest wystarczająca, dlatego nie zakończymy tego wpisu na samych podstawowych informacjach. Przejdźmy do problemów i sytuacji z życia wziętych. Odpowiedzieliśmy na najczęściej pojawiające się pytania związane z monsterą dziurawą.  

monstera-dziurawa-jak-pielegnowac
W przypadku pielęgnacji monstery dziurawej sama teoria może okazać się nie wystarczająca, dlatego warto zapoznać się z naszym FAQ.

Czy monstera jest toksyczna?

Nie ma się co oszukiwać – monstera dziurawa jest rośliną toksyczną. Przy uszkodzeniu liścia, łodygi może wydzielić silnie trujący sok, który jest niebezpieczny dla czworonożnych przyjaciół, najmłodszych, ale też dla Ciebie. Dlatego pamiętaj, by przesadzanie roślinny wykonywać w ochronnych rękawiczkach. Jeśli posiadasz małe dzieci lub kota, który lubi podgryzać zielone fragmenty roślin, lepiej zrezygnuj z monstery lub ustaw ją w miejscu dla nich niedostępnym (w przypadku skocznego i dobrze wspinającego się zwierzaka będzie to zdecydowanie trudne zadanie).

Dlaczego monstera nie ma dziur?

Takie pytanie pochodzi najczęściej od zniecierpliwionych posiadaczy młodej sadzonki monstery. Pierwsze liście rośliny nie będą miały otworów i też nie powstaną one po czasie. Dopiero w przypadku późniejszych, dorosłych liści możemy spodziewać się dziur niczym w serze szwajcarskim. Jednak są dwa przypadki, w których pomimo upływających dni roślina wciąż nie ma luk. Pierwszy – za ciemne stanowisko, spróbuj przysunąć doniczkę bliżej okna. Drugi – Twoja roślina to nie jest monstera deliciosa tylko borsigiana, która posiada charakterystyczne wycięcia, ale na jej liściach nie ma dziur.  

Czy monstera uprawiana w domu zakwitnie?

Trudno jest doczekać się kwitnienia monstery – w warunkach domowych zdarza się to niezwykle rzadko. Wystarczy przejrzeć Instagrama, żeby przekonać się, że zdjęć roślin z kwiatami znajdujących się mieszkaniu jest jak na lekarstwo. A szkoda! Kolby owocostanów są jadalne, a ich smak jest zbliżony do ananasa. W Meksyku, skąd pochodzi, monstera dziurawa jest wykorzystywana do produkcji słodkiego wina, innych napojów i lodów. Jednak uwaga: niedojrzały owoc jest trujący.

Dlaczego liście monstery żółkną?

Wbrew pozorom nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przyczyn może być kilka i żeby stwierdzić, trzeba zrobić szybki rachunek sumienia. 

dlaczego-monsterze-zolkna-liscie
Przyczyną żółtych liści monstery może być przelanie, przesuszenie, szkodniki lub stres.
  • Najczęstszą przyczyną jest żółknących liści u monstery dziurawej jest przelanie. Jeśli za często dostarczałeś wodę i nie pozwalałeś przeschnąć podłożu, problem z gniciem korzeni masz jak w banku. Wyciągnij roślinę z doniczki i zbadaj system korzeniowy. Czarne, oślizgłe części należy usunąć, a pozostałe opryskać środkiem grzybobójczym. Może się przydarzyć, że większa część bryły korzeniowej została zaatakowana, jedyną opcją jest ucięcie pędu z węzłem i próba rozmnożenia.
  • Gdy żółkną najstarsze, dolne liście, a Ty nie zawsze pamiętasz, by regularnie podlewać rośliny, to monstera dziurawa mogła zostać przesuszona. W przypadku dużego przesuszenia (ziemia sucha na wiór), zacznij od podlewania niewielką dawką wody i stopniowo zwiększaj ilość, by uniknąć problemu w drugą stronę.
  • Jeśli jesteś pewien, że prawidłowo podlewasz swoją monsterę, problemem mogą okazać się szkodniki. Przyjrzyj się uważnie liściom od góry i od spodu blaszki. Jeśli znajdziesz ruszające się przecinki, koniecznie zidentyfikuj nieproszonych gości i zastosuj odpowiednie środki. Zerknij do naszego wpisu o domowych sposobach na zdrowe rośliny.
  • Na dopiero co przesadzonym okazie monstery mogą pojawić się żółte liście, które powstały na skutek stresu.

Niezależnie od powodu żółknięcia, taki liść należy usunąć, gdyż nie zazieleni się on ponownie. W dodatku nie prezentuje się dobrze i nie jest już do niczego potrzebny roślinie. 

Jak ukorzenić monsterę?

Rozmnażanie monstery deliciosy jest łatwe, ale wymaga trochę cierpliwości. Będziesz potrzebował szklany pojemnik (słoik, szklankę, wazon), ostre nożyczki (zdezynfekuj przed użyciem). Do naczynia nalej wodę i wsadź pocięte części łodygi. Jak zrobić to poprawnie? Przyjrzyj się roślinie, na łodydze będą się pojawiały węzły (bardzo często wychodzą z nich korzenie powietrzne). Każda ucięta sadzonka musi zawierać właśnie takie miejsce, ponieważ to z niego wypuści nowe korzenie. Pamiętaj, by wymieniać wodę co kilka dni, żeby nie doprowadzić do rozwoju bakterii. 

jak-ukorzenic-monstere
Monsterę deliciosę najłatwiej ukorzenić w wodzie.

Czy obcinać korzenie powietrzne?

Korzenie powietrzne pełnią ważne funkcje i nie należy ich obcinać, nawet jeśli wydają się być mało estetyczne. Monstera dziurawa dzięki nim pobiera wilgoć, a także szuka podpory, po której mogłaby się wspinać. Kiedy korzenie powietrzne złapią się palika, roślina będzie stała jeszcze bardziej stabilnie.    

Monstera dziurawa – podstawa domowej zielonej oazy

Monstera dziurawa jest popularną rośliną doniczkową, jednak ze względu na jej piękne powcinane, dziurawe liście i ogromne rozmiary, robi wrażenie dosłownie na wszystkich. To wystarczający powód, by mieć ją w swoich czterech kątach. Pomimo że nie jest kwiatem wymagającym może sprawiać problemy, dlatego warto wiedzieć jak o nią prawidłowo dbać. Dzięki naszym wskazówkę pielęgnacja monstery deliciosy stanie się prosta i przyjemna.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz